Obrzezanie chłopców: co warto wiedzieć o tym zabiegu?

2021-10-22 9:30

Zabieg obrzezania chłopców ma na całym świecie swoich zwolenników i przeciwników. W kulturze judaizmu i islamu ma on charakter sakralny, jednak na całym świecie coraz częściej zalecany jest on także jako profilaktyka wielu chorób sfery intymnej np. stulejki.

Obrzezanie
Autor: Jupiterimages

Niektórzy twierdzą, że obrzezanie chłopców to zwyczaj okrutny i pozbawiony sensu (zabiegowi obrzezania poddawane są bardzo małe, nieświadome dzieci)  - inni, że niezbędny jest on dla zachowania higieny intymnej chłopców. 

Co powinna wiedzieć o obrzezaniu każda mama chłopca, by mieć pod kontrolą zdrowie jest stref intymnych?

Spis treści

  1. Obrzezanie chłopców - w jakich kulturach jest powszechne?
  2. Obrzezanie chłopców: dlaczego potrzebne jest usuwanie napletka?
  3. Obrzezanie chłopców: zapobiega stulejce
  4. Obrzezanie małych dziewczynek nie służy niczemu
Stulejka

Obrzezanie chłopców - w jakich kulturach jest powszechne?

Wiele narodów i plemion uważa obrzezanie chłopców za jeden z ważniejszych obrzędów. Usunięcie napletka służy określeniu przynależności plemiennej, zwiększeniu płodności, uczynieniu z chłopca mężczyzny - rytuały towarzyszące zabiegowi symbolizują przechodzenie z dzieciństwa do męskości.

Dowiedz się: Pieluszkowe zapalenie skóry - czerwona pupa u niemowlaka, co robić?

U Żydów wykonuje się go chłopcom w 8. dniu po urodzeniu, na Półwyspie Arabskim w dniu 7., 14. lub 21., a na wyspie Flores w wieku 20-30 lat.

Obcięty napletek bywa uznawany za przedmiot magiczny. Może być spalony (Australia, Salwador), grzebany w ziemi (plemiona Kafrów, Kikuju), umieszczony w wodzie (Kubu z Sumatry), dawany do zjedzenia krowie (Hora z Madagaskaru) lub suszony, a następnie noszony na szyi przez siostrę obrzezanego (Arunta).

Obrzezanie chłopców: dlaczego potrzebne jest usuwanie napletka?

Najstarszym uzasadnieniem potrzeby usunięcia napletka jest higiena intymna chłopców i mężczyzn. Zdrowotny walor zabiegu potwierdzają współczesne autorytety medyczne. Dr Bruce Patterson z Children’s Memorial Hospital w Chicago uważa, że obrzezani chłopcy w przyszłości rzadziej zapadają na kiłę i rzeżączkę, a ich partnerki sporadycznie chorują na raka szyjki macicy.

Dzieje się tak dlatego, że obrzezanie zmniejsza ryzyko infekcji. W ochronie przed wirusami ważną rolę odgrywa zawarta w skórze keratyna. W napletku, który bardzo łatwo ulega rozmaitym zakażeniom, jest bardzo mało keratyny, a więc nie może on być skuteczną barierą dla wirusów. Dlatego, zdaniem Pattersona, powinien być usuwany. Na potwierdzenie swojej teorii uczony dodaje, że wśród obrzezanych mężczyzn dwukrotnie rzadziej dochodzi do zakażenia wirusem HIV.

Sprawdź też: Masturbacja dziecięce - czym jest i czy trzeba się niepokoić?

Obrzezanie chłopców: zapobiega stulejce

Prawdą jest, że nieobrzezani chłopcy często miewają stulejkę. Dolegliwość ta polega na tym, że napletek jest za ciasny i nie zsuwa się z żołędzi. Prowadzi to do częstych zakażeń i bólu, a w skrajnych przypadkach nawet do rozwoju choroby nowotworowej penisa i jego amputacji.

Coraz częściej do leczniczego obrzezania chłopców wykorzystuje się laserowy nóż chirurgiczny.

Obrzezanie małych dziewczynek nie służy niczemu

Około 130 milionów dziewcząt w 28 krajach Afryki i Azji jest poddawanych "zabiegowi" wycięcia łechtaczki. Przeprowadza się go w prymitywnych warunkach, bez znieczulenia, nożem, a wywołany tym krwotok jest bardzo trudny do zatamowania. Na ranę przykłada się gnijące rośliny, a nawet zwierzęce odchody.

Czytaj też: Śluz w kupie niemowlaka. Przyczyny, objawy, leczenie

Do najczęstszych powikłań należą: nerwiak w okolicy łechtaczki wywołujący silne bóle, blizny zwężające krocze i utrudniające w przyszłości poród. U podstaw obrzezania kobiet leży przekonanie, że przyjemność erotyczna jest przejawem zdrady małżeńskiej, chociaż nie ma na ten temat ani jednego słowa w Biblii czy Koranie.

www.poradnikzdrowie.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza