Jak prawidłowo inhalować dziecko?

2021-10-28 8:50

Inhalacje to sposób leczenia, który bardzo często wykorzystywany jest podczas leczenia dolegliwości związanych z układem oddechowym u dzieci. Aby jednak przynosiły pożądane efekty, dziecko musi być prawidłowo inhalowane. Jakie są wskazania do inhalacji u dzieci oraz jak poprawnie powinno się inhalować dziecko?

Jak poprawnie powinno się inhalować dziecko?
Autor: Getty images Jakie są wskazania do inhalacji u dzieci?

Jako mama pewnie nieraz spotkałaś się już inhalacjami. Są one bardzo często zalecane dzieciom, które cierpią z powodu alergicznego nieżytu nosa, astmy, bądź innych dolegliwości związanych z układem oddechowym. Dzięki inhalacjom możliwe jest nie tylko podawanie leków, ale także roztworu soli fizjologicznej bezpośrednio do dróg oddechowych. Aby jednak tak się stało, dziecko musi być prawidłowo inhalowane. Jak prawidłowo inhalować dziecko?

Spis treści

  1. Inhalacje u dziecka – dlaczego warto inhalować malca?
  2. Wskazania do inhalacji u dziecka
  3. Jak poprawnie inhalować dziecko?
Jak prawidłowo inhalować dziecko?

Inhalacje u dziecka – dlaczego warto inhalować malca?

Dzięki inhalacjom z soli fizjologicznej, możliwe jest odpowiednie nawilżenie śluzówki nosa oraz innych części górnych oraz dolnych dróg oddechowych. Jest to bardzo ważne postępowanie, które nie tylko stanowi objawowy sposób leczenia infekcji górnych dróg oddechowych, ale także przynosi maluszkowi ulgę i łatwiejsze oddychanie.

Wdychanie roztworu soli fizjologicznej rozrzedza zalegającą w jamie nosowej oraz układzie oddechowym wydzielinę oraz pozwala na jej łatwiejszą ewakuację. Można zatem powiedzieć, że roztwór ten oczyszcza i nawilża drogi oddechowe dziecka. Jest to również bardzo bezpieczny sposób na walkę z zalegającym śluzem, który może być stosowany nawet u niemowląt.

Co więcej, w ostatnim czasie udowodniono, że inhalacje stężoną sola fizjologiczną, czyli 3% lub 6%, są skuteczniejsze niż ma to miejsce w przypadku zastosowania soli fizjologicznej o niższym stężeniu.

W postaci inhalacji podawane mogą być również leki. Są to najczęściej preparaty lecznicze mające na celu rozszerzenie oskrzeli i tym samym ułatwienie oddychania maluszkowi. Jest to szczególnie ważne w chorobach przebiegających z tzw. obturacją, czyli właśnie zwężeniem światła oskrzeli, a także ich końcowych odgałęzień czyli oskrzelików. Do chorób takich należą m.in. astma oraz zapalenie oskrzeli i oskrzelików.

Rodzaje kaszlu. Co oznacza kaszel suchy, mokry, alergiczny, krtaniowy

Zapalenie płuc u dziecka. Jakie są objawy zapalenia płuc, jak wygląda leczenie?

Wskazania do inhalacji u dziecka

Inhalacje u dziecka są wskazane we wszystkich przypadkach, kiedy dochodzi do zalegania wydzieliny w drogach oddechowych lub ich skurczu, a co za tym idzie - zwężenia światła powodującego niedostateczny przepływ tlenu do płuc.

Chorobą, w przypadku której stosowanie inhalacji z roztworów soli jest bardzo polecane jest mukowiscydoza. W jej przebiegu, w różnych kanalikach w ciele człowieka, m.in. w drogach oddechowych, dochodzi do gromadzenia się gęstego śluzu, który nie tylko utrudnia oddychanie, ale stanowi także idealna pożywkę dla bakterii wywołujących poważne zapalenia oskrzeli. Stosując regularnie inhalacje z wykorzystaniem stężonej soli można rozrzedzić zalegający śluz i dzięki temu ułatwić jego odksztuszanie.

Inhalacje są również przydatne w przypadku astmy, a u osób dorosłych, również w przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, w skrócie POChP. W tym przypadku podrażnione drogi oddechowe zostają nawilżone, a dolegliwości stają się mniej uciążliwe.

W wymienionych chorobach płuc istnieje również możliwość podawania w postaci nebulizacji leków rozszerzających oskrzela i działających przeciwzapalnie. Zaleta takiego podania polega m.in. na tym, że trafiają one bezpośrednio do miejsca docelowego z pominięciem całego układu pokarmowego.

W nebulizacji podawana może być również adrenalina. Sposób ten wykorzystywany jest w przypadku podgłośniowego zapalenia krtani charakteryzującego się „szczekającym” kaszlem u dziecka.

Inhalacje są zatem prostym i przyjemnym sposobem kuracji mającym na celu wspomaganie leczenia w przypadku wdychania roztworów soli, lub podanie leku działającego bezpośrednio na drogi oddechowe.

Jak poprawnie inhalować dziecko?

Inhalacje powinny być wykonywane tylko i wyłącznie na wyraźne polecenie lekarza pediatry. Specjalista poinstruuje cię również o tym, jak przeprowadzić inhalacje, aby były one możliwie najskuteczniejsze. Oto kilka wskazówek jak poprawnie inhalować dziecko:

  1. Inhalacje nie powinny odbywać się zaraz po posiłku. Korzystny odstęp wynosi ok. godziny.
  2. Zadbaj o poprawną pozycję dziecka - niemowlę powinno być ułożone w pozycji półleżącej, natomiast dziecko starsze powinno przebywać w pozycji siedzącej
  3. Upewnij się, że urządzenie jest czyste i czy na pewno zostało przepłukane po ostatnim użyciu. Do nebulizatora z pewnością dołączona jest instrukcja, która poinformuje cię, jak dokładnie przeprowadzić mycie urządzenia
  4. Przed rozpoczęciem spróbuj w miarę możliwości oczyścić nosek dziecka.
  5. Wlej do nebulizatora zaleconą przez lekarza objętość leku lub roztworu soli.
  6. Po włączeniu nebulizatora przyłóż maseczkę do twarzy dziecka lekko dociskając ją. Bardzo ważne jest, aby dobrze przylegała do jamy ustnej i noska. Zwiększa to efektywność prowadzonej inhalacji.
  7. Inhalacja powinna trwać z reguły 10-15 minut. Jest to czas, w którym lek lub roztwór soli zostanie w całości zużyty, a charakterystyczna dla nebulizatora mgiełka przestanie być produkowana.
  8. Po zakończonej inhalacji, jeżeli była ona prowadzona z użyciem jakiejkolwiek innej substancji niż sól fizjologiczna, dziecko powinno przepłukać jamę ustną.
  9. Na sam koniec powinnaś oklepać plecki swojego dziecka. Takie postępowanie pomoże mu odkrztusić rozrzedzoną i zalegająca w drogach oddechowych wydzielinę. Pamiętaj jednak, aby pod żadnym pozorem podczas oklepywania dziecka nie używać otwartej dłoni! Aby poprawnie oklepywać dziecko, Twoja dłoń powinna być ułożona w „łódeczkę”. Pamiętaj również, aby nie oklepywać maluszka w okolicach nerek, kręgosłupa czy też mostka. Niemowlę należy oklepywać od 1-2 minut, od dołu do góry. Starsze dzieci powinny być oklepywane 15 minut po inhalacji, również przez 1-2 minuty, jednak najlepiej, aby leżały one na boku.

Czytaj również: Przeziębienie u niemowlaka: 18 sposobów na szybki powrót do zdrowia

Zioła na katar – 10 skutecznych ziół w walce z katarem

Inhalacje na zatoki i katar u dzieci. Sprawdź, jak zrobić domowe inhalacje

Zobacz galerię najlepszych inhalatorów dla dzieci

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza