Kąpiel w fontannie dla ochłody. Kąpią się tam psy, bezdomni i... małe dzieci

2020-06-30 10:36 Dagmara Osińska
Kąpiel w fontannie dla ochłody
Autor: Getty Images

Upał w mieście szczególnie daje się we znaki. Podczas letnich spacerów niektórzy rodzice pozwalają swoim dzieciom kąpać się w miejskich fontannach - to błąd! Nawet krótka kąpiel w takim miejscu może mieć dla malucha bardzo przykre konsekwencje.

W upalny dzień miejskie fontanny kuszą ochłodą. Jednak zanim pozwolisz swojemu dziecku do niej wejść, pamiętaj, że na kąpiel w takich miejscach decydują się m.in. zwierzęta, a także bezdomni. Nawet jeśli woda w fontannie jest przejrzysta, nie świadczy to wcale o jej czystości.

W zdecydowanej większości fontann obieg wody jest zamknięty, co oznacza, że "zużyta" woda nie jest odprowadzana do ścieków, tylko wraca z powrotem do obiegu. Nie podlega też dokładnemu oczyszczaniu, ani kontroli SANEPID-u.

Nawet jeśli jest filtrowana, mogą się w niej znajdować przeróżne chorobotwórcze drobnoustroje, m.in. z odchodów zwierząt, ludzkiego moczu czy naskórka. Miejskie fontanny są miejscem bytowania m.in. bakterii kałowych, takich jak enterokoki czy E.coli, gronkowca, salmonelli, pałeczek legionelli, wirusów: np. enterowirusów i norowirusów oraz pasożytów (Giardia, Cryptosporidium).

Na pozór niewinna zabawa może się więc dla dziecka skończyć poważnymi problemami. Lista możliwych zdrowotnych konsekwencji kilku minut ochłody w fontannie jest długa. To m.in.:

Jest jeszcze jeden powód, dla którego nie warto zażywać kąpieli w fontannach. W regulaminach większości z nich jest to zakazane, dlatego policja albo straż miejska mogą interweniować. Osoba dorosła (po 17. roku życia) może za to zostać ukarana mandatem w wysokości do 250 zł lub naganą, natomiast jeśli w fontannie kąpie się dziecko, sprawa może nawet trafić do sądu rodzinnego.

Fontanną lepiej więc nacieszyć oko, ale zdecydowanie nie warto się w niej pluskać.

Czytaj także: Zakrywanie wózka pieluszką - pomaga czy szkodzi?

Czy latem zakładać dziecku czapkę?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE