Wesz odzieżowa - czym jest ubraniowa wesz i jak ją zwalczać?

2020-09-10 12:23

Wesz odzieżowa (ubraniowa) - co to takiego? Poza najbardziej znaną wszą głowową oraz rzadziej występującą wszą łonową, możemy mieć również do czynienia z wszą ubraniową (odzieżową). Ten specyficzny rodzaj pasożyta bytuje na ubraniach, nie na skórze jak pozostałe.

wesz na ubraniach
Autor: thinkstockphotos.com

Wesz odzieżowa, zwana również ubraniową (łac. Pediculus humanus vestimenti) to bardzo osobliwy rodzaj pasożyta. Nie bytuje on bowiem na ciele człowieka, ale zamieszkuje powierzchnię ubrań. Co ciekawe, jak każda wesz, żywi się ona ludzką krwią. By mieć do niej dostęp, wesz ubraniowa lokalizuje się blisko ciała, by w każdej chwili przemieścić się na skórę i pożywić. Skórę człowieka traktuje więc tylko jako chwilowe miejsce żerowania.

Wesz ubraniowa różni się również od pozostałych rodzajów wszy wyglądem. Wszy odzieżowe mają od 3 do 5 milimetrów długości i są jasnego zabarwienia. Lubią ukrywać się w zakamarkach ubrań np. w szwach bielizny. Wesz może przenosić choroby z jednej na drugą osobę, m. in. niebezpieczny dur brzuszny.

Zobacz: Gnidy - jak z nimi walczyć i jak nie pomylić jaj wszy?

Spis treści

  1. Wesz ubraniowa – jak rozpoznać objawy?
  2. Wesz ubraniowa – jak się można zarazić?
  3. Wesz ubraniowa – jak przeciwdziałać?
Jak usunąć plamy z dziecięcych ubrań?

Wesz ubraniowa – jak rozpoznać objawy?

Ponieważ pasożyt ten żywi się ludzką krwią, objawem wszy odzieżowej są ślady ugryzień. Są to zwykle czerwone krostki, które mogą przypominać nadżerkę. Miejsca te powodują uciążliwy świąd, a brak pasożyta na skórze może utrudnić rozpoznanie przyczyny tych ugryzień. Po zagojonych ugryzieniach pozostają zwykle przebarwienia i małe blizny. 

Warto wiedzieć, że wszy ubraniowe nie bytują na owłosionej skórze, dlatego ugryzienia mogą się pojawić niemal w każdym miejscu na ciele, które ma stały kontakt z odzieżą. Najczęściej są to: szyja, ramiona, klatka piersiowa, pośladki. Na dodatek ten rodzaj pasożyta wyjątkowo szybko się rozmnaża, wobec czego trudniejsza staje się walka z tą chorobą.

Ze względu na to, że wesz ubraniowa może przenosić dur brzuszny, osoby które mają ten rodzaj wszawicy, mogą również na niego cierpieć.

Zobacz: Jak wyglądają wszy? Podpowiadamy, jak rozpoznać wszawicę u dziecka

wesz ubraniowa
Autor: thinkstockphotos.com

Wesz ubraniowa – jak się można zarazić?

Wszawicą odzieżową można się zarazić przez kontakt z ubraniami lub przedmiotami, na których bytują te pasożyty. Częstym źródłem zarażenia jest pościel lub koce, w których czasowo znajdują się wszy, by po kontakcie z ubraniami, dostać się w pobliże ludzkiego ciała.

Najczęściej wszy ubraniowe atakują osoby bezdomne, gdyż brak zmiany ubrań i użytkowanie ich bez czyszczenia, potęguje ryzyko szybkiego rozwoju tego typu pasożytów.

Wesz ubraniowa – jak przeciwdziałać?

Wszawica ubraniowa to choroba, której można się ustrzec przede wszystkim dbając o częstą wymianę ubrań na świeże. Największe ryzyko choroby może sprowadzić brak higieny w odniesieniu do bielizny. Wszy odzieżowe nie lubią zmiany temperatur i dobrze się czują w cieple ludzkiego ciała.

Każde ochłodzenie np. spowodowane zmianą ubrania, spowalnia ich namnażanie i osłabia je. Dbałość o higienę osobistą jest w tym przypadku jednym z największych gwarantów ochrony przed zarażeniem i obowiązkowym elementem leczenia.

Czytaj: Domowe sposoby na wszy. Jak walczyć z wszawicą?

Wszawica u dziecka: co trzeba o niej wiedzieć? [wywiad z pielęgniarką]

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza