W piątek szkoły mają wolne? Pamiętaj o jednym, bo inaczej pocałujesz klamkę

2024-05-27 12:32

W czwartek wypada jeden z dni ustawowo wolnych od pracy, w Boże Ciało wolne mają także uczniowie. Część z nich nie pojawi się w szkole również w piątek - tego dnia w wielu placówkach lekcji po prostu nie ma. A co jeśli nie masz jak zorganizować dziecku opieki na ten dzień? Zajmie się tym szkoła.

W piątek szkoły mają wolne? Pamiętaj o jednym, bo inaczej pocałujesz klamkę
Autor: Getty Images W piątek szkoły mają wolne? Pamiętaj o jednym, bo inaczej pocałujesz klamkę

Maj rozpieszcza uczniów, gorzej mają ich rodzice, którzy stale muszą rozmyślać, jak zorganizować dzieciom (szczególnie tym najmłodszym) opiekę. Nie zawsze możemy skorzystać z pomocy babci czy opiekunki, urlop nie jest z gumy, podobnie jak dwa dni na dziecko czy inne formy wzięcia wolnego.

Pamiętaj, że wolne w piątek, to tzw. dni dyrektorskie, a więc dodatkowa przerwa od szkoły, w czasie której dzieci muszą mieć zapewnioną opiekę - to obowiązek placówki.

Jak skutecznie zachęcić dziecko do nauki?

Kolejny długi weekend w maju

Pełnych tygodni nauki w maju nie było wiele. Najpierw majówka, później wolne z okazji egzaminu ósmoklasisty, w międzyczasie krótsze i dłuższe szkolne wycieczki, a przed nami kolejne wolne. W tym roku Boże Ciało wypada wcześniej, bo jeszcze w maju. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w 2024 roku obchodzona jest 30 maja, to ustawowy dzień wolny od pracy (i szkoły oczywiście).

To kolejna okazja na przedłużenie weekendu - wystarczy wziąć urlop w piątek, aby cieszyć się czterema dniami wolnego. Uczniowie nie muszą wypełniać wniosków, 31 maja w większości szkół lekcji nie będzie. Warto o tym pamiętać, szczególnie jeśli same nie planujemy przerwy od pracy.

Przeczytaj także: "Polska szkoła przyprawia mnie o furię. Wiosna to wieczne wolne i jeszcze egzamin ósmoklasisty"

W piątek lekcji nie będzie?

31 maja to w wielu szkołach dzień bez zajęć edukacyjnych. Oznacza to, że "normalnych" lekcji nie ma, uczniowie nie muszą przychodzić do szkoły, a my nie musimy usprawiedliwiać ich nieobecności. Funkcjonują jednak świetlice, które pełnią dyżur opiekuńczo-wychowawczy. Zanim przyprowadzimy dziecko do szkoły, musimy poinformować (z reguły - wychowawcę), że nasze dziecko potrzebuje opieki. Warto także sprawdzić, czy w szkole będzie działać stołówka, często obiady nie są wydawane, warto więc zapakować więcej do śniadaniówki.

Pamiętaj, że szkoła ma obowiązek zorganizować zajęcia wychowawczo-opiekuńcze w dni dodatkowo wolne od szkoły, powinnaś zostać o tym poinformowana, np. za pomocą dziennika elektronicznego.

Przeczytaj także: Rodzice nie będą już mieli wglądu w oceny dziecka? MEN zapowiada zmiany w przepisach

Wakacje tuż-tuż

Uczniowie nie zagrzeją długo miejsca w szkolnych ławach. Za trzy tygodnie koniec roku szkolnego 2023/2024 - zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych zaplanowano na 21 czerwca.

Te ostatnie dni szkoły to często chwile luzu. Uczniowie znają propozycje ocen, to ostatnie chwile na ew. podciągnięcie. Większość tego typu zabiegów odbywa się jeszcze w tym tygodniu, gdy uczniowie wrócą po tej "drugiej majówce" do szkoły, będą myśleć już nie o ocenach, a o wakacjach.

A my, będziemy zastanawiać się, jak zorganizować im czas i opiekę przez te (ponad) dwa miesiące. Jakie macie plany?

Przeczytaj także: Jest już kalendarz na przyszły rok szkolny. Ile wolnego będą mieć uczniowie?

Znasz matematykę lepiej niż 13-latek? Ten quiz pokaże, ile pamiętasz ze szkoły

Pytanie 1 z 6
W sadzie rosną drzewa owocowe: grusze i jabłonie. Liczba grusz jest o 40% większa od liczby jabłoni. Jabłoni jest o 50 mniej niż grusz. Ile jabłoni rośnie w sadzie?