Zwolnienie z WF. Jak napisać zwolnienie z lekcji WF? Jaki podać powód? [WZÓR]

2023-08-09 9:53

O zwolnienie z WF dzieci proszą nas bardzo często. Zajęcia wychowania fizycznego to dla niektórych uczniów znienawidzony przedmiot. I to właśnie oni najczęściej starają się uniknąć ćwiczeń dzięki zwolnieniu z WF. Jak je napisać i kiedy możemy to zrobić samodzielnie, a kiedy trzeba prosić o to lekarza? Zobacz, jakie mogą być powody zwolnienia z WF i kto może wystawić zwolnienie.

zwolnienie z wychowania fizycznego
Autor: Getty Images Jak napisac zwolnienie z lekcji wf?

Zwolnienia z WF są plagą w szkołach, głównie średnich. O ile młodsze dzieci raczej lubią ćwiczyć i ruszać się, o tyle młodzież unika aktywności fizycznej jak może, nieustannie prosząc rodziców o zwolnienie z lekcji. Jakie mogą być powody do zwolnienia z WF? Jak je napisać i kiedy można zrobić to samodzielnie, a kiedy trzeba postarać się o zwolnienie z WF od lekarza? 

Spis treści

  1. Zwolnienie z wychowania fizycznego. Czy to dobry pomysł?
  2. Jaki może być powód zwolnienia z WF?
  3. Długoterminowe zwolnienie z WF od lekarza
  4. Jednorazowe zwolnienie z WF. Kiedy można wypisać?
  5. Jak napisać zwolnienie z WF? [PRZYKŁAD]
  6. Zmiany w przepisach dotyczących zwolnień z lekcji wychowania fizycznego
Poseł Śmiszek wprost: Lex Czarnek to przepis na konserwowanie skansenu, który istnieje w głowach PiS-owców

Zwolnienie z wychowania fizycznego. Czy to dobry pomysł?

Zwolnienie z WF to problem, ponieważ wychowanie fizyczne jest wbrew pozorom ważnym przedmiotem – może nie ze względu na przyszłe wykształcenie dziecka, ale z uwagi na jego zdrowie, a to chyba jeszcze bardziej istotne. Od lat mówi się o tym, że polskie (ale nie tylko) dzieci tyją na potęgę.

Pandemia jeszcze bardziej nasiliła ten problem – brak ruchu, aktywności na świeżym powietrzu i zastępowanie ćwiczeń siedzeniem przed komputerem czy telewizorem, wpłynęły negatywnie na wagę dzieci, a przez to na ich zdrowie i wzrost zachorowań na choroby cywilizacyjne. Także na depresję u dzieci: ruch wpływa bowiem również na samopoczucie i zdrowie psychiczne.

Dlatego nauczyciele niechętnie przyjmują od dzieci zwolnienia z WF, a lekarze niechętnie je wypisują. Oczywiście są przypadki, kiedy zwolnienie z WF jest konieczne – gdy uczeń złamie rękę lub nogę, nie może ćwiczyć. Ale większość problemów zdrowotnych dopuszcza aktywność fizyczną co sprawia, że zwolnienie z WF nie jest tak naprawdę uczniowi potrzebne.

Czytaj również: Wystarczy 15 minut dziennie, by twoje dziecko lepiej się rozwijało. I nie chodzi o naukę

Nadwaga u dzieci - jaka dieta, co robić, gdy dziecko ma nadwagę?

Jaki może być powód zwolnienia z WF?

Zajęcia wychowania fizycznego są obowiązkowe dla wszystkich uczniów. Z lekcji dziecko może być zwolnione tylko w istotnych przypadkach.

Zwolnienie z WF otrzymują dzieci, które ze względów zdrowotnych nie mogą się uprawiać sportu lub podlegać wysiłkowi fizycznemu. Chodzi o uczniów np. chorych na serce, dolegliwości układu oddechowego czy mających różnego rodzaju niepełnosprawności. W takich przypadkach zwolnienie z WF nie jest kwestionowane, zwłaszcza, że wystawia je lekarz specjalista, opiekujący się dzieckiem. To zazwyczaj długoterminowe zwolnienia z WF, a więc ważne przez cały rok szkolny.  

Może się zdarzyć, że dziecko wymaga zwolnienia z WF, jednorazowego, z powodu urazu, np. skręconej kostki, złego samopoczucia (np. silnego kataru) czy z uwagi na rekonwalescencję po chorobie.

O ile w przypadku jakiegoś urazu wątpliwości dotyczących zwolnienia nie ma, o tyle można zastanawiać się, czy dziecko przeziębione nie powinno zostać w domu, a jeśli poszło do szkoły, to może mogłoby również ćwiczyć? To kwestia, którą muszą rozstrzygnąć sami rodzice – czy rzeczywiście obawa o ewentualne nasilenie kataru jest dla nich ważniejsza niż troska o kondycje i sprawność dziecka.

Zwolnienie z WF z powodu okresu

Często o zwolnienie proszą dziewczęta z powodu menstruacji, która w okresie dojrzewania okres może być trudnym i bolesnym doświadczeniem. Rodzice często zastanawiają się, jak napisać to w stosowny sposób na zwolnieniu. Poprawne określenia to "niedyspozycja", ale też zwyczajnie - "miesiączka". W szkołach średnich, wielu nauczycieli nie wymaga nawet pisemnego zwolnienia, uznając jedynie słowne zgłoszenie niedyspozycji. 

Długoterminowe zwolnienie z WF od lekarza

Zwolnienie z WF od specjalisty jest w takich sytuacjach konieczne, ponieważ dzięki niemu dziecko może nie być kwalifikowane z WF, czyli nie otrzyma z niego oceny (Dz. U. z 2017 poz. 1534). Przepisy mówią, że  jeżeli okres zwolnienia z realizacji zajęć wychowania fizycznego uniemożliwia ustalenie śródrocznej lub rocznej oceny klasyfikacyjnej, uczeń nie podlega klasyfikacji. W dokumentacji szkolnej pojawia się zapis "zwolniony/zwolniona". 

Długoterminowe zwolnienia z WF musi mieć uzasadnienie w postaci dokumentacji medycznej, dlatego najlepiej, aby wypisał je lekarz w czasie wizyty kontrolnej. Musi uwzględnić w nim długość zwolnienia (np. na cały semestr lub cały rok szkolny).

Zwolnienie z określonych ćwiczeń na WF a zwolnienie z zajęć WF

Zdarza się, że lekarz nie zwalnia z zajęć, a jedynie wskazuje, które aktywności są zabronione (wtedy dziecko może ćwiczyć, ale jest zwolnione z wykonywania określonych zadań).

Ocena z wychowania fizycznego a zwolnienie lekarskie

Taki uczeń jest wówczas normalnie oceniany i klasyfikowany, a nauczyciel wychowania fizycznego jest zobowiązany dostosować wymagania edukacyjne do jego potrzeb i możliwości zdrowotnych.

Jednorazowe zwolnienie z WF. Kiedy można wypisać?

Jeśli rodzice uznają, że dziecko nie powinno ćwiczyć na najbliższych zajęciach, mogą wypisać jednorazowe zwolnienie z WF dla dziecka. Zgodnie z prawem oświatowym rodzic może wypisać jednorazowe zwolnieni z zajęć, także zwolnienie z WF w danym dniu. Dawniej robiło się to w dzienniczku, obecnie większość szkół wymaga, aby sprawy dotyczące nieobecności czy zwolnień z zajęć wpisywano w dzienniczku elektronicznym. Jeśli nauczyciel zgodzi się, można wypisać zwolnienie na kartce.  

Warto pamiętać, że ani jednorazowe zwolnienie z ćwiczeń, ani zwolnienie długoterminowe, nie oznaczają zgody szkoły na wyjście ze szkoły: dzieci niećwiczące bez względu na powód, powinny siedzieć na sali gimnastycznej lub, za zgodą rodzica i nauczyciela - np. w bibliotece szkolnej.   

Czytaj również: Dobre czy niedostateczne? Jakie są zasady wystawiania ocen z zachowania?

Jak napisać zwolnienie z WF? [PRZYKŁAD]

Zwolnienie to oficjalny dokument, dlatego powinien być tak sformułowany. W zwolnieniu z WF powinna zmaleć się data wypisania zwolnienia, data, w której odbywa ją się zajęcia, z których chcemy zwolnić dziecko oraz nasz podpis.

Dokument powinien zostać dostarczony do wychowawcy lub nauczyciela wychowania fizycznego. Oto jego przykładowa treść:

"Warszawa 13 grudnia 2022.

Uprzejmie proszę o zwolnienie z WF mojego syna Jana Kowalskiego z zajęć w dniu 14 grudnia 2022 roku z powodu zwichnięcia kostki. Z poważaniem  Anna Kowalska".

Zmiany w przepisach dotyczących zwolnień z lekcji wychowania fizycznego

W lipcu pojawiła się informacja o tym, że ministerstwo edukacji w trosce o zdrowie uczniów, a także w ramach walki z nieuzasadnionymi zwolnieniami, zmienia zasady wystawiania zwolnień z WF. Od 1 września 2022 miały być uznawane tylko zwolnieni z WF wysatwione przez lekarza – niekoniecznie specjalistę. Nie uznawane miały być zwolnienia od rodziców. Pisaliśmy o tym tutaj. Na razie jednak przepisy nie uległy zmianie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza