Zwolnienie z WF – jak je wypisać i w jakiej sytuacji można to zrobić?

2022-12-14 15:14

O zwolnienie z WF dzieci proszą nas bardzo często. Zajęcia wychowania fizycznego to dla niektórych uczniów znienawidzony przedmiot. I to właśnie oni najczęściej starają się uniknąć ćwiczeń dzięki zwolnieniu z WF. Jak je napisać i kiedy możemy to zrobić samodzielnie, a kiedy trzeba prosić o to lekarza?

Zwolnienia z WF są plagą w szkołach, głównie średnich. O ile młodsze dzieci raczej lubią ćwiczyć i ruszać się, o tyle młodzież unika aktywności fizycznej jak może, nieustannie prosząc rodziców o zwolnienie z lekcji. Jak je napisać i kiedy można zrobić to samodzielnie, a kiedy trzeba postarać się o zwolnienie z WF od lekarza?

Spis treści

  1. Czy to dobry pomysł, aby zwalniać dziecko z WF?
  2. Kiedy dziecko potrzebuje zwolnienia z WF?
  3. Jak załatwić długoterminowe zwolnienie z WF?
  4. Kiedy można wypisać jednorazowe zwolnienie z WF?
  5. Jak napisać zwolnienie z WF? Przykładowe zwolnienie z WF
  6. Zmiany z przepisach dotyczących zwolnień z WF
Poseł Śmiszek wprost: Lex Czarnek to przepis na konserwowanie skansenu, który istnieje w głowach PiS-owców

Czy to dobry pomysł, aby zwalniać dziecko z WF?

Zwolnienie z WF to problem, ponieważ wychowanie fizyczne jest wbrew pozorom ważnym przedmiotem – może nie ze względu na przyszłe wykształcenie dziecka, ale z uwagi na jego zdrowie, a to chyba jeszcze bardziej istotne. Od lat mówi się o tym, że polskie (ale nie tylko) dzieci tyją na potęgę.

Pandemia jeszcze bardziej nasiliła ten problem – brak ruchu, aktywności na świeżym powietrzu i zastępowanie ćwiczeń siedzeniem przed komputerem czy telewizorem, wpłynęły negatywnie na wagę dzieci, a przez to na ich zdrowie i wzrost zachorowań na choroby cywilizacyjne. Także na depresję u dzieci: ruch wpływa bowiem również na samopoczucie i zdrowie psychiczne.

Dlatego nauczyciele niechętnie przyjmują od dzieci zwolnienia z WF, a lekarze niechętnie je wypisują. Oczywiście są przypadki, kiedy zwolnienie z WF jest konieczne – gdy uczeń złamie rękę lub nogę, nie może ćwiczyć. Ale większość problemów zdrowotnych dopuszcza aktywność fizyczną co sprawia, że zwolnienie z WF nie jest tak naprawdę uczniowi potrzebne.

Czytaj również: Wystarczy 15 minut dziennie, by twoje dziecko lepiej się rozwijało. I nie chodzi o naukę

Nadwaga u dzieci - jaka dieta, co robić, gdy dziecko ma nadwagę?

Kiedy dziecko potrzebuje zwolnienia z WF?

Zajęcia wychowania fizycznego są obowiązkowe dla wszystkich uczniów. Z lekcji dziecko może być zwolnione tylko w istotnych przypadkach.

Zwolnienie z WF otrzymują dzieci, które ze względów zdrowotnych nie mogą się uprawiać sportu lub podlegać wysiłkowi fizycznemu. Chodzi o uczniów np. chorych na serce, dolegliwości układu oddechowego czy mających różnego rodzaju niepełnosprawności. W takich przypadkach zwolnienie z WF nie jest kwestionowane, zwłaszcza, że wystawia je lekarz specjalista, opiekujący się dzieckiem. To zazwyczaj długoterminowe zwolnienia z WF, a więc ważne przez cały rok szkolny.  

Może się zdarzyć, że dziecko wymaga zwolnienia z WF, jednorazowego, z powodu urazu, np. skręconej kostki, złego samopoczucia (np. silnego kataru) czy z uwagi na rekonwalescencję po chorobie. Często o zwolnienie proszą dziewczęta z powodu menstruacji, która w okresie dojrzewania okres może być trudnym i bolesnym doświadczeniem.

O ile w przypadku jakiegoś urazu wątpliwości dotyczących zwolnienia nie ma, o tyle można zastanawiać się, czy dziecko przeziębione nie powinno zostać w domu, a jeśli poszło do szkoły, to może mogłoby również ćwiczyć? To kwestia, którą muszą rozstrzygnąć sami rodzice – czy rzeczywiście obawa o ewentualne nasilenie kataru jest dla nich ważniejsza niż troska o kondycje i sprawność dziecka.

Jak załatwić długoterminowe zwolnienie z WF?

Zwolnienie z WF od specjalisty jest w takich sytuacjach konieczne, ponieważ dzięki niemu dziecko może nie być kwalifikowane z WF, czyli nie otrzyma z niego oceny (Dz. U. z 2017 poz. 1534). Przepisy mówią, że  jeżeli okres zwolnienia z realizacji zajęć wychowania fizycznego uniemożliwia ustalenie śródrocznej lub rocznej oceny klasyfikacyjnej, uczeń nie podlega klasyfikacji. W dokumentacji szkolnej pojawia się zapis "zwolniony/zwolniona". 

Długoterminowe zwolnienia z WF musi mieć uzasadnienie w postaci dokumentacji medycznej, dlatego najlepiej, aby wypisał je lekarz w czasie wizyty kontrolnej. Musi uwzględnić w nim długość zwolnienia (np. na cały semestr lub cały rok szkolny). Zdarza się, że lekarz nie zwalnia z zajęć, a jedynie wskazuje, które aktywności są zabronione (wtedy dziecko może ćwiczyć, ale jest zwolnione z wykonywania określonych zadań).

Taki uczeń jest wówczas normalnie oceniany i klasyfikowany, a nauczyciel wychowania fizycznego jest zobowiązany dostosować wymagania edukacyjne do jego potrzeb i możliwości zdrowotnych.

Kiedy można wypisać jednorazowe zwolnienie z WF?

Jeśli rodzice uznają, że dziecko nie powinno ćwiczyć na najbliższych zajęciach, mogą wypisać jednorazowe zwolnienie z WF dla dziecka. Zgodnie z prawem oświatowym rodzic może wypisać jednorazowe zwolnieni z zajęć, także zwolnienie z WF w danym dniu. Dawniej robiło się to w dzienniczku, obecnie większość szkół wymaga, aby sprawy dotyczące nieobecności czy zwolnień z zajęć wpisywano w dzienniczku elektronicznym. Jeśli nauczyciel zgodzi się, można wypisać zwolnienie na kartce.  

Warto pamiętać, że ani jednorazowe zwolnienie z ćwiczeń, ani zwolnienie długoterminowe, nie oznaczają zgody szkoły na wyjście ze szkoły: dzieci niećwiczące bez względu na powód, powinny siedzieć na sali gimnastycznej lub, za zgodą rodzica i nauczyciela - np. w bibliotece szkolnej.   

Czytaj również: Dobre czy niedostateczne? Jakie są zasady wystawiania ocen z zachowania?

Jak napisać zwolnienie z WF? Przykładowe zwolnienie z WF

Zwolnienie to oficjalny dokument, dlatego powinien być tak sformułowany. W zwolnieniu z WF powinna zmaleć się data wypisania zwolnienia, data, w której odbywa ją się zajęcia, z których chcemy zwolnić dziecko oraz nasz podpis.

Dokument powinien zostać dostarczony do wychowawcy lub nauczyciela wychowania fizycznego. Oto jego przykładowa treść:

"Warszawa 13 grudnia 2022.

Uprzejmie proszę o zwolnienie z WF mojego syna Jana Kowalskiego z zajęć w dniu 14 grudnia 2022 roku z powodu zwichnięcia kostki. Z poważaniem  Anna Kowalska".

Zmiany z przepisach dotyczących zwolnień z WF

W lipcu pojawiła się informacja o tym, że ministerstwo edukacji w trosce o zdrowie uczniów, a także w ramach walki z nieuzasadnionymi zwolnieniami, zmienia zasady wystawiania zwolnień z WF. Od 1 września 2022 miały być uznawane tylko zwolnieni z WF wysatwione przez lekarza – niekoniecznie specjalistę. Nie uznawane miały być zwolnienia od rodziców. Pisaliśmy o tym tutaj. Na razie jednak przepisy nie uległy zmianie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza