Czy każda nadżerka wymaga leczenia? Które wypalać lub zamrażać, a które nie?

2022-03-02 9:37

Nawet co czwarta kobieta słyszy od ginekologa, że ma nadżerkę szyjki macicy. Problem ten może, ale nie musi być wcale groźny – nadżerka szyjki macicy nie zawsze wymaga nawet wdrażania jakiegokolwiek leczenia, ale zawsze wymaga obserwacji ginekologa. Dlaczego?

Czy każda nadżerka wymaga leczenia? Które wypalać lub zamrażać, a które nie?
Autor: Getty images Czy każda nadżerka wymaga leczenia? Które wypalać lub zamrażać, a które nie?

Nadżerka szyjki macicy to problem, w przebiegu którego dochodzi do ubytku nabłonka w obrębie szyjki macicy. Stan taki określany jest jako nadżerka prawdziwa i bywa on – zasadniczo nawet wyjątkowo często – mylony z innym zjawiskiem, które może dotyczyć szyjki macicy.

Tym innym zjawiskiem jest ektopia szyjki macicy, która (nieprawidłowo) również bywa określana jako nadżerka, a zasadniczo jest to co najwyżej nadżerka rzekoma.

Spis treści

  1. Nadżerka prawdziwa czy rzekoma?
  2. Przyczyny powstawania nadżerki
  3. Jakie są objawy nadżerki?
  4. Jak rozpoznaje się nadżerkę szyjki macicy?
  5. Czy nadżerkę trzeba leczyć?
Poradnik Zdrowie: kiedy iść do ginekologa?

Nadżerka prawdziwa czy rzekoma?

W przypadku ektopii dochodzi do tego, że nabłonek gruczołowy – który prawidłowo znajduje się w wewnętrznej części szyjki macicy, czyli w jej kanale – pojawia się w okolicy tarczy szyjki macicy. Ten element narządów rozrodczych jest widoczny podczas badania ginekologicznego i w sytuacji, kiedy u pacjentki pojawia się nadżerka rzekoma, na tarczy szyjki macicy typowo widoczne są czerwonawe obszary zmienionego nabłonka.

Ektopia w obrębie szyjki macicy nie musi budzić niepokoju – zazwyczaj nie są z nią związane żadne dolegliwości, a pojawiać się ona może przez… hormony. Z tego właśnie względu nadżerki rzekome spotykane są przede wszystkim u kobiet w wieku rozrodczym, ektopii sprzyjają bowiem przede wszystkim estrogeny. Zjawisko to może występować również u pacjentek korzystających z hormonalnych środków antykoncepcyjnych, a także u kobiet będących w ciąży.

Nadżerka rzekoma rzeczywiście rozpoznawana może być nawet przypadkiem podczas wizyty ginekologicznej i ona sama nie powinna prowadzić do niepokoju u pacjentki. Odmiennie bywa już z kolei w przypadku nadżerki prawdziwej, do której doprowadzają zupełnie inne przyczyny, i która wymaga zdecydowanie odrębnego postępowania.

Czytaj także: Brązowe upławy - o czym świadczy brązowa wydzielina z pochwy?

Ból podczas seksu: skąd się biorą takie zaburzenia seksualne?

Przyczyny powstawania nadżerki

Prawdziwe nadżerki szyjki macicy, związane z ubytkiem nabłonka w tej części narządów rodnych, pojawiają się przede wszystkim na skutek uszkodzenia tych delikatnych struktur. Sprzyjać im mogą np. infekcje okolic intymnych – zakażenia wirusowe, bakteryjne czy grzybicze (szczególnie wtedy, kiedy ich leczenie jest zaniedbywane).

Z tego właśnie powodu zwiększone ryzyko wystąpienia nadżerki mają te pacjentki, które posiadają bardzo wielu partnerów seksualnych, co związane jest przecież z większym prawdopodobieństwem wystąpienia infekcji przenoszonych drogą płciową.

Innymi zjawiskami, które mogą doprowadzić do nadżerki szyjki macicy, są np. urazy doświadczane przez kobiety podczas kontaktów seksualnych. Zwiększoną możliwość wystąpienia nadżerki mają także te pacjentki, które wielokrotnie rodziły – im większa liczba porodów, tym większe jest bowiem ryzyko tego, że delikatne struktury szyjki macicy ulegną osłabieniu.

Jakie są objawy nadżerki?

Najczęściej nadżerki szyjki macicy nie są źródłem żadnych dolegliwości. Czasami zdarza się jednak, że pacjentka zauważa u siebie występowanie różnego rodzaju upławów. W przypadku nadżerek wydostająca się z pochwy wydzielina może mieć naprawdę różnoraki charakter, może ona bowiem być zarówno śluzowa i biaława, jak i przybierać zdecydowanie bardziej niepokojącą barwę, np. żółtawą czy zielonkawą.

Potencjalnymi objawami nadżerki mogą być jednak i inne dolegliwości. Zdarza się, że przez nadżerkę pacjentki doświadczają plamień pomiędzy miesiączkami, a oprócz tego kobiety z nadżerką mogą odczuwać ból czy innego rodzaju dyskomfort podczas kontaktów płciowych.

Jak rozpoznaje się nadżerkę szyjki macicy?

Rozpoznanie nadżerki szyjki macicy zasadniczo nie jest trudne. Ginekolog może zauważyć istnienie takiej zmiany już podczas samego wziernikowania pochwy. W celu dokładniejszego przyjrzenia się zmianie, u pacjentki może być wykonane badanie kolposkopowe.

Podczas kolposkopii szyjka macicy oglądana jest w powiększeniu i lekarz ma wtedy możliwość dokonania dokładnej oceny charakteru istniejącej u pacjentki zmiany.

U pacjentek, które mają nadżerkę szyjki macicy, wykonywane może być również i badanie cytologiczne. Zasadność przeprowadzenia tego badania tłumaczy to, że nadżerka może być związana z różnymi groźnymi schorzeniami, których to istnienie u pacjentki należy wykluczyć.

Sprawdź: 20 przyczyn krwawienia po stosunku. Nie jesteś jedyna!

Czy nadżerkę trzeba leczyć?

Tak jak nadżerki rzekome nie są groźne, tak z nadżerkami prawdziwymi jest już inaczej – są one bowiem stanem, który może być związany z rakiem szyjki macicy (ogólnie nadżerka może być objawem świadczącym o nowotworze szyjki macicy). Z tego właśnie powodu prawdziwe nadżerki szyjki macicy podlegają leczeniu.

Początkowo podejmowane mogą być próby leczenia farmakologicznego nadżerki (np. z wykorzystaniem leków przeciwzapalnych), główną jednak rolę w terapii tej grupy problemów odgrywa leczenie zabiegowe.

Wśród zabiegowych metod leczenia nadżerki wyróżnia się kilka różnych procedur. Jedną z najczęściej przeprowadzanych metod jest elektrokoagulacja, gdzie zmieniony obszar szyjki macicy poddawany jest działaniu prądu elektrycznego.

Innymi zabiegami, które znajdują wykorzystanie w leczeniu nadżerek szyjki macicy, są fotokoagulacja (usuwanie zmienionych tkanek z wykorzystaniem lasera) oraz kriokoagulacja (gdzie zmienione komórki poddawane są działaniu niskiej temperatury).

Sonda
Jak często chodzisz do ginekologa?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza