Odmrożenia u dzieci - co robić, gdy maluch odmrozi sobie nos lub ręce?

2021-10-27 11:57

Odmrożenia u dzieci to jedna z najgorszych konsekwencji zimowych szaleństw na dworze. Jak rozpoznać odmrożenia u dzieci? I jak im zapobiegać? Wyjaśniamy, na czym polega leczenie odmrożeń u dzieci.

odmrożenia
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Odmrożeniom u dzieci zapobiega przede wszystkim odpowiedni strój: czapka, szal, rękawice i ciepłe buty.

Śnieg i lód to dla dziecka nie lada atrakcje. Niestety, długie przebywanie na mrozie i nieodpowiedni ubiór mogą doprowadzić do powstania odmrożeń u dzieci. Warto wiedzieć, że pojawiają się one nie tylko na skutek działania niskiej temperatury, ale również wiatru i wilgoci.

Przebywając na bardzo zimnym, ale pozbawionym wiatru i suchym powietrzu, dziecko nie nabawi się odmrożeń tak szybko, jak bawiąc się na mniej chłodnym, ale wietrznym i wilgotnym dworze.

Wybierając się z pociechą na zimowy spacer warto więc wiedzieć, czym są odmrożenia u dzieci, jak działać, by ich uniknąć i jak postępować, gdy jednak nie uda się im zapobiec.

Spis treści

  1. Jak odróżnić przemarznięcie odmrożenia u dzieci?
  2. Jak zapobiegać odmrożeniom u dzieci?
  3. Leczenie odmrożeń u dzieci
Odmrożenia

Jak odróżnić przemarznięcie odmrożenia u dzieci?

Odmrożenia u dzieci są poważnym skutkiem przebywania na mrozie i warto wiedzieć, jak je odróżnić od przemarznięcia, które jest zdecydowanie mniej poważną konsekwencją zimowych spacerów.

  • Przemarznięcie zdarza się nam często - objawia się tym, że odczuwamy zimno przede wszystkim w dłoniach, na stopach, twarzy - częściach ciała najbardziej narażonych na działanie mrozu. Czujemy, że te części ciała są lekko odrętwiałe, zaczerwienione.W takim przypadku należy się rozgrzać - wypić gorącą herbatę z miodem, zacierać ręce, chuchać w nie, poruszać odrętwiałymi kończynami, wziąć gorącą kąpiel. Po tych zabiegach wszystkie objawy powinny ustąpić.
  • Odmrożenia u dzieci pojawiają się na skutek działa zimna na naczynia krwionośne, które się kurczą, co z kolei prowadzi do mniejszego ukrwienia w konkretnej części ciała. Przy odmrożeniu pojawiają się kolejne objawy. Przede wszystkim, odmrożone miejsca bolą, skóra na nich staje się sucha i opuchnięta. Z czerwonej zmienia kolor na fioletowawy. Kolejne stadium jest jeszcze gorsze - ból ustaje, skóra staje się blada, ale pojawiają się pęcherze.W najgorszych przypadkach dochodzi do martwicy w okolicy najbardziej wrażliwych miejsc, a nawet amputacji kończyny. 

Czytaj również: Co zrobić, gdy dziecko przemarznie na spacerze?

Zimowy spacer z niemowlęciem - 6 rad na udany zimowy spacer z niemowlakiem

Czy wychodzić z dzieckiem, gdy jest mróz?

Jak zapobiegać odmrożeniom u dzieci?

Stare powiedzenie mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego przed wyjściem na zimowy spacer warto dobrze potomka do niego przygotować, by zapobiec wystąpieniu odmrożeń u dzieci. Podstawa to czapka, szalik i rękawice - jak najcieplejsze, ponieważ to właśnie policzki, nos, ręce, są najbardziej narażone na działanie zimna.

Wrażliwą częścią ciała są również stopy, dlatego buty powinny być nieprzemakalne i termoizolowane, mieć grubą podeszwę. Warto założyć też dziecku grube skarpety, które posłużą jako dodatkowa ochrona przed mrozem. Zimowy spacer nie może się odbyć bez podkoszulka, który pomoże zatrzymać ciepło oraz dodatkowych rajstop/kalesonów pod spodniami.

Przed wyjściem z domu, co najmniej 10 minut, trzeba posmarować twarz dziecka tłustym kremem. Pamiętajmy, że odmrożeniom u dzieci pomaga zapobiegać ruch - pozwolenie najmłodszym na wybieganie się jest więc jak najlepszym pomysłem.

Jeśli na zewnątrz panuje mróz około -10 stopni Celsjusza, lepiej zrezygnować z dłuższej wyprawy z najmłodszymi. Odmrożenia u dzieci pojawiają się bowiem nawet przy wyższych temperaturach - około 0 stopni Celsjusza - jeśli towarzyszy im duża wilgotność powietrza i wiatr.

Dobrze wiedzieć

Wybierając się na zimowy spacer z dzieckiem, nie otulaj jego buzi szalikiem - para wodna z ust dziecka osiada na nim, zamarza, tworząc niewielkie odmrożenia. Lepiej przed wyjściem posmarować twarz dziecka kremem, a szalik szczelnie owinąć wokół jego szyi.

Czytaj również: Zimowa pielęgnacja skóry niemowlaka. Jak dbać o skórę niemowlęcia zimą?

Wybieramy kremy na zimę dla dziecka i niemowlaka – skuteczne i z dobrym składem

Leczenie odmrożeń u dzieci

Co jednak zrobić, gdy pojawią się odmrożenia u dzieci? W przypadku delikatniejszej formy odmrożeń - niebieskawej i suchej skóry, która boli - należy całe ciało rozgrzać. Najlepszym sposobem są gorące kąpiele, podczas których powoli zanurzamy w wodzie ciało.

Ważne jednak, by od razu nie zanurzać dziecka w gorącej wodzie, która może je z kolei poparzyć - zaczynamy od letniej i powoli dodajemy jeszcze cieplejszą, nawet do 36 stopni Celsjusza.

Po kąpieli odmrożone miejsca należy natrzeć kremem nawilżającym, np. z dodatkiem rumianku. Dobrze też podać dziecku coś ciepłego, ale nie gorącego, do picia.

Warto też wiedzieć, czego zdecydowanie nie robić w przypadku odmrożeń u dzieci - nie wolno pocierać odmrożonych miejsc śniegiem ani ich masować - odmrożone tkanki zostaną podrażnione i trudniej będzie im się zagoić. W przypadku wystąpienia martwicy, obrzęków, pęcherzy - należy udać się do lekarza.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza