Dekoracje świąteczne na Wielkanoc: jakie ozdoby umieścić w mieszkaniu? [INSPIRACJE]

2020-03-03 15:06

Dekoracje świąteczne na Wielkanoc bez wątpienia nadają mieszkaniu wyjątkową atmosferę. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradami, jak w prosty sposób przyozdobić dom za pomocą dekoracji wielkanocnych. Które z ozdób świątecznych podobają ci się najbardziej?

Dekoracje wielkanocne 13
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Różnego rodzaju dekoracje wielkanocne kupisz w wielu sklepach. Dobrym pomysłem na świąteczne przyozdobienie mieszkania jest zakup figurek w kształcie zająca, kurczaka czy stroika z pisanką w środku.

Dekoracje świąteczne na Wielkanoc do domu oraz na świąteczny stół możesz przygotować sama lub kupić w sklepie. Nie trzeba dysponować ogromną ilością wolnego czasu, niezwykłymi umiejętnościami w zakresie aranżacji wnętrz ani dużą sumą pieniędzy, by uzyskać w domu prawdziwie świąteczną atmosferę.

Wystarczy kilka prostych pomysłów, a w pomieszczeniach pojawi się radosny, wielkanocny klimat. Oto nasze rady, jakie dekoracje świąteczne na Wielkanoc najlepiej wykorzystać.

Czytaj: Kiedy przypada Wielkanoc w 2020 roku?

Wielkanoc: zwyczaje i obrzędy, które powinno znać twoje dziecko

Spis treści:

  1. Dekoracje wielkanocne z kwiatów
  2. Pisanki w roli głównej
  3. Zajączki i kurczaczki oraz inne figurki
  4. Dekoracja stołu
  5. Bazie wierzbowe, bukszpan, palma wielkanocna
  6. Dekoracje wielkanocne: całe morze możliwości

Dekoracje wielkanocne z kwiatów

Kup bukiet tulipanów - najlepiej w tradycyjnie świątecznych kolorach – żółtym, kremowym, jasnoróżowym, fioletowym czy pomarańczowym - włóż go do jasnego, owalnego wazonu, a już wystrój wnętrza będzie bardziej świąteczny.

Warto dodać, że tulipany można również poukładać na stole tuż przed wielkanocnym śniadaniem. Ułożyć po jednym przy świątecznej zastawie i spiąć je ozdobną wstążką, razem z dopasowaną kolorystycznie serwetką.

Oczywiście później należy kwiaty z powrotem umieścić w wazonie. Tulipany to bardzo często pojawiająca się w domach dekoracja świąteczna – nic dziwnego, kwiaty pięknie wyglądają, a są tak łatwo dostępne.

Warto dodać, że oprócz tulipanów jako dekorację świąteczną możesz wybrać również inne kwiaty: narcyzy, krokusy czy białe lilie. Te ostatnie symbolizują nowe życie - zmartwychwstałego Chrystusa.

Zobacz także:

Zając wielkanocny - co symbolizuje i kiedy przychodzi?

Życzenia na Wielkanoc. Tradycyjne i oryginalne życzenia wielkanocne

Pisanki w roli głównej

Pisanki to najpopularniejsze dekoracje wielkanocne – są obecne w każdym domu, którego gospodarze świętują Wielkanoc. Nawet ułożone samotnie w koszyczku czy na stole stanowią piękną ozdobę, ale sposobów na ich wykorzystanie jest o wiele więcej.

Z pisanki możesz zrobić piękny świąteczny stroik. Wystarczy umieścić wybrane przez ciebie jajko w małym, okrągłym przezroczystym świeczniku, którego kształt będzie pasował do kształtu jajka. Taki świecznik znajdziesz w każdym markecie, sklepie z dekoracjami, w internecie. Świecznik możesz umieścić na białym (lub wiosennie kolorowym) talerzyku i przyozdobić kwiatami – sztucznymi lub żywymi. 

Kolejny łatwy do zrealizowania pomysł na dekoracje wielkanocne to umieszczenie pisanek w podstawce na jajka. Podstawka może być tradycyjna – porcelanowa lub bardziej wymyślna – np. w kształcie kurczaczka. Wybór jest ogromny, a takie wyeksponowanie pisanek i umieszczenie ich na świątecznym stole, pokojowym stoliku czy na komodzie, nada pomieszczeniu ciepły charakter.

Warto również kupić pisanki ze styropianu. Przydadzą się szczególnie mamom, które mają w rodzinie wyjątkowo ruchliwe dzieci. Styropianowe pisanki można ozdabiać metodą decoupage, innym pomysłem jest ich zawieszenie na kolorowych tasiemkach.

Tak przygotowane, mogą zawisnąć na uchwytach od mebli, klamkach, karniszach czy lampach. W przeciwieństwie do pisanek z prawdziwych jajek, styropianowe dekoracje wielkanocne nie ulegną zniszczeniu, jeśli spadną z dużej wysokości. Są też produktem wielokrotnego użytku - można ozdabiać nimi mieszkanie co roku.

Czytaj: Pisanki z papieru: pisanki z papieru kolorowego krok po kroku [WIDEO]

Jak zrobić pisanki z dzieckiem? [5 POMYSŁÓW]

Zajączki i kurczaczki oraz inne figurki

Jedna świeczka z motywem wielkanocnym kosztuje zaledwie kilka złotych. Oczywiście, nie stanowi problemu wybranie droższych, bardziej imponujących propozycji, ale nawet tradycyjna kremowa, okrągła świeczka postawiona na świątecznym stole obok koszyczka z pisankami i kwiatów, sprawi, że będzie on wyglądał jeszcze piękniej.

Obecnie dostępne są w sklepach różne rodzaje tych dekoracji wielkanocnych: świeczki w kształcie zajączków, kurczaczków, różnokolorowych pisanek. Podobnie rzecz się ma z figurkami: baranków, kurek i jajek w różnych wersjach jest całe zatrzęsienie.

Dekoracja stołu

Wielkanoc kochamy przede wszystkim za możliwość zjedzenia uroczystego śniadania w rodzinnym gronie. Wystarczy odrobina inwencji, by nadać posiłkowi nie tylko świąteczny smak, ale i wygląd.

Dekoracje wielkanocne mogą przecież przybierać formę jedzenia. Ciasteczka w kształcie baranków, zajączków, baranek z czekolady - dzięki nim poczujesz, że to śniadanie jest jedyne w swoim rodzaju - żadnego innego dnia w roku takiego nie spożywasz.

Na tradycyjnym wielkanocnym mazurku możesz stworzyć ozdoby z lukru - namalować jajka i wierzbowe bazie. Na stole może się także pojawić rzeżucha i owies - będzie zdecydowanie bardziej zielono i wiosennie.

Dekoracje wielkanocne 14
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Nektóre z dostępnych dekoracji wielkanocnych przybierają kształty, mające do złudzenia przypominać żywe zwierzaki lub przedstawiać je w zabawny sposób. Ozdoby w formie małych kurczaków kosztują dosłownie grosze, a można je porozstawiać w całym domu.
Dekoracje wielkanocne 6
Autor: _archiwum-murator|Marcin Czechowicz|Wydawnictwo Murator Dobrym pomysłem jest wykorzystanie pisanek ze styropianu jako dekoracji wielkanocnych. Możesz je zawiesić w dowolnym miejscu w domu, bez obaw, że jeśli pełne energii dzieci je strącą, ulegną zniszczeniu.

Czytaj:  Potrawy na Wielkanoc: poznaj 5 potraw, bez których nie ma świąt wielkanocnych

Wielkanocne ciasta: poznaj 5 słodkich przepisów!

Bazie wierzbowe, bukszpan, palma wielkanocna

Tydzień przed Wielką Niedzielą wypada Niedziela Palmowa, kiedy idziemy do kościoła poświęcić swoje palmy wielkanocne. Palma symbolizuje nieśmiertelną duszę, ale ma również swoją  funkcję estetyczną.

Umieszczona w wazonie, w którym mamy już bukszpan i bazie wierzbowe uczyni kolorowymi każde święta wielkanocne. Warto dodać, że dzieci przeważnie uwielbiają przygotowywać palmę samodzielnie lub z rodzicami - praca nad dekoracjami świątecznymi to świetny sposób na spędzanie czasu razem.

Dekoracje wielkanocne: całe morze możliwości

To jeszcze nie koniec pomysłów na dekoracje wielkanocne. Wydaje się, że ich wybór jest nieprzebrany. Ważnym elementem wystroju świątecznego stołu są przecież obrusy, serwetki, zastawa. Kurczaczki i zajączki wykonane z materiałów bardzo przypominających ich naturalny wygląd.

Istnieją sztućce dla dzieci z wielkanocnymi motywami, ocieplacze, wielkanocne obudowy na telefon, otwieracze do butelek, a nawet przybory szkolne. Bez wątpienia więc każdy, kto chce wprowadzić do swojego domu świąteczną atmosferę za pomocą dekoracji wielkanocnych na pewno nie będzie miał z tym problemu.

Czytaj: Zając wielkanocny z serwetki - jak zrobić prostą dekoracje na Wielkanoc?