Boli mnie brzuch: jak dziecko może próbować zwrócić na siebie uwagę rodzica?

2021-10-07 14:44

Dzieci lubią być w centrum uwagi. Często symulują pewne dolegliwości np. ból brzucha lub sugerują rodzicom, że ich skala jest znacznie wyższa niż w rzeczywistości. Bólu, o którym dziecko mówi, nie powinniśmy bagatelizować. Warto jednak zastanowić się, czy przedwcześnie nie wpadamy w niepotrzebną panikę.

Boli mnie brzuch: jak dziecko może próbować zwrócić na siebie uwagę rodzica?
Autor: Getty images Jak dziecko może próbować zwrócić na siebie uwagę rodzica?

Elżbieta miała problem z nieustannym bólem brzucha 4-letniej córeczki. Po wizycie u lekarza okazało się, że wszystko jest w porządku. Chociaż pani Elżbieta poprzez podawanie córce witaminy C wywoływała zniknięcie bólu, nadal się martwiła.

Czy aby na pewno z dzieckiem nie dzieje się nic złego? Co oznacza ból brzucha u dziecka? Każda mama stanęłaby na głowie żeby uśmierzyć ból dziecka - pytanie tylko, czy dziecku nie chodzi głównie o zwrócenie na siebie uwagi.

Czytaj również: Biegunka u dzieci. Przyczyny i leczenie rozwolnienia u dzieci

Porównywanie dziecka z innymi to jedno z najgorszych zachowań rodziców

Symulowany ból brzucha u dziecka - czy może być udawany?

Gdy dziecko często mówi o jakimś problemie i z tego powodu rodzice zaczynają się nim zajmować, martwią się, koncentrują na nim itp., to w ten sposób problem mogą wzmacniać. Nie znaczy to, że dziecko chce, aby brzuch je bolał, albo że ma za mało tzw. uwagi rodziców.

Trudno odróżnić prawdziwy ból brzucha u dziecka od symulowanego. Po prostu może chodzić o to, że jeśli się na czymś skupiamy, to ta rzecz staje się dla nas pierwszoplanowa. W przypadku córki pani Elżbiety każde „dziwne” uczucie w brzuszku stawało się „bólem”, córka zaczęła oczekiwać dolegliwości brzucha i w związku z tym stała się nadwrażliwa na to, co „jej brzuszek mówi”.

W takim przypadku dobrze jest zastosować następującą strategię: przestać przejmować się tym bólem. Gdy dziecko powie, że je boli brzuch, trzeba odpowiedzieć: „Zaraz ci przejdzie” i zająć je czymś interesującym. Chodzi o to, aby odwracać uwagę dziecka od bólu brzucha, a nie koncentrować się na nim.

Np. można powiedzieć: „Zaraz ból ci przejdzie. A ja mam tu dla ciebie niespodziankę, chodź, zobaczysz” i pokazać dziecku coś zajmującego lub zrobić coś, co będzie dla niego przyjemne.

Najczęstsze błędy wychowawcze, które popełniają rodzice

miesięcznik Zdrowie

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza