Czy młodzi rodzice po porodzie przestają być szczęśliwi?

2022-01-18 13:39

Młodzi rodzice powinni być szczęśliwi - na świecie pojawił się przecież nowy człowiek, którego, w większości przypadków, z niecierpliwością oczekiwali. Czy jednak zawsze tak się zdarza i dlaczego zupełnie normalnym jest, gdy młodzi rodzice nie zawsze czują się wspaniale? Jak radzić sobie w najtrudniejszych momentach?

Czy młodzi rodzice po porodzie przestają być szczęśliwi?
Autor: Getty images Czy młodzi rodzice po porodzie przestają być szczęśliwi?

Jak wykazały badania naukowców z Instytutu Badań Demograficznych Maxa Plancka, przyjście na świat dziecka może pogorszyć samopoczucie młodych rodziców bardziej niż śmierć partnera lub utrata pracy. Naukowcy poddali badaniu 2000 osób: miały one ocenić całkowity poziom swojej szczęśliwości w skali od 0 do 10.

Co zaskakujące, narodziny dziecka sprawiły, że młodzi rodzice byli o 0,14 punktu mniej szczęśliwi niż zazwyczaj. W przypadku śmierci partnera ubył im 1 punkt szczęśliwości, a w przypadku rozwodu - zaledwie 0,6 punktu.

Spis treści

  1. Rodzicielstwo to nie tylko blaski
  2. Co wpływa na obniżenie samopoczucia młodych rodziców?
  3. Jak radzić sobie z rewolucją w życiu?
Depresja poporodowa

Rodzicielstwo to nie tylko blaski

- Rzeczywiście często tak się dzieje, że jakość życia po przyjściu na świat dziecka obniża się. Szczególnie na początku, kiedy młodym rodzicom trudno przyzwyczaić się do nowej rzeczywistości. Zwłaszcza kobietom mówi się: "ciesz się", "doczekałaś się".

Te słowa powodują tylko, że jeśli matka od początku nie czuje się w nowej roli wyłącznie dobrze, jeszcze bardziej zamknie się w sobie i nie będzie szukała pomocy - wyjaśnia w studiu "Dzień dobry TVN" psycholog Małgorzata Bajko.

Młodym rodzicom jeszcze przed porodem często powtarza się, że bycie mamą czy tatą to coś wspaniałego. Dlatego tak trudno przyznać się, że nie wszystko jest wspaniałe lub zupełnie różni się od oczekiwań, jakie przyszli rodzice mieli jeszcze przed narodzinami dziecka.

Tymczasem już po tym doniosłym fakcie, zwłaszcza matka przebywająca na urlopie macierzyńskim, nierzadko nie potrafi tak łatwo przyzwyczaić się do nowej roli.

Co wpływa na obniżenie samopoczucia młodych rodziców?

Bardzo często zdarza się, że pierwsze tygodnie rodzicielstwa przerastają młodych rodziców. Zamiast się cieszyć, swoją uwagę poświęcają wyłącznie niedogodnościom, jakie powoduje przyjście dziecka na świat, walce o sen, porządek w domu, borykanie się z lękami o dziecko i o to, aby "dać radę". Co najbardziej męczy młodych rodziców?

1. Brak wolnego czasu

Po przyjściu na świat noworodka plan dnia całej rodziny wywraca się do góry nogami. Teraz większość czasu matki koncentruje się na dziecku, a ojca - na pracy i dziecku. Młoda mama często nie ma nawet czasu, by w spokoju udać się do toalety czy ubrać, a młody ojciec nie ma co liczyć na to, że gdy wróci z pracy powita go cisza, spokój i idealny porządek w mieszkaniu.

Dwoje ludzi, którzy do tej pory spędzali czas, jak tylko chcieli, teraz jest uzależnionych od niemowlęcia.

2. Oddalanie się od siebie

Pojawienie się na świecie dziecka może też wprowadzić kryzys w związku młodych rodziców. Przestają mieć dla siebie czas, a gdy już spędzają go razem, nierzadko koncentrują się na kłótniach o sposób opieki nad dzieckiem, o to, kto czym powinien się zajmować, kto zajmuje się mniej i dlaczego nie jest dobrze. W konsekwencji oboje przestają chcieć spędzać ze sobą czas. Zaczyna się on im kojarzyć głównie z nerwami i nieprzyjemną atmosferą.

3. Cała uwaga skupia się na dziecku

Młodzi rodzice koncentrują swoją uwagę na dziecku, którego przez 9 miesięcy niecierpliwie wyczekiwali. Ich dni nabierają coraz większej rutyny, uzależnionej od sposobu funkcjonowania niemowlaka: jego pory na karmienie, na sen, na zabawę.

Nierzadko nie starcza im już sił, by spróbować zaplanować czas wyłącznie dla siebie. Nic więc dziwnego, że zaczynają dostrzegać nie tylko blaski rodzicielstwa, a im gorzej się czują z byciem rodzicem, tym większe powoduje to wyrzuty sumienia - przecież wszyscy mówili, że będzie wyłącznie różowo. Skoro inni są zachwyceni swoimi dziećmi, a oni nie, może coś jest nie w porządku?

Nie ma w tym nic dziwnego. Zmianie ulega cały tryb życia rodziny, który opiera się głównie na tym, że rodzice, mający do tej pory wiele czasu wyłącznie dla siebie, są zmęczeni opieką nad dzieckiem i pracą zawodową.

Czasem może to prowadzić do depresji poporodowej u matki dziecka, niekiedy jednak pomoże wprowadzenie w życie nowych zasad. W końcu skoro w rodzinie pojawił się nowy człowiek, konieczne są też nowe zasady.

Przeczytaj również: Jak dbać o związek? Kryzys w związku po narodzinach dziecka

Jakie problemy pojawiają się po narodzinach dziecka? Rozmowa z psychologiem

Jak radzić sobie z rewolucją w życiu?

Pamiętaj o tym, że:

1. Dziecko ma nie tylko mamę

Zazwyczaj noworodkami opiekują się głównie mamy: to one urodziły dzieci i karmią je piersią. Podział ról w rodzinie zależy od partnerów, jednak warto dokonać go tak, by na każdym z nich spoczywała podobna odpowiedzialność.

Jeśli matka jest na urlopie macierzyńskim i karmi piersią, nic nie stoi na przeszkodzie, by tata przejął większość obowiązków związanych z prowadzeniem domu, zajął się również czynnościami, które nie wymagają udziału mamy przy dziecku, a tych jest naprawdę niemało. Kąpiel, przewijanie, usypianie.

Mama może być odpowiedzialna za nocne karmienie, jeśli rano tata wstaje do pracy. Odpowiadający obojgu młodych rodziców podział ról na pewno sprawi, że oboje będą mniej nerwowi i bardziej wypoczęci.

2. Znajdźcie czas dla siebie

Dziecku nic się nie stanie, jeśli raz w tygodniu wieczorem zostanie z nim nie mama i tata, a dziadkowie czy opiekunka. Tragedii nie będzie też, gdy mama odwiedzi koleżankę, a z dzieckiem zostanie tata. Co więcej, warto postawić na spędzanie czasu w trójkę.

Spacery po okolicy, popołudniowe rodzicielskie rozmowy, gdy dziecko w końcu ma drzemkę, weekendowe śniadanie razem z dzieckiem. Takie ułożenie czasu jest jak najbardziej wykonalne, a gdy pociecha podrośnie, będzie go jeszcze więcej.

3. Nie strać zainteresowania partnerem

Młode mamy nierzadko tak skupiają się na dziecku, że zapominają o partnerze. Z drugiej strony, mężczyzna czasem zaczyna widzieć w partnerce wyłącznie matkę swojego dziecka i nie wyraża zainteresowania seksem. Żona czuje się zaniedbana, a mąż sfrustrowany. Tak nie musi być.

Warto pamiętać, by dbać o drugą połówkę - o jej komfort psychiczny i nie zapominać o ważnej przecież sferze fizycznej. Relacje, które zdają sobie młodzi rodzice o tym, jak spędzili dzień, komplement męża wobec żony i odwrotnie, małe prezenty - to zdecydowanie poprawia związek i przyczynia się do jego utrzymania. Pozwala uniknąć sytuacji, w której po narodzinach dziecka młodzi rodzice żyją jakby obok siebie.

Czytaj także: Seks po porodzie. 15 pytań o współżycie po narodzinach dziecka

Chodzisz na randki z mężem? Zobacz, jak znaleźć czas na wzmocnienie związku

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza