Jak stworzyć więź między przyrodnim rodzeństwem i czy warto to robić?

2021-08-27 10:43

Niestety, w związkach nie zawsze układa się tak, jakbyśmy tego chcieli. Gdy się rozstajemy, każda ze stron ma prawo do własnego szczęścia i założenia nowej rodziny. Jak jednak poukładać relacje dzieci z poprzedniego i obecnego związku, aby ich stosunki przypominały klasyczne więzy łączące rodzeństwo? Jak stworzyć więź między przyrodnim rodzeństwem i czy to w ogóle ma sens?

Rodzeństwo przyrodnie
Autor: Getty images Jak stworzyć więź między przyrodnim rodzeństwem?

Przyrodnie rodzeństwo pojawia się zwykle w okolicznościach rozwodu. Rozstanie rodziców to dla maluchów zawsze stres i przykre przeżycie. Dzieci, zwłaszcza te w wieku przedszkolnym, boją się że rodzic odchodzący przestanie je kochać, zapomni o nich - zwłaszcza, gdy zakłada nową rodzinę i ma kolejne dzieci.

Takie sytuacja są niestety częste i mogą być trudne dla dziecka. Jak więc pomóc mu zaakceptować nowego partnera rodzica, a także przyrodnie rodzeństwo, gdy już sam rozwód nastręcza tyle emocjonalnych problemów?

Spis treści

  1. Czy więź między rodzeństwem przyrodnim jest możliwa?
  2. Czy warto budować relacje między przyrodnim rodzeństwem?
  3. Jak stworzyć więź między przyrodnim rodzeństwem?
Rozwód a podział opieki nad dziećmi

Czy więź między rodzeństwem przyrodnim jest możliwa?

Jeżeli dzieci zostaną z mamą, która zamieszka z nowym partnerem i urodzi kolejne dziecko, mamy szansę stworzyć pomiędzy nimi normalną więź, jaka powinna łączyć rodzeństwo. Warto się o to starać - jest to wręcz niezbędne dla dobra całej rodziny, zważywszy na fakt, iż dzieci spędzą ze sobą pod jednym dachem wiele kolejnych lat.

Dzieci wychowywane razem nie będą miały problemu z nawiązaniem prawidłowych relacji, o ile będziemy im w tym rozsądnie pomagać. Dbajmy więc o prawidłowe relacje pomiędzy dziećmi, a także pomiędzy pociechami z poprzedniego związku i obecnym partnerem.

Jednocześnie nie tłumaczmy rywalizacji w rodzeństwie jedynie naszą sytuacją rodzinną. Problem ten w równym stopniu dosięga również rodzin tradycyjnych.

Sytuacja się komplikuje, gdy to rodzic odchodzący zakłada nową rodzinę. Nie mieszkając ze sobą na co dzień, trudniej jest nawiązać dzieciom braterską więź i nie zawsze udaje się to osiągnąć.

Czy warto budować relacje między przyrodnim rodzeństwem?

Czy warto w ogóle podejmować starania? Tę kwestię trzeba rozpatrywać bardzo indywidualnie - nastolatek raczej nie będzie zainteresowany, przynajmniej na razie, kontaktami z rocznym szkrabem i nie należy go do tego zmuszać.

Jeżeli jednak dzieci są w zbliżonym wieku, warto podjąć próby nawiązania bliskich stosunków, zwłaszcza gdy zależy nam, by dzieci aktywnie uczestniczyły w życiu naszego byłego partnera i były jego integralną częścią. Dobre stosunki dzieci z nową rodziną partnera dają im również poczucie, że nadal są dla niego ważne i kochane, na równi z kolejnymi potomkami.

Czytaj również:  Rodzina patchworkowa: najczęstsze problemy >>

Rozwód a dziecko - jak rozstanie rodziców wpływa na dzieci?

Jak stworzyć więź między przyrodnim rodzeństwem?

Gdy dzieci mieszkają wspólnie, tworzenie braterskiej relacji przebiega podobnie jak w przypadku dzieci tych samych rodziców. Ważne, aby okazywać dzieciom tyle samo czułości i zainteresowania co dotychczas oraz angażować je, na miarę wieku i możliwości, w pomoc przy nowym członku rodziny.

Jako rodzice musimy dołożyć wszelkich starań, aby żadne z dzieci nie czuło się pokrzywdzone i odsunięte na dalszy plan. Taka sytuacja stanowi poważne wyzwanie dla naszego nowego partnera, który także powinien dzielić swoją uwagę i uczucia pomiędzy dzieci w sposób sprawiedliwy, nie faworyzując swojego biologicznego dziecka.

Jeżeli dzieci nie mieszkają ze sobą, należy najpierw umożliwić im częste kontakty. Maluchy roczne czy dwuletnie, łatwo nawiązują relacje z rówieśnikami. Musimy jednak liczyć się z tym, że mogą sobie nie przypaść do gustu. Wtedy dobrze by było powtarzać spotkania, nie zmuszając ich jednak na siłę do wspólnych zabaw.

Starsze dzieci mogą obwiniać rodzeństwo za to, że „odebrało” im rodzica lub np. czuć niechęć do nowej partnerki ojca. Nie oznacza to jeszcze, że stosunki między nimi już zawsze będą oziębłe.

Starajmy się nastawiać dziecko pozytywnie. Nie zabraniajmy również byłemu partnerowi zabierania dzieci wraz z jego nową rodziną na weekendy czy wyjazdy wakacyjne. Atrakcyjnie spędzony wspólny czas pomaga nawiązywać więzi i budować uczucia, które pomogą dziecku odnaleźć się w nowej sytuacji, a w przyszłości mogą zaprocentować pod postacią ciepłych relacji rodzinnych.

Czytaj również: Kiedy z dzieckiem pójść do psychologa, a kiedy do pedagoga i psychiatry?

Pozew rozwodowy: jak napisać pozew o rozwód? Wzór, koszt

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza