"Urodziłam dziecko w wieku 40 lat i nikt nie wierzy, że świadomie planowałam ciążę"

2021-09-15 15:28

Choć Polki coraz później decydują się na pierwsze dziecko, ciąża po czterdziestce to wciąż rzadkość. Nie zachodzimy w ciążę ze strachu, bojąc się zwiększonego ryzyka wystąpienia wad wrodzonych, a może chodzi o to, że boimy się, co powiedzą inni?

Ciąża po 40. roku życia
Autor: Getty images Ciąża po 40. roku życia

Pierwsze dziecko w wieku 40 lat? Na Zachodzie to normalne - w Polsce nikt nie wierzy, że to nie kwestia wpadki.

Kiedy byłam w ciąży wciąż słyszałam pytania o to, czy się nie bałam. Wiadomo, po 35. roku życia wzrasta ryzyko wystąpienia wad wrodzonych płodu, zresztą łatwiej o powikłania. Ale to nie znaczy, że nie można w tym wieku podjąć świadomej decyzji o byciu mamą.

Ja podjęłam taką decyzję dość późno, ale natura nie traktuje tego w sposób szczególny - to lekarze późną ciążę traktują jako ciążę wysokiego ryzyka.

Urodziłam zdrowe dziecko i nie żałuję, że zdecydowałam się na nie dopiero niedawno.

Zobacz: Fakty i mity o ciąży po 35. roku życia

Wczesne objawy ciąży

Zaszłam w ciążę po czterdziestce

Dziś moja córeczka ma już 2 lata, a ja wkrótce będę obchodzić swoje 45. urodziny. I nigdy nie czułam się młodziej! Za to pamiętam doskonale swoje 40. urodziny. Nikt ze znajomych nie życzył mi już tego, bym spełniła swoje marzenie o byciu mamą. Chyba nikt nie wierzył, że jeszcze mogę urodzić dziecko.

Marzyłam o tym od dawna, ale najpierw chciałam zdobyć odpowiednią pozycję zawodową, żeby swojemu dziecku zapewnić wszystko, czego ja nie miałam. Moja mama urodziła mnie gdy miała 20 lat. Nigdy nie skończyła studiów, nie miała dobrej pracy, właściwie na rodzinę zarabiał tylko ojciec. Mam trójkę rodzeństwa więc w domu nigdy się nie przelewało.

Pamiętam, jak zazdrościłam jedynkom, którzy wszystkie ubrania i zabawki mieli dla siebie. I uwagę rodziców. Moi nie mieli dla mnie zbyt wiele czasu.

Cieszę się, że swoją córkę urodziłam właśnie na takim etapie życia. Na drugie dziecko raczej się nie zdecyduję, zamierzam za to czerpać z macierzyństwa pełnymi garściami.

Zobacz także: Dość lukrowania macierzyństwa - oto jak wygląda ciało kobiety po porodzie

Jak urządzić pokój niemowlaka? Zobacz inspiracje z Instagrama:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza