Brązowe upławy - o czym świadczy brązowa wydzielina z pochwy?

2020-08-14 9:35

Brązowe upławy z pochwy, będące niekiedy niewielkim plamieniem, mogą mieć wiele przyczyn. Dlatego warto dokładnie obserwować swoje ciało, by w odpowiednim memencie zgłosić się do ginekologa. O czym świadczy brązowa wydzielina z pochwy? Przeczytaj albo posłuchaj.

Brązowe upławy
Autor: Getty images

Brązowe upławy to znak, że w organizmie kobiety zachodzą pewne zmiany. Brązowe plamienia mogą być objawem zaburzeń hormonalnych albo choroby, ale nie muszą. U niektórych kobiet brązowe upławy występują regularnie i nie oznaczają żadnych problemów zdrowotnych. Co sygnalizują brązowe plamienia i kiedy powinniśmy udać się do lekarza?

Spis treści:

  1. Brązowe upławy przed okresem
  2. Brązowe upławy objawem choroby
  3. Brązowe upławy a zaburzenia hormonalne
Krwawienie implantacyjne a miesiączka

Brązowe upławy przed okresem

Brązowe upławy nie muszą być powodem do niepokoju. U niektórych kobiet występują bowiem normalnie w czasie owulacji. Przyczyną pojawienia się brązowej wydzieliny z pochwy w tym czasie jest wzrost stężenia estrogenów lub pęknięcie pęcherzyka jajnikowego w momencie uwolnienia komórki jajowej -  to jeden z objawów owulacji.

Jeśli takie objawy pojawiają się regularnie, ale nie towarzyszy im ból czy inne niebezpieczne objawy, nie jest to powód do niepokoju. Podobnie jak brunatne upławy wywołane przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych. To charakterystyczny objaw towarzyszący łykaniu minipigułek, czyli pigułek z progestagenem.

Brązowe upławy lub niewielkie plamienia mogą również świadczyć o ciąży, a dokładnie być objawem implantacji zarodka, czyli zagnieżdżenia się komórki jajowej w macicy.

Brązowe upławy mogą również oznaczać  cykl bezowulacyjny. W prawidłowym cyklu stężenie progesteronu spada po owulacji. Pojawia się krwawienie - miesiączka.

Jeśli kobieta cierpi na zaburzenia hormonalne i stężenie progesteronu od początku będzie niskie, jego poziom drastycznie się nie obniży. Cykl będzie wtedy bezowulacyjny. Przed miesiączką mogą pojawić się brązowe upławy.

Brązowe upławy objawem choroby

Brązowe upławy mogą jednak świadczyć o zakażeniu w obrębie dróg rodnych. Najczęstsze z nich to choroby weneryczne – wówczas brunatnej wydzielinie towarzyszy świąd, pieczenie, owrzodzenia i inne nietypowe objawy, które powinny skłonić kobietę do jak najszybszej wizyty u lekarza. Brązowa wydzielina z pochwy może wskazywać również na nadżerkę, polipy lub mięśniaki.

Nadżerka to niewielki ubytek tkanki nabłonkowej w pochwowej części macicy. Nie jest groźną zmianą, ale wymaga leczenia, by się w nią nie przekształcić. Polipy to przerośnięcia błony śluzowej, które najczęściej rozwijają się w szyjce lub jamie macicy. 

Mięśniaki natomiast to łagodne guzy w trzonie macicy. Sprzyjają im zaburzenia hormonalne. Wszystkim trzem zmianom towarzyszyć mogą plamienia miedzy okresem lub brązowa wydzielina z pochwy. Brązowe upławy mogą niekiedy być objawem nowotworu narządów płciowych, najczęściej raka szyjki macicy oraz raka endometrium.

Dobrze wiedzieć

Jeśli brązowe upławy są objawem choroby, kobieta może odczuwać:

  • świąd
  • pieczenie
  • ból podczas oddawania moczu
  • ból podczas współżycia
  • wyczuwa zmiany na narządach płciowych - np. krosty

Brązowe upławy a zaburzenia hormonalne

Najczęstszą przyczyną brązowej lub brunatnej wydzieliny z pochwy pomiędzy miesiączkami są zaburzenia hormonalne. Jednym z nich może być niedobór progesteronu i związana z tym niewydolność ciałka żółtego.

Zbyt niski poziom hormonu jest odpowiedzialny w określonym czasie cyklu za wystąpienie miesiączki. Jeśli jest go za mało także wcześniej – mogą pojawić się plamienia i brązowe upławy przed okresem.

Brązowa wydzielina z pochwy może być też skutkiem zaburzeń poziomu prolaktyny. Tzw. hiperprolaktynemia, czyli nadmiar prolaktyny w organizmie prowadzi do zaburzeń cyklu miesiączkowego i wystąpienia brązowych upławów.

Sprawdź, czy jesteś w ciąży [TEST ciążowy online]

Pytanie 1 z 10
Twoje cykle miesiączkowe są:
Zdjęcie