Jak przyspieszyć lub opóźnić okres?

2021-08-31 10:59

Wyjeżdżasz na wakacje, masz wesele czy inną ważną imprezę rodzinną? Chciałabyś przyspieszyć lub opóźnić okres, ale nie wiesz, czy da się to zrobić? Przeczytaj artykuł i sprawdź, jak przyspieszyć lub opóźnić okres i czy to w ogóle jest bezpieczne.

przyspieszenie opoznienie okresu
Autor: thinkstockphotos.com Jak przyspieszyć okres? Przyszpieszyć lub zatrzymać okres można poprzez przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych.

Kobiety często zastanawiają, się jak przyspieszyć lub opóźnić okres. Istnieje kilka „domowych” sposobów, ale tak naprawdę jedynym skutecznym i pewnym jest zatrzymanie lub wywołanie okresu za pomocą tabletek hormonalnych (antykoncepcyjnych). 

Spis treści

  1. Czy opóźnienie okresu jest bezpieczne?
  2. Jak często można opóźniać okres?
  3. Tego nie rób
  4. Jak opóźnić okres, przyjmując tabletki hormonalne?
  5. Jak opóźnić okres, nie przyjmując tabletek hormonalnych?
  6. Jak przyspieszyć okres?
  7. Domowe sposoby na przyspieszenie okresu
M jak mama - Dlaczego miesiączka się spóźnia?

Czy opóźnienie okresu jest bezpieczne?

Każda ingerencja w cykl miesiączkowy nie pozostaje bez wpływu na funkcjonowanie kobiecego organizmu. Jednorazowa próba nie jest niebezpieczna, ale lekarze zalecają, by nie opóźniać lub nie przyspieszać okresu zbyt często. Nie jest jednak wskazana dla pań starających się o dziecko, które mają problemy z regularnymi cyklami.

Przeczytaj: Tabletki antykoncepcyjne: zasady działania, rodzaje, skutki uboczne

Jak często można opóźniać okres?

Okresu nie można zatrzymywać w nieskończoność. Przyjmuje się, że bezpieczne jest „zgubienie” maksymalnie trzech miesiączekKażde opóźnienie okresu powinno być jednak przeprowadzone pod okiem lekarza.

Ginekolog powinien stwierdzić, czy nie występują u ciebie przeciwwskazania do przyjmowania tabletek hormonalnych, a następnie wybrać ich odpowiedni rodzaj. Jeśli na stałe stosujesz antykoncepcję hormonalną, masz ułatwione zadanie – możesz skorzystać z pigułek, które przyjmujesz aktualnie. Mimo to, warto poinformować ginekologa o swoich planach i dopytać, czy nie widzi przeciwwskazań.

Tego nie rób

  • Nie ingeruj w cykl, jeśli planujesz ciążę lub już starasz się o dziecko
  • Nie przyspieszaj lub nie opóźniaj okresu sama - zawsze najpierw udaj się do swojego ginekologa
  • Nie zmieniaj terminu okresu więcej niż 2-3 razy w roku

Jak opóźnić okres, przyjmując tabletki hormonalne?

Antykoncepcja hormonalna wpływa na produkcję hormonów, hamując dojrzewanie komórki jajowej oraz złuszczanie się błony śluzowej macicy. To kluczowe działanie pigułki w przypadku pań, które zastanawiają się, jak opóźnić okres.

Przeczytaj: Jakie są objawy złego doboru tabletek antykoncepcyjnych?

Jeżeli przyjmujesz na stałe hormonalne środki antykoncepcyjne możesz opóźnić okres, nie przerywając stosowania pigułek po przyjęciu ostatniej, 28. tabletki (zazwyczaj robi się 7-dniową przerwę, w czasie której pojawia się menstruacja). 

Dobrze wiedzieć

Przyjmowanie kolejnego opakowania środków antykoncepcyjnych zapobiegnie wystąpieniu krwawienia tak długo, jak długo będziesz je łykać. Gdy po ważnym dla ciebie wydarzeniu, w czasie którego nie chciałaś walczyć z okresem, przerwiesz ich przyjmowanie, okres powróci.

Jak opóźnić okres, nie przyjmując tabletek hormonalnych?

Jeżeli nie stosujesz antykoncepcji hormonalnej, ale chcesz opóźnić menstruację i przesunąć ją np. na czas po urlopie, powinnaś pomyśleć o tym wcześniej. Zgłoś się do ginekologa najlepiej z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.

Lekarz dobierze ci odpowiedni preparat, ustali harmonogram przyjmowania leków hormonalnych tak, aby zatrzymać okres w odpowiednim momencie.

Sprawdź: Jednodniowy okres i plamienie. Przyczyny jednodniowych plamień.

Jak przyspieszyć okres?

Jeżeli pojawienie się miesiączki w normalnym terminie jest dla ciebie problematyczne (bo np. zaplanowałaś wyjazd nad morze), możesz przyspieszyć okres.

Najskuteczniejszą metodą jest przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych. Jeżeli przyjmujesz pigułki na stałe, przerwij ich łykanie przed interesującą cię datą. Po przynajmniej 21-dniowym przyjmowaniu pigułek, ich odstawienie powinno wywołać okres. 

Dobrze wiedzieć

Jeśli przyjmujesz tabletki antykoncepcyjne dwu- lub trzyfazowe i chcesz przesunąć okres, poproś o radę ginekologa. Stosowanie tych tabletek jest bardziej skomplikowane od pozostałych pigułek. Lepiej nie przesuwać lub nie opóźniać okresu bez kontroli specjalisty.

Domowe sposoby na przyspieszenie okresu

Istnieje kilka innych niż antykoncepcja, metod, które mogą w większym lub mniejszym stopniu wpłynąć na termin twojego okresu. Domowe sposoby nie są jednak stuprocentowo skuteczne i musisz mieć tego świadomość. Aby przyspieszyć okres warto się zrelaksować i odprężyć lub – przeciwnie – doprowadzić do zmęczenia, ale wysiłkiem fizycznym.

Ciepła kąpiel – rozluźnia mięśnie i zwiększa ciśnienie krwi, co może przyspieszyć wystąpienie okresu. Dodatkowo ciepła kąpiel przyspiesza krążenie, dlatego może wpłynąć na przyspieszenie okresu. Pamiętaj, że zbyt długie przebywanie w gorącej wodzie może powodować osłabienie, a nawet omdlenie.

Wysiłek fizyczny – zmęczenie może przyspieszyć menstruacje, zwłaszcza, jeśli jej termin jest niedaleki. Jeśli jesteś aktywna fizycznie, musisz naprawdę się zmęczyć, jeśli nie – wystarczy, że przez kilka dni poćwiczysz mięśnie brzucha.

Napary ziołowe - dziurawiec, krwawnik, malwa, imbir to rośliny, które działają rozkurczowo na macicę i naczynia krwionośne, dlatego picie ich naparów może przyspieszyć okres.