Miesiączka po poronieniu: kiedy wraca okres po poronieniu?

2021-10-28 12:17

Okres po poronieniu oznacza, że organizm kobiety osiągnął równowagę hormonalną i wrócił do stanu sprzed ciąży. Okres po poronieniu najczęściej oznacza, że kobieta znów jest płodna (jeśli nie występują u niej cykle bezowulacyjne). Kiedy wraca miesiączka po poronieniu samoistnym, a kiedy pojawi się okres po łyżeczkowaniu?

Okres po poronieniu
Autor: Getty Images Okres po poronieniu najczęściej występuje po 4-6 tygodniach

Poronienie w znaczący sposób wpływa zarówno na psychikę, jak i na ciało pacjentek. Po jego zajściu organizm potrzebuje pewnej ilości czasu do tego, aby ponownie zacząć funkcjonować tak, jak przed zajściem w ciążę.

Jednym z przejawów tego, że stan pacjentki się stabilizuje, jest ponowne miesiączkowanie – pojawia się tutaj jednak pytanie, kiedy to tak naprawdę powinno nastąpić.

Spis treści

  1. Kiedy występuje miesiączka po poronieniu?
  2. Jak wygląda okres po poronieniu?
  3. Kiedy można zajść w kolejną ciążę po poronieniu?

Kiedy występuje miesiączka po poronieniu?

Nie da się jednoznacznie tego określić – powrót miesiączki po poronieniu uzależniony jest bowiem zarówno od tego, jak zaawansowana była ciąża przed jej utratą, ale i jest to zależne od ogólnego funkcjonowania organizmu pacjentki i stanowi niejako cechę osobniczą.

Kiedy poronienie ma miejsce na początku ciąży (pod koniec pierwszego lub na początku drugiego trymestru) poziom jednego z ciążowych hormonów, którym jest beta hCG, utrzymuje się w organizmie pacjentki na wysokim poziomie.

Poronienie

Okres powraca po tym, kiedy poziom beta-hCG spadnie. Może się to wydarzyć w różnym czasie, w zależności od tego, na jakim poziomie oscylował ten hormon w chwili poronienia. Najczęściej jednak miesiączka po poronieniu pojawia się w ciągu 4-6 tygodni.

Miesiączka może jednak powrócić zarówno nieco wcześniej, jak i nieco później – wszystko uzależnione jest tutaj od tego, jak szybko organizm po poronieniu będzie powracał do stanu przed zajściem w ciążę.

Jak wygląda okres po poronieniu?

Nie istnieje konkretny schemat dotyczący tego, jak wygląda pierwszy okres po poronieniu. Możliwe jest bowiem zarówno to, że pierwsze krwawienie po utracie ciąży będzie takie samo, jak wcześniejsze miesiączki pacjentki.

Może ono też być zdecydowanie bardziej obfite lub wyjątkowo skąpe. Może też trwać krócej, jak i dłużej niż typowe miesiączki danej pacjentki.

U wielu pacjentek pierwszej miesiączce po poronieniu towarzyszą dość silne dolegliwości, takie jak bóle podbrzusza, zawroty głowy, bóle piersi czy ogólne pogorszenie samopoczucia.

Przez pewien czas po poronieniu cykl miesiączkowy pacjentki może być nieregularny – jeśli tak się dzieje, oznacza to, że w organizmie nie zapanowała jeszcze równowaga hormonalna.

Kiedy jednak upływają kolejne tygodnie i miesiące od poronienia, a pacjentka – której cykle wcześniej były regularne – stale doświadcza nieregularnych miesiączek, powinna wybrać się do ginekologa. Zaburzenia miesiączkowania zawsze trzeba skonsultować ze specjalistą.

Zobacz też: Czy możliwa jest miesiączka w ciąży?

Kiedy można zajść w kolejną ciążę po poronieniu?

Pacjentki, które straciły ciążę, mogą się zastanawiać nie tylko nad tym, kiedy wystąpi u nich miesiączka po poronieniu, ale i nad tym, kiedy będą w stanie zajść ponownie w ciążę. Tutaj również – podobnie jak przy poprzednich pytaniach – nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi.

Sytuacja bywa bardzo różna: u jednych kobiet bardzo szybko dochodzi do wystąpienia owulacji i zajść w ciążę można nawet jeszcze przed pierwszym krwawieniem po poronieniu.

U innych pacjentek dziać się może tak, że w pierwszym, a nawet w kilku kolejnych cyklach po utracie ciąży nie będzie dochodziło do owulacji, wobec czego nie będzie wtedy istniała szansa na poczęcie dziecka.

Zobacz: Jednodniowy okres i plamienie - przyczyny

Podkreślić tutaj należy jednak wyraźnie jeden aspekt: zdolność organizmu do zajścia w ciążę to jedno, a przygotowanie psychiczne to drugie. Poronienie w znaczący sposób zmienia na pewien czas funkcjonowanie kobiecego organizmu, wpływa również na psychikę.

W krótkim czasie po utracie ciąży kobietę może dręczyć poczucie winy. Mogą pojawiać się u niej bardzo silne obawy dotyczące tego, czy będzie ona w stanie w ogóle donosić jeszcze kiedykolwiek ciążę.

W związku z tym specjaliści zalecają, aby dać sobie trochę czasu przed kolejnymi staraniami o dziecko. Umożliwi to nie tylko organizmowi uzyskanie pełnej gotowości do następnej ciąży, ale i da pacjentce czas na to, by poradziła sobie z tą sytuacją.

Nie ma konkretnego czasu, po którym najlepiej rozpocząć starania o dziecko po poronieniu. Zazwyczaj jednak sugerowane jest to, aby próby zajścia w kolejną ciążę rozpoczynać najwcześniej po upływie około trzech-sześciu miesięcy od utraty ciąży.

Czytaj: Ciąża po poronieniu - czy kolejna jest zagrożona?

Poznaj mity na temat płodności, w które wciąż wierzymy:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza