6 rad dla ojców, którzy zamierzają być przy porodzie. Przyszły tata musi o tym wiedzieć...

2022-02-16 15:27
Cenne rady dla ojców, którzy chcą uczestniczyć w porodzie
Autor: Getty images Cenne rady dla ojców, którzy chcą uczestniczyć w porodzie

Twój partner zamierza towarzyszyć ci na sali porodowej? To świetnie, ale... warto, by odpowiednio się do tego przygotował. Wyniki badań pokazują, że to, w jaki sposób ojciec odbiera poród swojego dziecka ma wpływ zarówno na jego relację z partnerką jak i więź z dzieckiem.

Jeszcze 30 lat temu, ciężarne w Polsce nie miały specjalnego wyboru i nie stawały przed dylematem: czy rodzić z partnerem czy zdecydować się na samotny poród. Na sali porodowej obecna mogła być wyłącznie rodząca i personel szpitalny. Dziś wiele się w tej kwestii zmieniło i bardzo wiele kobiet nie wyobraża sobie porodu naturalnego bez wsparcia bliskiej osoby. Najczęściej jest nią właśnie ojciec dziecka.

Jednak poród rodzinny, choć ma wiele zalet, to nie zawsze dobry pomysł. I choć zdarza się to rzadko, może negatywnie wpłynąć na relacje w rodzinie. By zminimalizować ryzyko, że w waszym przypadku też tak będzie, warto, by także przyszły tata przygotował się do porodu we właściwy sposób. 

Badania pokazują, że sposób, w jaki ojciec doświadcza porodu, ma duży wpływ na jego samopoczucie psychiczne w pierwszych tygodniach życia dziecka. A to z kolei przekłada się w jego zaangażowanie w opiekę nad dzieckiem czy więź, jaką z nim stworzy.

Dr Kecia Gaither, lekarz i konsultantka okołoporodowa z 20-letnim stażem, wymienia 4 rzeczy, które pomogą przyszłemu tacie zmniejszyć stres przed udziałem w porodzie. Doświadczeni rodzice dodali do tej listy kilka własnych wskazówek.

Pokaż ten artykuł swojemu partnerowi jeszcze zanim zaczniecie pakować torbę do szpitala...

M jak mama - Formalności po porodzie, które trzeba załatwić
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza