Kolczyk w nosie: czy pozwolić nastolatkowi na piercing? Rodzaje przekłuć, pielęgnacja

2020-07-13 11:21 Katarzyna Hubicz
Kolczyk w nosie
Autor: Getty Images Kolczyk w nosie to modna wśród nastolatków ozdoba twarzy

Kolczyk w nosie - zdaniem wielu nastolatków - podkreśla indywidualizm, jest też oznaką dojrzałości i prawa do decydowania o własnym wyglądzie. Dla wielu rodziców z kolei jest to raczej wątpliwa ozdoba. Czy pozwolić nastolatkowi na piercing? A może lepiej odwieść go od tego pomysłu?

Kolczyk w nosie od lat nie wychodzi z mody. Chętnie noszą go kolejne pokolenia nastolatków: nie tylko dziewczęta, i nie tylko przedstawiciele różnych młodzieżowych subkultur. Pytani, czemu tak chętnie przekłuwają sobie nos, udzielają różnych odpowiedzi.

Zdecydowana większość młodzieży uważa, że kolczyk w nosie jest oznaką indywidualizmu, niekiedy też podkreśla przynależność do konkretnej grupy. Młodzi ludzie dużo rzadziej decydują się na piercing z powodu przekory i chęci pokazania rodzicom, że są już wystarczająco dorośli, by samodzielnie podejmować decyzje o swoim wyglądzie. 

Spis treści:

  1. Moda na kolczyk w nosie - skąd się wzięła?
  2. Czy pozwolić dziecku na kolczyk w nosie?
  3. Jakie są rodzaje piercingu nosa?
  4. Dobry salon piercingu - jak go znaleźć?
  5. Jak wygląda zakładanie kolczyka w nosie?
  6. Jak postępować po zabiegu piercingu nosa?
  7. Jakie są przeciwwskazania do piercingu nosa?

Moda na kolczyk w nosie - skąd się wzięła?

Przekłuwanie ciała i zakładanie kolczyków w różnych jego miejscach nie jest niczym nowym i praktycznie od stuleci praktykowane jest w wielu kulturach. Kolczyk umieszczony w konkretnym miejscu ciała miał określoną symbolikę.

Przekłuwając sobie nos - na przegrodzie, czubku, jednym ze skrzydełek - rdzenni mieszkańcy wielu rejonów Ameryki i Afryki podkreślali przynależność do określonego plemienia. Niekiedy prawo do takiej ozdoby mieli wyłącznie ci, którzy zasłużyli nań bohaterskimi czynami lub pełnili określone role: wódz, wojownicy, kapłani.

Do dziś członkowie niektórych plemion kultywują ten zwyczaj i bywa, że kolczyk w nosie - jako symbol tradycji - noszą równie dumnie, co modny garnitur. Nie wiadomo natomiast, skąd moda na piercing wzięła się w Europie. Badacze zjawisk kulturowych przypuszczają, że przywędrowała do nas wraz z niewolnikami, a obecnie kojarzy się przede wszystkim z chęcią zwrócenia na siebie uwagi. 

Czytaj: Zaburzenia dojrzewania płciowego u chłopców i dziewczynek

Nadużywanie substancji psychoaktywnych przez nastolatków

Czy pozwolić dziecku na kolczyk w nosie?

Na to pytanie nie ma jednej, dobrej odpowiedzi, ani też schematu, wedle jakiego warto byłoby tu postępować. Młodzi ludzie, zwłaszcza ci w okresie dojrzewania mają własne zdanie, które zwykle mocno różni się od tego, jakie mają ich rodzice. Ingerencja w ciągłość własnej skóry jest nie tylko zabiegiem, który - w ich mniemaniu - ma upiększać czy podkreślać odrębność lub przynależność do "ciekawszej" części społeczeństwa, np. subkultury, ale także dowodem na to, że są już za siebie odpowiedzialni.

Wyraźnie wydany zakaz piercingu utwierdzi nastolatka w przekonaniu, że "moi rodzice mnie nie rozumieją", "traktują mnie jak dziecko", może też sprawić, że młody człowiek postanowi zrobić coś wbrew woli rodziców. Zamiast więc zakazywać dziecku kolczyka w nosie, lepiej przedyskutować sprawę w rodzinnym gronie.

Warto wiedzieć, skąd u córki lub syna pomysł piercingu - może obraca się w towarzystwie, które taki sposób ozdabiania ciała traktuje jak codzienność? A może dopiero do niego aspiruje? Jeśli jesteś zdecydowanie przeciwna piercingowi, warto w spokojny sposób wyjaśnić młodemu człowiekowi, że ciało można ozdabiać na różne sposoby, a kolczykowanie nosa może nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne, z zakażeniem poważną chorobą włącznie.

Argumentów przeciw piercingowi u nastolatków da się zresztą znaleźć więcej: zwykle nie jest tolerowany w szkołach i na części uczelni, niechętnie też patrzą nań potencjalni pracodawcy, choćby tylko wakacyjni. Widoczny piercing nie jest na przykład tolerowany na stanowiskach wymagających częstych kontaktów z ludźmi, np. podczas letniej pracy w kawiarni.

Jeśli twoje dziecko nadal upiera się przy swoim zdaniu, może przekona je argument, że ciało można ozdabiać również na inne sposoby, np. za pomocą zmywalnych rysunków z henny lub tatuaży z owoców jagua? W takiej rozmowie kluczowy jest spokój i zdroworozsądkowe podejście: im bardziej negatywnie i nerwowo zareagujesz, tym pomysł piercingu wyda się twojemu dziecku bardziej atrakcyjny.

Czytaj: Dojrzewanie chłopców - kiedy i jak zaczyna się okres pokwitania u chłopców

Depresja młodzieńcza - jak objawia się depresja i jak pomóc choremu nastolatkowi?

Jakie są rodzaje piercingu nosa?

Jeśli nie osiągnęliście porozumienia lub nie masz nic przeciwko temu by twoje dziecko nosiło kolczyk w nosie, warto wiedzieć, że kolczyk można nosić w różnych miejscach, a piercing nosi różną nazwę w zależności od tego, w jakiej lokalizacji znajdzie się ozdoba.

Najpopularniejszy i zarazem najmniej bolesny jest tzw. nostril piercing, czyli umieszczenie kolczyka w jednym z nozdrzy. Innym rodzajem, dużo bardziej bolesnym, jest tzw, septum piercing, gdy kolczyk umieszczany jest w chrząstce przegrody nosowej lub - dla mniej odpornych na ból - w skórze która jest tuż pod nią. W trakcie tego zabiegu niezbędne jest miejscowe znieczulenie. Tkanki znieczula się także w przypadku bridge piercingu, czyli umieszczania kolczyka w skórze tuż nad nosem.

Dobry salon piercingu - jak go znaleźć?

Kolczyka nie wolno zakładać byle gdzie - piercing w przypadkowym salonie naraża młodego człowieka na ryzyko zakażenia którymś z wirusów przenoszonych przez krew, np. HIV, WZW typu B lub C. Najbezpieczniejszy będzie zabieg wykonany w profesjonalnym salonie piercingu u fachowca, który zna anatomię i dzięki temu potrafi przekłuć skórę nie uszkadzając tkanek. Jak go poznać? Podstawowym kryterium powinna być panująca w salonie sterylna wręcz czystość.

Osoba zajmująca się piercingiem musi mieć do dyspozycji profesjonalny sprzęt do sterylizacji szczypiec stosowanych do przytrzymywania skóry - czyli autoklaw, a nie zwykły spray antybakteryjny. W trakcie zabiegu piercer musi założyć jednorazowe rękawiczki, a do przekłuwania skóry używać wyłącznie jednorazowych igieł, które wyjmuje przy kliencie z nowego opakowania.

Jak wygląda zakładanie kolczyka w nosie?

Zabieg piercingu nosa różni się od przekłuwania uszu - skórę przekłuwa się nie pistoletem, lecz igłą iniekcyjną bądź wenflonową. Piercer najpierw dezynfekuje skórę, a następnie przekłuwa ją igłą i wkłada kolczyk. Warto podkreślić, że do piercingu nosa nie używa się biżuterii srebrnej ani złotej, gdyż wówczas skóra może źle się goić.

W profesjonalnych salonach, gdzie kolczyk jest w cenie zabiegu, stosowane są kolczyki z tytanu G23, bioplastu lub materiału o nazwie PTFE, które nie zawierają niklu, mogącego uczulać ani innych alergenów.

Po zabiegu miejsce wkłucia i skóra w bezpośrednim sąsiedztwie kolczyka może być spuchnięta i bolesna, może się również sączyć krew lub limfa. Warto uzbroić się w cierpliwość, ponieważ skóra może wyglądać tak nawet przez dwa najbliższe tygodnie (choć zwykle goi się w ciągu kilku dni).

W tym czasie kluczowe jest dbanie o nią, gdyż w miejsce wkłucia może wdać się infekcja. Zanim ktokolwiek dotknie kolczyka, musi starannie umyć ręce, a skórę w miejscu przekłucia trzeba kilka razy dziennie czyścić antybakteryjnym mydłem (wystarczy nabrać na patyczek higieniczny, przyłożyć do skóry, a następnie delikatnie zmyć wodą i wysuszyć jednorazową chusteczką).

Czytaj: Kontaktowe zapalenie skóry - leczenie. Co wywołuje wyprysk kontaktowy?

Jak postępować po zabiegu piercingu nosa?

Opuchlizna po piercingu nosa zejdzie najdalej w ciągu dwóch tygodni, ale nie znaczy to jeszcze, że skóra również dojdzie w tym czasie do siebie. Sporo zależy od rodzaju nakłucia. Zwykle piercing typu nostril goi się w pełni w ciągu sześciu tygodni, septum - do 3 miesięcy, natomiast bridge nawet do roku.

W tym czasie w okolicy przekłucia nie powinno się nakładać makijażu, nie robić peelingów ani nie stosować kosmetyków z alkoholem. Kolczykiem trzeba co jakiś czas delikatnie poruszać, bo inaczej wrośnie w skórę - o to, jak to robić, warto zapytać piercera.

Dopóki skóra całkowicie się nie zagoi, zakazane są wizyty na basenie, nie powinno się też pić kawy ani alkoholu, gdyż rozrzedzają one krew i miejsce przekłucia może zacząć krwawić. Problemem są wszelkiego rodzaju infekcje przebiegające z katarem: przekłuty kolczykiem nos należy bowiem dmuchać bardzo delikatnie i lekko wycierać miękkimi chusteczkami.

Warto wiedzieć

Zielonkawy płyn sączący się spod kolczyka to znak, że doszło do zakażenia i sygnał do pilnej wizyty u lekarza.

Jakie są przeciwwskazania do piercingu nosa?

Kolczyka w nosie nie powinni nosić ci młodzi ludzie, którzy cierpią na jakiekolwiek alergie, mają zaburzenia krzepnięcia krwi, są przewlekle chorzy i muszą przyjmować leki.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE