Wakacje z dzieckiem: gdy dopadnie ZATRUCIE POKARMOWE

2013-07-08 11:55

Ryzyko zatrucia pokarmowego u dziecka w upalne dni jest większe. Bakterie, które odpowiadają za zatrucie pokarmowe atakują znacznie częściej latem, bo wysoka temperatura i wilgoć sprzyjają ich namnażaniu się. Co robić, gdy dziecko w czasie urlopu zacznie cierpieć z powodu zatrucia pokarmowego?

Typowe objawy zatrucia pokarmowego to: bóle brzucha, mdłości, wymioty, biegunka. Zatrucia pokarmowe mogą być wywołane przez wirusy, bakterie i pasożyty lub produkowane przez nie toksyny. Zakażenia wirusowe najczęściej zdarzają się wiosną lub jesienią, zwykle towarzyszy im infekcja górnych dróg oddechowych: katar, ból gardła, podwyższenie temperatury ciała. Latem natomiast zazwyczaj występują zakażenia bakteryjne.
Im młodsze dziecko, tym szybciej powinno trafić do lekarza, który stwierdzi, czy to rzeczywiście zatrucie, czy inna choroba o podobnych objawach.

Czytaj także:

O co trzeba zadbać, wybierając się w podróż z dzieckiem?

Co robić w przypadku zatrucia pokarmowego u dziecka [PORADY]

Zatrucie pokarmowe u dzieci: uwaga na odwodnienie!

Wymioty i biegunka prowadzą do odwodnienia, więc trzeba pamiętać, by dziecko dużo piło (po trochu, ale często). Jeśli zauważysz, że dziecko ma suche usta, zapadnięte oczy i ciemiączko, jest ospały i apatyczny, mało siusia – jak najszybciej zawieź go do szpitala.

Jak możesz pomóc dziecku, które ma zatrucie pokarmowe?

Trzeba mu podawać dużo płynów, by nie dopuścić do odwodnienia. Ale nie powinny to być soki, tylko woda mineralna nisko- lub średniozmineralizowana. Dobre są również herbatki. Gdy dziecko ma biegunkę, traci oprócz wody składniki mineralne, konieczne są więc również płyny zawierające elektrolity, np. Orsalit. Pomocne będą probiotyki, takie jak Lakcid, Enterol, Trilac, Dicoflor. Nie wolno podawać niemowlęciu leków przeciwbiegunkowych (typu węgiel) na własną rękę.

Kiedy do lekarza z dzieckiem, które ma zatrucie pokarmowe?

Jeśli biegunkę ma dziecko w pierwszym półroczu życia, trzeba jak najszybciej skontaktować się z pediatrą. To konieczne również wtedy, gdy u starszego dziecka nie daje się jej zahamować, a dziecko ma oznaki odwodnienia: jest apatyczny, osłabiony, marudny, ma gorączkę, suche usta, mało siusia, a kolor jego moczu jest ciemny.Niektóre zakażenia bakteryjne muszą być leczone w szpitalu – konieczne może się okazać podawanie dziecku kroplówki.

Co zrobić, jeśli dziecko również wymiotuje?

Trzeba podawać mu płyny obojętne: wodę, lekko osłodzoną herbatkę – często, nawet co parę minut, ale po jednej lub dwie łyżeczki. Wówczas jest szansa, że powstrzyma się wymioty. Jeśli jednak nadal się one utrzymują i w dodatku dziecko ma biegunkę, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza