Letnie, wakacyjne zatrucie pokarmowe. Jak leczyć dziecko i jak zapobiegać problemom z brzuszkiem

2022-06-24 15:32

Ryzyko zatrucia pokarmowego u dziecka w upalne dni jest większe. Bakterie, które odpowiadają za zatrucie pokarmowe atakują znacznie częściej latem, bo wysoka temperatura i wilgoć sprzyjają ich namnażaniu się. Co robić, gdy dziecko w czasie urlopu zacznie cierpieć z powodu zatrucia pokarmowego?

Wakacyjne, letnie zatrucie pokarmowe - zobacz, jak wyleczyć szybko dziecko
Autor: Getty images Zobacz, jak wyleczyć szybko dziecko

Zatrucia pokarmowe mogą być wywołane przez wirusy, bakterie i pasożyty lub produkowane przez nie toksyny. Zakażenia wirusowe najczęściej zdarzają się wiosną lub jesienią.

Latem natomiast zazwyczaj występują zakażenia bakteryjne, spowodowane zjedzeniem nieświeżych pokarmów. Im młodsze dziecko, tym szybciej powinno trafić do lekarza, który stwierdzi, czy to rzeczywiście zatrucie, czy inna choroba o podobnych objawach.

Czytaj także: O co trzeba zadbać, wybierając się w podróż z dzieckiem?

Objawy zatrucia salmonellą bywają nieoczywiste. Sprawdź, co powinno cię zaniepokoić

Spis treści

  1. Kiedy mówimy o zatruciu pokarmowym u dziecka?
  2. Co najczęściej powoduje zatrucie pokarmowe?
  3. Najgroźniejsze drobnoustroje powodujące zatrucia
  4. Jak postępować przy zatruciu pokarmowym u dzieci?
  5. Kiedy do lekarza z dzieckiem, które ma zatrucie pokarmowe?
  6. Jak zapobiegać zatruciom pokarmowym?
Zatrucia na wakacjach

Kiedy mówimy o zatruciu pokarmowym u dziecka?

Zatrucie pokarmowe powodowane przez bakterie często występuje latem. Przy gorących temperaturach jedzenie powinno być przechowywane cały czas w lodówce, a czasem o tym zapominamy. Takie zaniedbania występują również w restauracjach czy barach, które latem są oblegane przez turystów.

Bakterie rozwijają sie w jedzeniu lub w płynach, które pijemy, nie tylko z powody złego przechowywania, ale również z innych powodów - np. przedostają się do wody pitnej z gruntu. 

Drobnoustroje w układzie pokarmowym uwalniają toksyny, które powodują zatrucie. Najczęstsze objawy takiej choroby to:

Warto wiedzieć, że od zjedzenia zakażonego pokarmu do wystąpienia pierwszych symptomów mija zaledwie kilka godzin -  w przeciwieństwie do np. rotawirusów powodujących podobne dolegliwości, które dają objawy po 2-3 dniach od zakażenia. Problemy trawienne mogą utrzymywać się przez kilka dni lub tygodni. 

Czytaj również: Boli mnie brzuch: jak dziecko może próbować zwrócić na siebie uwagę rodzica?

Nie tylko kleik! Oto BRAT - idealna dieta na biegunkę u dziecka

Co najczęściej powoduje zatrucie pokarmowe?

Najczęściej ludzie zatruwają się pokarmami pochodzenia zwierzęcego, takimi jak mięso, drób, jajka, produkty mleczne i owoce morza. Częstym źródłem zakażenia są też niemyte owoce, warzywa i surowe produkty, takie jak mięso czy jajka. 

Skażona może być również woda, która miała kontakt w ziemi np. z odchodami czy innymi zanieczyszczeniami. Drobnoustroje mogą być przenoszone też przez człowieka, np. na dłoniach osób przygotowujących posiłki.  

Najgroźniejsze drobnoustroje powodujące zatrucia

Do drobnoustrojów, które często powodują zatrucie pokarmowe należą:

  • Salmonella - dostaje się do żywności z odchodów zwierząt. Głównymi przyczynami zatrucia salmonellą są produkty mleczne, niedogotowane mięso i świeże nieumyte produkty.
  • E. coli (Escherichia coli) -Dostają się do żywności lub wody z odchodów zwierząt. Najczęściej do zatrucia dochodzi po zjedzeniu niedogotowanego mięsa lub słodyczy produkowanych z surowych jajek.
  • Listeria - bakterie znajdują się głównie w niepasteryzowanych produktach mlecznych, wędzonych owocach morza i wędlinach, czasem w owocach i warzywach.
  • Wirusowe zapalenie wątroby typu A - ludzie najczęściej zarażają się tym wirusem, jedząc żywność, z którą miała do czynienia zarażona osoba. 

Jak postępować przy zatruciu pokarmowym u dzieci?

Wymioty i biegunka prowadzą do odwodnienia, więc trzeba pamiętać, by dziecko dużo piło (po trochu, ale często: trzeba podawać mu płyny nawet co parę minut, ale po jednej lub dwie łyżeczki). Ale nie powinny to być soki, tylko woda mineralna nisko- lub średniozmineralizowana. Dobre są również herbatki.

W ten sposób nie dopuścisz do odwodnienia. Jeśli jednak zauważysz, że dziecko ma suche usta, zapadnięte oczy i ciemiączko, jest ospały i apatyczny, mało siusia – jak najszybciej zawieź go do szpitala.

Gdy dziecko ma biegunkę, traci oprócz wody składniki mineralne, konieczne jest więc również podawanie maluchowi płynów zawierających elektrolity. Nie wolno podawać niemowlęciu leków przeciwbiegunkowych (typu węgiel) na własną rękę.

Kiedy do lekarza z dzieckiem, które ma zatrucie pokarmowe?

Jeśli biegunkę ma dziecko w pierwszym półroczu życia, trzeba jak najszybciej skontaktować się z pediatrą. To konieczne również wtedy, gdy u starszego dziecka nie daje się jej zahamować, a dziecko ma oznaki odwodnienia: jest apatyczny, osłabiony, marudny, ma gorączkę, suche usta, mało siusia, a kolor jego moczu jest ciemny.

Niektóre zakażenia bakteryjne muszą być leczone w szpitalu – konieczne może się okazać podawanie dziecku kroplówki.

Czytaj również 17 wyjątkowo trujących i groźnych produktów, które masz w domu. Trzymaj je z dala od malucha

Biegunka pędraków - co to z dolegliwość i jak ją leczyć?

Jak zapobiegać zatruciom pokarmowym?

Naucz dzieci, aby dobrze i często myły ręce, zwłaszcza w warunkach wakacyjnych, gdy często przebywają poza domem

  • Nie jedz produktów z surowych lub niepasteryzowanych składników (jajka, mleko, mięso)
  • Myj dokładnie kupowane warzywa i owoce
  • Unikaj jedzenia surowej żywności, jeśli nie masz pewności co do jej pochodzenia i sposobu jej przechowywania
  • Nie kupuj lodów i innych produktów, jeśli podejrzewasz, że mogły być rozmrożone
  • Nie pij wody ze strumieni lub studni, a w krajach egzotycznych, także kranówki.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza