Czego nie wolno mówić kobiecie w ciąży?

2016-10-24 15:22 Milena Tuzimek
Kobieta w ciąży
Autor: thinkstockphotos.com

Kobiety w ciąży często mają wahania nastrojów, a mnóstwo pytań dotyczących ich stanu, na które muszą odpowiadać mogą je drażnić, a czasem nawet sprawić przykrość. Czego nie wolno mówić kobiecie w ciąży? Jakich pytań nie zadawać? Zobaczcie co może sprawić przykrość lub zdenerwować przyszłą mamę!

Ciąża to wyjątkowy stan. Przyszła mama stara się dbać o siebie, zdrowo odżywiać, ale musi się przygotować również na zainteresowanie innych, a co się z tym wiąże - mnóstwo pytań. Kobieta w ciąży musi wysłuchać tysięcy "dobrych rad", komentarzy na temat dolegliwości i porodu, a czasem nawet złośliwości. Co prawda ciężarna nie powinna się denerwować, ale czasem może okazać się to niewykonalne. 

Sprawdź również kalendarz ciąży >>

Chłopiec czy dziewczynka?

To najpopularniejsze pytanie, które jest zadawane kobietom w ciąży. Początkowo odpowiedź jest łatwa: "Nie znam jeszcze płci dziecka", ale z czasem kiedy wyjawimy, że jest to chłopiec czy dziewczynka rozpoczyna to lawinę kolejnych pytań. Czy chcieliście chłopca/dziewczynkę? Jak będzie miało na imię? - to tylko niektóre z nich. Nie byłoby w tym nic denerwującego, ale kobieta w ciąży na podobne zestawy pytań opowiada kilka lub kilkanaście razy w miesiącu.

Przeczytaj również: Dolegliwości ciążowe czyli omdlenia, duszności i zawroty głowy

Czy mogę dotknąć brzucha?

To pytanie chyba najbardziej drażni przyszłe mamy. O ile najbliższa rodzina może pokusić się o takie pytanie, ale też nie zawsze jest ono na miejscu, o tyle znajomi nie powinni go w ogóle zadawać. Chyba, że przyszła mama sama zaproponuje!

Zabobony dotyczące ciąży

Zabobony w ciąży to ulubiony temat wielu kobiet, cioć i babć. Uwielbiają one zadręczać przyszłą mamę poradami czego absolutnie nie powinna robić, bo jej dziecko będzie miało znamiona, myszki, okręconą pępowinę wokół szyi czy urodzi się łyse. Przyszłe mamy słuchając podobnych twierdzeń, mimo że wiedzą, że są nieprawdziwe odczuwają niepokój o swoje dziecko. 

Czy masz zamiar wrócić do pracy? Kiedy?

Pytanie to jest drażniące dla kobiet z dwóch powodów. Po pierwsze to prywatna sprawa rodziny, a po drugie powrót do pracy to ciężka decyzja dla każdej mamy. Nie ważne jakiej odpowiedzi udzieli ciężarna zostanie zasypana radami lub poddana krytyce za swoją decyzję. 

Ile przytyłaś w czasie ciąży?

Niestety na to pytanie kobiety w ciąży narażone są nieustannie, szczególną ciekawością wykazują się oczywiście... inne kobiety. Porównywanie ciążowych brzuchów czy kilogramów nie ma żadnego uzasadnienia, ponieważ każda ciąża jest inna, ale dla wielu kobiet jest to nadal cenna informacja, mimo że dla innych może być dosyć krępująca. 

Przeczytaj również: Czego nie wolno robić w 1. trymestrze ciąży?

Opowiadanie strasznych historii o porodzie

Zasypywanie przyszłej mamy informacjami o trudnych porodach zakończonych tragicznie czy historiami o chorobach genetycznych dzieci to powszechne zjawisko, które nie powinno mieć miejsca. Nie chodzi o to, że kobieta w ciąży nie jest wrażliwa na krzywdę innych, ale o fakt, że takie informacje mogą w niej wywołać silny stres i strach, co w ciąży jest niebezpieczne. Dlatego, jeśli ktoś chce zapytać ciężarną kobietę strasznymi historiami o porodzie niech pomyśli czy sam chciałby je usłyszeć, będąc w takim stanie. 

Polecamy wideo: Suplementy diety dla kobiet w ciąży - kwasy DHA

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych!

Pobierz
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE