6 sposbów, jak pomóc niemowlakowi pozbyć się gazów. Znasz wszystkie?

2023-02-06 17:14

Gazy u niemowlaka mogą być przyczyną dużego dyskomfortu. Niestety maluch nie powie nam, że boli go brzuszek, ale zakomunikuje to głośnym płaczem. Przyczyn gromadzenia się gazów jest bardzo wiele. Tych 6 sposobów może jednak pomóc skutecznie się ich pozbyć. Sprawdź, który zadziała u twojego malucha.

Płaczące niemowlę z mamą
Autor: Getti Images 6 sposbów, jak pomóc niemowlakowi pozbyć się gazów. Sprawdź, który zadziała u twojego maluszka

Gazy u niemowląt to zupełnie naturalne zjawisko, a dodatkowo bardzo korzystne. Usprawniają bowiem perystaltykę jelit. Należy jednak pamiętać, że problem pojawia się, gdy jest ich zbyt dużo. Dziecko może być bowiem niespokojne, marudne, płaczliwe, a wszystko przez wzdęty i bolesny brzuszek. Dlatego warto wiedzieć, jak można pomóc dziecku pozbyć się ich z jelit.

Na koncie na TikToku @giftedos5 pojawił się filmik, na którym mama prezentuje sposoby na dziecięce gazy. Masaż brzuszka jest tu kluczowy.

Zobacz także: Bolesne gazy u niemowlaka? Czy to wina twojej diety lub mieszanki?

Spis treści

  1. Układanie na brzuszku
  2. Pozycja do odbicia
  3. Masaż stópek
  4. Masaż brzuszka
  5. Machanie nóżkami
  6. Ciepła kąpiel
Kolka u dzieci: sposoby łagodzenia

Układanie na brzuszku

Nie każde niemowlę od razu kocha pozycję leżenia na brzuchu, a przecież to najlepszy sposób, aby ułatwić dziecku pozbycie się gazów. Im częściej niemowlę leży w tej pozycji, tym lepiej.

Jeżeli jednak dziecko nie lubi leżenia na brzuchu, możemy go ułożyć na brzuchu na naszej dłoni. Pamiętajmy, aby dobrze zabezpieczyć główkę dziecka. Możemy to zrobić poprzez ułożenie jej w zgięciu łokcia drugiej ręki. Warto również podtrzymać boki malucha dłonią z jednej strony, a z drugiej oprzeć o nasz brzuch.

Ta pozycja jest doskonała do delikatnego masażu brzuszka niemowlęcia.

Pozycja do odbicia

Drugą pozycją, o której należy pamiętać po każdym karmieniu, jest noszenie niemowlaka do odbicia na ramieniu. Należy ułożyć malucha dość wysoko, aby jego brzuszek opierał się na naszym ciele i poczekać do odbicia.

W trakcie tej pozycji możemy delikatnie poklepywać niemowlę po plecach.

Masaż stópek

Nie tylko noszenie pomaga na pozbycie się gazów z dziecięcego brzuszka. Zwolennicy akupresury są zdania, że działa prawdziwe cuda.

Wystarczy 3 razy przesunąć kciukiem w poprzek dziecięcej stópki, a następnie raz w dół w stronę pięty. Czynność należy powtórzyć kilka razy.

Masaż brzuszka

Podobny efekt otrzymamy, stosując masaż brzuszka niemowlęcia. Należy jednak przeprowadzić go delikatniej. W tym celu przesuwamy kciukiem od góry do dołu i kilka razy na boki.

Machanie nóżkami

Jeżeli maluch położony na plecach wierzga swoimi nóżkami, to już jest pierwszy krok do sukcesu. Takie ćwiczenie bardzo ułatwia pozbycie się gazów. Jeżeli niemowlak nie chce współpracować, możemy mu w tym trochę pomóc.

Robienie rowerka, czyli delikatne poruszanie nóżkami niemowlaka, a następnie przyciskanie ich do brzuszka przez 5 sekund. Pamiętajmy, że niczego nie robimy na siłę. Poruszanie dolnymi kończynami dziecka powinno odbywać się na zasadzie do przodu do tyłu. Jeżeli maluch się napina, płacze i wyraźnie nie ma na to ochoty, spróbuj czegoś innego.

Ciepła kąpiel

W pozbyciu się gazów może również dziecku ciepła kąpiel. Układając niemowlaka w wanience, możemy dodatkowo owinąć go pieluszką tetrową, aby było mu cieplej, a następnie delikatnie polewać jego brzuszek ciepłą wodą.

Poniżej publikujemy nagranie, które dokładnie pokazuje, omówione sposoby na niemowlęce gazy.

Czytaj także: Jak kąpać niemowlaka, by ułatwić mu zasypianie?

Bulgotanie w brzuchu u niemowlaka - czy to normalne?