Jak oczyszczać nosek dziecka?
Katar u niemowlaka jest uciążliwą dolegliwością. Radzimy jak oczyszczać nos. Niemowlęta nie umieją jeszcze wydmuchiwać wydzieliny ani oddychać ustami. Niedrożny nosek u niemowlaka bywa przyczyną i nocnych pobudek, i kłopotów w ciągu dnia. Niemowlakowi, który ma katar, można jednak łatwo pomóc. Jak oczyszczać nos niemowlaka?

Spis treści
Katar u niemowlaka wymaga przede wszystkim starannego oczyszczania noska. Kanały nosowe u niemowląt są bowiem bardzo wąskie. Nawet niewielka ilość wydzieliny, połączona z obrzękiem błony śluzowej, może je zablokować. Maluszek nie umie jeszcze sam wydmuchać zalegającej wydzieliny, dlatego męczy się, nie mogąc prawidłowo oddychać, gorzej je i śpi, jest rozdrażniony. Starsze niemowlęta, które potrafią już oddychać przez usta, tylko pozornie radzą sobie z tym problemem. Oddychając buzią, połykają więcej powietrza, co może z kolei doprowadzić do wysokiego ustawienia przepony, a w efekcie jeszcze bardziej utrudnić oddychanie.
Oczyszczanie nosa niemowlaka
Najszybciej i najskuteczniej oczyścisz nosek mechanicznie, korzystając z preparatów i akcesoriów, które można kupić w aptece.
- Aspirator. To aparat o kształcie tulejki. Na jeden jego koniec zakładamy rurkę, a drugi – węższy – wkładamy maluszkowi do noska (nie za głęboko!). Końcówkę rurki wkładamy sobie następnie do ust i zasysamy powietrze. Jego silny ciąg wysysa wydzielinę. Do aspiratora zakłada się kłębek waty, a w niektórych modelach filtr z gąbki, co uniemożliwia przedostanie się wydzieliny do rurki zasysającej powietrze. Ta metoda najlepiej sprawdza się, kiedy wydzielina jest rzadka i łatwo daje się usunąć. Aspiratory są bezpieczniejsze niż tradycyjne gruszki.
- Woda morska w sprayu. Rozpuszcza wydzielinę, ale warto stosować ją nawet wtedy, gdy jest ona rzadka, bo środek obkurcza błony śluzowe noska, ułatwiając oddychanie. Jest zamknięty w próżniowym opakowaniu pod ciśnieniem. Niewielką ilość wpuszczamy do każdej dziurki (wystarczy jedno psiknięcie). Chwilę czekamy, by wydzielina się rozpuściła, i delikatnie usuwamy ją chusteczką higieniczną zwiniętą w rulonik albo za pomocą aspiratora.
- Sól fizjologiczna albo woda morska w jednorazowych pojemniczkach. To również sposób skuteczny w przypadku zaschniętej albo gęstej wydzieliny. Z chusteczki higienicznej zrób kilka małych ruloników. Do każdej dziurki w nosie wlej jedną, dwie krople płynu. Poczekaj chwilę, aż rozpuści wydzielinę, i zbierz ją rulonikiem z chusteczki.
Inne sposoby na katar u małego dziecka
Warto też wypróbować różne inne metody, ułatwiające maluszkowi oddychanie.
- Zadbaj o to, by podczas snu główka dziecka była wyżej niż klatka piersiowa (np. kładąc pod materacyk złożony kocyk). Nadmiar wydzieliny będzie wtedy sam wypływał z noska. Ten sposób można stosować dopiero wtedy, kiedy malec sam już umie obracać się na brzuszek i na plecy. A kiedy dziecko nie śpi, jak najczęściej kładź je na brzuszku. Da to jeszcze jedną korzyść – malec, unosząc główkę, poćwiczy przy okazji mięśnie szyi i kręgosłupa.
- Stosuj inhalacje parą wodną. Nawilżysz błony śluzowe w nosku, zmniejszając ich obrzęk. Wydzieliny będzie mniej i będzie łatwiej odpływała. Najwygodniej jest robić inhalacje za pomocą nebulizatora, który wytwarza parę z wlanej doń soli fizjologicznej. Ale jeśli go nie masz, możesz inhalować malca, podstawiając mu pod nosek garnek z parującą wodą (warto wlać do niej trochę naparu z rumianku). Maluszka najwygodniej posadzić sobie na kolanach, przysunąć jak najbliżej noska garnek z wodą (uważając, by para nie oparzyła dziecka). Inhaluj malca przez kwadrans, dwa–trzy razy dziennie.
- Skórę pod nosem możesz posmarować odrobiną maści majerankowej. Uważaj tylko, by nie dostała się do noska, bo wtedy może podrażnić błony śluzowe.
miesięcznik "M jak mama"