Jak oczyszczać nosek dziecka?

2012-09-12 12:26

Katar u niemowlaka jest uciążliwą dolegliwością. Radzimy jak oczyszczać nos. Niemowlęta nie umieją jeszcze wydmuchiwać wydzieliny ani oddychać ustami. Niedrożny nosek u niemowlaka bywa przyczyną i nocnych pobudek, i kłopotów w ciągu dnia. Niemowlakowi, który ma katar, można jednak łatwo pomóc. Jak oczyszczać nos niemowlaka?

Katar u niemowlaka: jak oczyszczać nosek dziecka?
Autor: _photos.com|photos.com Katar u niemowlaka: jak oczyszczać nosek dziecka?

Spis treści

  1. Oczyszczanie nosa niemowlaka
  2. Inne sposoby na katar u małego dziecka

Katar u niemowlaka wymaga przede wszystkim starannego oczyszczania noska. Kanały nosowe u niemowląt są bowiem bardzo wąskie. Nawet niewielka ilość wydzieliny, połączona z obrzękiem błony śluzowej, może je zablokować. Maluszek nie umie jeszcze sam wydmuchać zalegającej wydzieliny, dlatego męczy się, nie mogąc prawidłowo oddychać, gorzej je i śpi, jest rozdrażniony. Starsze niemowlęta, które potrafią już oddychać przez usta, tylko pozornie radzą sobie z tym problemem. Oddychając buzią, połykają więcej powietrza, co może z kolei doprowadzić do wysokiego ustawienia przepony, a w efekcie jeszcze bardziej utrudnić oddychanie.

Oczyszczanie nosa niemowlaka

Najszybciej i najskuteczniej oczyścisz nosek mechanicznie, korzystając z preparatów i akcesoriów, które można kupić w aptece.

  1. Aspirator. To aparat o kształcie tulejki. Na jeden jego koniec zakładamy rurkę, a drugi – węższy – wkładamy maluszkowi do noska (nie za głęboko!). Końcówkę rurki wkładamy sobie następnie do ust i zasysamy powietrze. Jego silny ciąg wysysa wydzielinę. Do aspiratora zakłada się kłębek waty, a w niektórych modelach filtr z gąbki, co uniemożliwia przedostanie się wydzieliny do rurki zasysającej powietrze. Ta metoda najlepiej sprawdza się, kiedy wydzielina jest rzadka i łatwo daje się usunąć. Aspiratory są bezpieczniejsze niż tradycyjne gruszki.
  2. Woda morska w sprayu. Rozpuszcza wydzielinę, ale warto stosować ją nawet wtedy, gdy jest ona rzadka, bo środek obkurcza błony śluzowe noska, ułatwiając oddychanie. Jest zamknięty w próżniowym opakowaniu pod ciśnieniem. Niewielką ilość wpuszczamy do każdej dziurki (wystarczy jedno psiknięcie). Chwilę czekamy, by wydzielina się rozpuściła, i delikatnie usuwamy ją chusteczką higieniczną zwiniętą w rulonik albo za pomocą aspiratora.
  3. Sól fizjologiczna albo woda morska w jednorazowych pojemniczkach. To również sposób skuteczny w przypadku zaschniętej albo gęstej wydzieliny. Z chusteczki higienicznej zrób kilka małych ruloników. Do każdej dziurki w nosie wlej jedną, dwie krople płynu. Poczekaj chwilę, aż rozpuści wydzielinę, i zbierz ją rulonikiem z chusteczki.

Inne sposoby na katar u małego dziecka

Warto też wypróbować różne inne metody, ułatwiające maluszkowi oddychanie.

  • Zadbaj o to, by podczas snu główka dziecka była wyżej niż klatka piersiowa (np. kładąc pod materacyk złożony kocyk). Nadmiar wydzieliny będzie wtedy sam wypływał z noska. Ten sposób można stosować dopiero wtedy, kiedy malec sam już umie obracać się na brzuszek i na plecy. A kiedy dziecko nie śpi, jak najczęściej kładź je na brzuszku. Da to jeszcze jedną korzyść – malec, unosząc główkę, poćwiczy przy okazji mięśnie szyi i kręgosłupa.
  • Stosuj inhalacje parą wodną. Nawilżysz błony śluzowe w nosku, zmniejszając ich obrzęk. Wydzieliny będzie mniej i będzie łatwiej odpływała. Najwygodniej jest robić inhalacje za pomocą nebulizatora, który wytwarza parę z wlanej doń soli fizjologicznej. Ale jeśli go nie masz, możesz inhalować malca, podstawiając mu pod nosek garnek z parującą wodą (warto wlać do niej trochę naparu z rumianku). Maluszka najwygodniej posadzić sobie na kolanach, przysunąć jak najbliżej noska garnek z wodą (uważając, by para nie oparzyła dziecka). Inhaluj malca przez kwadrans, dwa–trzy razy dziennie.
  • Skórę pod nosem możesz posmarować odrobiną maści majerankowej. Uważaj tylko, by nie dostała się do noska, bo wtedy może podrażnić błony śluzowe.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza