Sapka czy katar? Jak rozpoznać katar u dziecka i jak odróżnić go od sapki niemowlęcej?

Katar u niemowlaka pytania
Autor: _photos.com|photos.com Katar u niemowlaka: 13 pytań do lekarza o katar u niemowlęcia

Gdy w nosie dziecka coś bulgocze, furkocze, ale jednocześnie nic nie wycieka z jego nosa, nie musisz od razu iść z nim do lekarza. Poobserwuj niemowlę, bo to zapewne sapka, z którą doskonale radzą sobie sami rodzice. Jak odróżnić katar od sapki niemowlęcej?

Sapka niemowlęca i katar to dwie dolegliwości, które dają podobne objawy. Dlatego wielu rodziców myli je ze sobą. podpowiadamy, jak odróżnić katar od sapki niemowlęcej.

Głośne oddychanie (sapanie), bulgotanie i furczenie w nosku - to objawy zarówno sapki, jak i kataru u niemowlaka. Nosek dziecka jest zatkany, dlatego dziecko może mieć problemy ze ssaniem piersi i ze spokojnym snem.

Zanim zaczniesz martwić się, że twoje maleństwo już zdążyło złapać infekcję i katar, poobserwuj je i sprawdź, czy te symptomy wskazujące w pierwszej chwili na katar, są niegroźną sapką. 

Jak odróżnić sapkę od kataru u niemowlaka? 

Najpierw psiknij do nosa niemowlaka wodę morską lub wpuść 1–2 krople soli fizjologicznej. Odczekaj pół minuty i spróbuj wyciągnąć aspiratorem lub gruszką z szeroką końcówką zalegającą wydzielinę. Jeśli to katar, aspirator zassie dużo wydzieliny, jeśli to sapka – niewiele.

Powinnaś też wiedzieć, że sapce - w przeciwieństwie do kataru - nie towarzyszą typowe dla infekcji objawy: malec nie ma gorączki, nie jest marudny, osłabiony, nie kicha ani nie kaszle.

Jakie są przyczyny sapki?

Spaka nie oznacza infekcji. Jest nie chorobą, a objawem - to najczęściej skutek zalegania niewielkich zanieczyszczeń w nosie dziecka w połączeniu z łagodnym obrzękiem śluzówki nosa. Sapka nie jest groźna, mija sama. Trzeba jedynie dbać o higienę noska malca, czyścić go regularnie, zakraplać sól fizjologiczną i wychodzić z malcem na spacer.

Sapce nie służy suche, ciepłe powietrze w mieszkaniu i długie leżenie w jednej pozycji. Pomóc może podanie dziecku piersi, a karmionemu mlekiem modyfikowanym – odrobiny wody. Typowe dla sapki jest jej ustępowanie na spacerze.  Warto pamiętać, że sapka i będący jej przyczyną obrzęk śluzówki, może wynikać z alergii pokarmowej, dlatego - jeśli sapka utrzymuje się przez dłuższy czas i towarzyszą jej dolegliwości układu pokarmowego (bóle brzuszka, wzdęcia, biegunki), warto powiedzieć o niej lekarzowi.

Czytaj: Kaszel u niemowlaka: jak rozpoznać kaszel i jak pomóc dziecku

5 sposobów na katar u niemowlaka

Jak dbać o chore dziecko? Opieka nad niemowlakiem z przeziębieniem, gorączką, biegunką

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE