Sapka czy katar? Oto prosty sposób, jak je rozróżnić

2022-02-01 12:51

Gdy w nosie dziecka coś bulgocze, furkocze, ale jednocześnie nic nie wycieka z jego nosa, nie musisz od razu iść z nim do lekarza. Poobserwuj niemowlę, bo to zapewne sapka, z którą doskonale radzą sobie sami rodzice. Jak odróżnić katar od sapki niemowlęcej?

Sapka czy katar u noworodka?
Autor: Getty images Sapka czy katar u noworodka? Zobacz czym się różnią

Sapka niemowlęca i katar to dwie dolegliwości, które dają podobne objawy. Dlatego wielu rodziców myli je ze sobą. podpowiadamy, jak odróżnić katar od sapki niemowlęcej.

Głośne oddychanie (sapanie), bulgotanie i furczenie w nosku - to objawy zarówno sapki, jak i kataru u niemowlaka. Nosek dziecka jest zatkany, dlatego dziecko może mieć problemy ze ssaniem piersi i ze spokojnym snem.

Zanim zaczniesz martwić się, że twoje maleństwo już zdążyło złapać infekcję i katar, poobserwuj je i sprawdź, czy te symptomy wskazujące w pierwszej chwili na katar, są niegroźną sapką. 

Spis treści

  1. Jak odróżnić sapkę od kataru u niemowlaka? 
  2. Jakie są przyczyny sapki?
Katar u niemowlęcia – czy iść do lekarza?

Jak odróżnić sapkę od kataru u niemowlaka? 

Najpierw psiknij do nosa niemowlaka wodę morską lub wpuść 1–2 krople soli fizjologicznej. Odczekaj pół minuty i spróbuj wyciągnąć aspiratorem lub gruszką z szeroką końcówką zalegającą wydzielinę. Jeśli to katar, aspirator zassie dużo wydzieliny, jeśli to sapka – niewiele.

Powinnaś też wiedzieć, że sapce - w przeciwieństwie do kataru - nie towarzyszą typowe dla infekcji objawy: malec nie ma gorączki, nie jest marudny, osłabiony, nie kicha ani nie kaszle.

Jakie są przyczyny sapki?

Spaka nie oznacza infekcji. Jest nie chorobą, a objawem - to najczęściej skutek zalegania niewielkich zanieczyszczeń w nosie dziecka w połączeniu z łagodnym obrzękiem śluzówki nosa. Sapka nie jest groźna, mija sama. Trzeba jedynie dbać o higienę noska malca, czyścić go regularnie, zakraplać sól fizjologiczną i wychodzić z malcem na spacer.

Sapce nie służy suche, ciepłe powietrze w mieszkaniu i długie leżenie w jednej pozycji. Pomóc może podanie dziecku piersi, a karmionemu mlekiem modyfikowanym – odrobiny wody. Typowe dla sapki jest jej ustępowanie na spacerze.  Warto pamiętać, że sapka i będący jej przyczyną obrzęk śluzówki, może wynikać z alergii pokarmowej, dlatego - jeśli sapka utrzymuje się przez dłuższy czas i towarzyszą jej dolegliwości układu pokarmowego (bóle brzuszka, wzdęcia, biegunki), warto powiedzieć o niej lekarzowi.

Czytaj: Kaszel u niemowlaka: jak rozpoznać kaszel i jak pomóc dziecku

5 sposobów na katar u niemowlaka

Jak dbać o chore dziecko? Opieka nad niemowlakiem z przeziębieniem, gorączką, biegunką

Czy potrafisz rozpoznać, co dolega twojemu dziecku?

Pytanie 1 z 10
Twoje dziecko nie chce ssać piersi, zaczyna się ślinić i płacze. Nagle ssie palce i wkłada do buzi wszystko, co wpadnie mu w ręce. Objawy sugerują:

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza