Opóźnione wyrzynanie zębów mlecznych - kiedy do dentysty?

2021-10-18 14:27

Zazwyczaj pierwsze zęby mleczne pojawiają się między 6 a 12 miesiącem życia dziecka, jednak istnieją odstępstwa od tej reguły. Kiedy mówimy o opóźnionym wyrzynaniu się zębów mlecznych i kiedy trzeba udać się do dentysty?

Opóźnione wyrzynanie zębów mlecznych
Autor: Getty images Opóźnione wyrzynanie zębów mlecznych

Kiedy powinny pojawić się pierwsze zęby mleczne?

Pierwsze zęby mleczne wyrzynają się między 6. a 12. miesiącem życia. To, kiedy w buzi niemowlęcia zaczną pojawiać się kolejne ząbki, sprawdzisz w kalendarzu ząbkowania dziecka. Dzięki niemu dowiesz się, w jakim przedziale czasowym możesz się ich spodziewać.

Niekiedy jednak występują spore odstępstwa od reguły. Zdarza się, że już noworodek przychodzi na świat z ząbkiem! Bywa i tak, że chociaż dziecko skończyło już rok, wciąż nie pojawił się choćby pierwszy ząbek. Mówimy wówczas o opóźnionym wyrzynaniu zębów mlecznych.

Taka sytuacja powinna skłonić cię do wizyty u dentysty. Ale nie tylko brak pierwszych mlecznych zębów może niepokoić. Powodem do wizyty mogą być także kolejne zęby mleczne, np. kły i zęby trzonowe a także dwójki, które nie wyrzynają się o czasie.

Spis treści

  1. Kiedy powinny pojawić się pierwsze zęby mleczne?
  2. Opóźnione wyrzynanie zębów - przyczyny
  3. Opóźnione wyrzynanie zębów - kiedy do dentysty?
Rozwój dziecka w 1. roku życia

Dla pierwszych zębów mlecznych nietypową jest sytuacja, gdy pojawiają się między 12. a 24. miesiącem życia dziecka. Nietypowa jest również sytuacja, gdy dziecko, które skończyło 4 lata, wciąż nie ma kompletu zębów mlecznych (w sumie 20 ząbków).

Czytaj też: Wypadanie zębów mlecznych - kiedy wypadają mleczaki?

Opóźnione wyrzynanie zębów - przyczyny

Na opóźnione wyrzynanie zębów mlecznych może wpływać:

  • poród przedwczesny,
  • niska masa urodzeniowa,
  • niedożywienie,
  • zaburzenia rozwojowe (dysplazja obojczykowo-czaszkowa, dysplazje ektodermalne, odontodysplazja miejscowa),
  • zaburzenia endokrynologiczne (niedoczynność tarczycy, niedoczynność przysadki, niedoczynność przytarczyc),
  • podłoże genetyczne.

Opóźnione wyrzynanie zębów mlecznych często dotyczy także dzieci z Zespołem Downa, Zespołem Aperta czy Zespołem Ellisa-van-Crevelda. Jeśli rodzice dziecka także późno ząbkowali, bardzo możliwe, że u niego także pierwsze zęby mleczne pojawią się później.

Zobacz też: Jak dbać o zęby niemowlaka, a jak o zęby małego dziecka?

Opóźnione wyrzynanie zębów - kiedy do dentysty?

Opóźnione wyrzynanie zębów może prowadzić do problemów z mową, kłopotów z żuciem pokarmów, a także trudności w wyrażaniu mimiki. 

Do dentysty warto udać się, kiedy pierwszy ząbek u dziecka nie pojawił się mimo ukończenia 1. roku życia, a także wtedy, gdy czterolatek nie ma jeszcze wszystkich 20 ząbków.

Czytaj też: Czy leczenie zębów mlecznych boli? Zobacz jak przygotować dziecko przed wizytą u dentysty

Sonda
Kiedy Twojemu dziecku wyrósł pierwszy mleczak?