Opóźnione wyrzynanie zębów mlecznych - kiedy do dentysty?

2021-10-18 14:27

Zazwyczaj pierwsze zęby mleczne pojawiają się między 6 a 12 miesiącem życia dziecka, jednak istnieją odstępstwa od tej reguły. Kiedy mówimy o opóźnionym wyrzynaniu się zębów mlecznych i kiedy trzeba udać się do dentysty?

Opóźnione wyrzynanie zębów mlecznych
Autor: Getty images Opóźnione wyrzynanie zębów mlecznych

Kiedy powinny pojawić się pierwsze zęby mleczne?

Pierwsze zęby mleczne wyrzynają się między 6. a 12. miesiącem życia. To, kiedy w buzi niemowlęcia zaczną pojawiać się kolejne ząbki, sprawdzisz w kalendarzu ząbkowania dziecka. Dzięki niemu dowiesz się, w jakim przedziale czasowym możesz się ich spodziewać.

Niekiedy jednak występują spore odstępstwa od reguły. Zdarza się, że już noworodek przychodzi na świat z ząbkiem! Bywa i tak, że chociaż dziecko skończyło już rok, wciąż nie pojawił się choćby pierwszy ząbek. Mówimy wówczas o opóźnionym wyrzynaniu zębów mlecznych.

Taka sytuacja powinna skłonić cię do wizyty u dentysty. Ale nie tylko brak pierwszych mlecznych zębów może niepokoić. Powodem do wizyty mogą być także kolejne zęby mleczne, np. kły i zęby trzonowe a także dwójki, które nie wyrzynają się o czasie.

Spis treści

  1. Kiedy powinny pojawić się pierwsze zęby mleczne?
  2. Opóźnione wyrzynanie zębów - przyczyny
  3. Opóźnione wyrzynanie zębów - kiedy do dentysty?
Rozwój dziecka w 1. roku życia

Dla pierwszych zębów mlecznych nietypową jest sytuacja, gdy pojawiają się między 12. a 24. miesiącem życia dziecka. Nietypowa jest również sytuacja, gdy dziecko, które skończyło 4 lata, wciąż nie ma kompletu zębów mlecznych (w sumie 20 ząbków).

Czytaj też: Wypadanie zębów mlecznych - kiedy wypadają mleczaki?

Opóźnione wyrzynanie zębów - przyczyny

Na opóźnione wyrzynanie zębów mlecznych może wpływać:

  • poród przedwczesny,
  • niska masa urodzeniowa,
  • niedożywienie,
  • zaburzenia rozwojowe (dysplazja obojczykowo-czaszkowa, dysplazje ektodermalne, odontodysplazja miejscowa),
  • zaburzenia endokrynologiczne (niedoczynność tarczycy, niedoczynność przysadki, niedoczynność przytarczyc),
  • podłoże genetyczne.

Opóźnione wyrzynanie zębów mlecznych często dotyczy także dzieci z Zespołem Downa, Zespołem Aperta czy Zespołem Ellisa-van-Crevelda. Jeśli rodzice dziecka także późno ząbkowali, bardzo możliwe, że u niego także pierwsze zęby mleczne pojawią się później.

Zobacz też: Jak dbać o zęby niemowlaka, a jak o zęby małego dziecka?

Opóźnione wyrzynanie zębów - kiedy do dentysty?

Opóźnione wyrzynanie zębów może prowadzić do problemów z mową, kłopotów z żuciem pokarmów, a także trudności w wyrażaniu mimiki. 

Do dentysty warto udać się, kiedy pierwszy ząbek u dziecka nie pojawił się mimo ukończenia 1. roku życia, a także wtedy, gdy czterolatek nie ma jeszcze wszystkich 20 ząbków.

Czytaj też: Czy leczenie zębów mlecznych boli? Zobacz jak przygotować dziecko przed wizytą u dentysty

Sonda
Kiedy Twojemu dziecku wyrósł pierwszy mleczak?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza