Przewijak. Wybrać przewijak na łóżeczko czy komodę z przewijakiem? Przegląd

2021-02-05 15:08

Na jaki przewijak zdecydować się przy kompletowaniu wyprawki dla noworodka? Lepiej sprawdzi się przewijak na łóżeczko czy komoda z przewijakiem? Wiele mam zadaje sobie te pytania. Sprawdźcie, jaki przewijak dla dziecka wybrać i jakie są wady i zalety różnych rozwiązań.

Przewijak
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com

Przewijak to jedno z akcesoriów ułatwiających młodym rodzicom życie. Na rynku są różne rodzaje przewijaków: na łóżeczko lub na komodę. Można również kupić matę do przewijania. Na jakie rozwiązanie się zdecydować? Przeczytajcie nasz poradnik i zobaczcie ranking przewijaków.

  Spis treści

  1. Co to jest przewijak i czy warto go mieć?
  2. Przewijak na łóżeczko: praktyczny i niedrogi
  3. Komoda z przewijakiem: dodatkowa przestrzeń do przechowywania
  4. Mata do przewijania to najtańsze rozwiązanie
  5. Przewijaki wolnostojące - wygodne, ale drogie
  6. Przegląd przewijaków - zobacz co warto kupić

  Co to jest przewijak i czy warto go mieć?

  Przewijak to miejsce do przewijania dziecka. Nie jest to rzecz tak niezbędna jak wózek dla niemowlaka, ale znacznie usprawnia codzienne funkcjonowanie. Przewijanie stanowi jedną z głównych czynności w pielęgnacji niemowlaka.

  Noworodka przewijamy zwykle kilkanaście razy dziennie! Im mniejsze dziecko, tym częściej przy przewijaniu zdarzają się niespodzianki ze zmoczeniem ubranka, ubrania mamy, a czasem nawet łóżka, koca czy pościeli, na której leży dziecko. Właśnie dlatego warto kupić przewijak. Jaki wybrać?

  Czytaj: Łóżeczka dostawne. Wybierz z nami najlepsze łóżeczko dostawne- przegląd

  Jak sobie radzić z odparzeniami i pieluszkowym zapaleniem skóry u niemowląt?

  Przewijak na łóżeczko: praktyczny i niedrogi

  Przewijak na łóżeczko to rozwiązanie, które bardzo często wybierają mamy. Głównie ze względu na cenę - taki przewijak kosztuje kilkadziesiąt złotych. Jest rodzajem sztywnej nakładki, którą nakładamy na łóżeczko. Dzięki temu otrzymujemy miejsce do przewijania, w którym możemy bez schylania się zmienić pieluszkę.

  To ważne m.in. dla mam, które urodziły przez cesarskie cięcie. Przewijak na łóżeczko odciąża ich kręgosłup i nie zmusza do przybierania pochylonej pozycji.

  Wadą tego rozwiązania jest fakt, że niemowlę szybko z niego wyrasta. Przewijak ma 60 centymetrów długości (ponieważ najczęściej łóżeczka mają rozmiary 120 cm na 60 cm). Po kilku miesiącach staje się więc za mały i dziecku zaczynają wystawać nóżki.

  Przestaje również być bezpieczny - kilkumiesięczne niemowlę nie chce już leżeć w miejscu, zaczyna poznawać świat i obracać się na brzuszek. To grozi wypadkiem - pozostawione nawet na sekundę niemowlę może przekręcić się i spaść z przewijaka. Dlatego tego typu rozwiązanie sprawdzi się tylko w przypadku noworodków oraz maluszków w pierwszych miesiącach życia. 

  Komoda z przewijakiem: dodatkowa przestrzeń do przechowywania

  Komoda z przewijakiem to kolejne rozwiązanie. Wygląda on dokładnie tak samo jak przewijak na łóżeczko, z tym że jest połączony z komodą. To praktyczne rozwiązanie - małe dziecko ma bardzo dużo ubranek, pieluszek tetrowych, kocyków.

  Zazwyczaj rodzice muszą kupić dodatkowy mebel, żeby mieć miejsce do przechowywania akcesoriów dla niemowlaka. Kupując komodę z przewijakiem, zyskują dodatkową przestrzeń do przechowywania oraz miejsce, w którym mogą bezpiecznie przewinąć dziecko.

  Gdy maluch podrośnie, nie trzeba komody wyrzucać albo sprzedawać - przewijak można zdemontować. Dzięki temu zyskujemy mebel, który posłuży nam na dłużej.

  Wady tego rozwiązania są dwie. Jedną jest czas korzystania z przewijaka - dziecko wyrośnie z niego już po kilku miesiącach. Drugą jest cena. Komody z przewijakiem kosztują kilkaset złotych. Czasem oszczędniejszym rozwiązaniem jest zakup osobno komody oraz przewijaka.

  Mata do przewijania to najtańsze rozwiązanie

  Mata do przewijania to bardzo wygodne rozwiązanie. Jest lekka i poręczna, nie zajmuje tyle miejsca, co przewijak, który trzeba gdzieś przechowywać. Można ją wszędzie ze sobą zabrać - wystarczy zwinąć ją w rulon i włożyć do torby.

  Jest praktyczna, nadaje się do prania w pralce. Kosztuje mniej niż komoda z przewijakiem. Z tych powodów wiele mam decyduje się na stosowanie takiego rozwiązania. Mata do przewijania jest także dobrym rozwiązaniem dla tych rodziców, którzy kupili przewijak, ale dziecko już z niego wyrosło.

  Przewijaki wolnostojące - wygodne, ale drogie

  Do wyboru młode mamy mają również przewijaki wolnostojące. To przewijaki umieszczone na stelażu, który -  w części modeli - można złożyć i postawić przy ścianie, aby zajmował mniej miejsca. Niektóre przewijaki mają przewijak wymienny z wanienką, co wygodnym rozwiązaniem.

  Niestety, niektóre przewijaki na stelażu są drogie. Trzeba uważać, ponieważ są wysokie - nie wolno zostawiać na nich maluszka. 

  Przegląd przewijaków - zobacz co warto kupić

  Na jaki przewijak warto się zdecydować? Zobaczcie przegląd przewijaków i wybierzcie z nich taki, który spełnia wasze wymagania.