Ile mleka odciągać? Ile odciągniętego pokarmu wypija noworodek, a ile starsze dziecko?

2023-03-29 16:17

Odciąganie pokarmu wcale nie jest takie trudne odkąd wynaleziono laktator. Trudniejsze jest oszacowanie, ile pokarmu należy odciągnąć, aby noworodek czy niemowlę się najadło. Zobacz jak odciągać mleko i ile pokarmu odciągać dla noworodka i starszego niemowlęcia.

kobieta odciągająca pokarm z piersi laktatorem
Autor: Getty images Ile mleka odciągać? Ile odciągniętego pokarmu wypija noworodek, a ile starsze dziecko?

Ile mleka odciągać, aby dziecko się najadło? To zależy, bo każde dziecko jest inne. Poniżej znajdziesz wskazówki, jak odciągać mleko laktatorem i jak je przechowywać, a także orientacyjne normy dotyczące tego, ile mleka odciągać dla noworodka, a ile dla starszego dziecka.  

Spis treści

  1. Kiedy trzeba odciągać pokarm?
  2. Ile mleka odciągać dla noworodka?
  3. Ile mleka odciągać dla niemowlaka?
  4. Jaki laktator wybrać?
  5. Jak odciągać pokarm laktatorem?
  6. Jak przechowywać odciągnięte mleko?
  7. Jak rozmrażać odciągnięte mleko?

Kiedy trzeba odciągać pokarm?

Zacznijmy od tego, że odciąganie mleka w pewnych sytuacjach nie jest wskazane, a w innych - jest wręcz zalecane. Odciąganie pokarmu to stosunkowo nowy wynalazek. Nie tak dawno, mamy decydujące się na karmienie piersią miały kłopot – nie mogły spokojnie wyjść do kina czy załatwić sprawy w urzędzie, bo gdzieś z tyłu głowy cały czas miały świadomość, że w domu czeka dziecko, któremu zaraz trzeba będzie podać pierś.

Nie mówiąc już o sytuacji, kiedy chciały nadal karmić piersią po powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim. To właśnie sytuacje, w których odciąganie mleka jest wskazane i pozwala uniknąć przejścia na mleko modyfikowane.

Warto jednak pamiętać, że nie powinno się odciągać mleka i podawać go w butelce zdrowym noworodkom. Jeśli dziecko nie ma problemów ze ssaniem, a karmienie piersią przebiega dobrze, podawanie mleka przez smoczek może zaburzyć odruch ssania dziecka.

Oczywiście jednorazowo, w wyjątkowych sytuacjach, gdy np. mama idzie do lekarza, nie jest to nic złego, ale regularne odciąganie mleka i karmienie noworodka butelką może sprawić, że potem dziecko nie będzie chciało już ssać piersi. 

Są oczywiście wyjątki. Wcześniaki, które nie potrafią lub nie mają siły ssać, lub dzieci które z jakiś względów muszą być odizolowane od matki po porodzie, powinny pić odciągnięte mleko matki. Kwestia podawania go przez z butelkę, sondę czy kubek - to już zupełnie inna sprawa, o której piszemy TUTAJ

Ile mleka odciągać dla noworodka?

Ilość mleka, jaką musisz odciągnąć zależy od sytuacji. Jeśli masz chorego noworodka, który przebywa w inkubatorze lub na oddziale szpitalnym, powinnaś odciągać jak najwięcej mleka (siary), aby rozruszać laktację.

Jednak musisz liczyć się z tym, że dziecko nie wypije wszystkiego, co ściągniesz z piersi. Taki pokarm możesz na szczęście zamrozić, ponieważ każda ilość siary, jaką możesz odciągnąć i podać dziecku, jest korzystna dla jego zdrowia. 

Jeśli musisz odciągać mleko dla swojego dziecka zaraz po porodzie:

  • 1 dzień po porodzie: powinnaś odciągnąć od 7 ml do 120 ml mleka. Dziecko wypije jednorazowo od kilku kropli do 5 ml
  • 2 dzień po porodzie: powinnaś odciągnąć 40 ml do 300 ml mleka. Dziecko wypije jednorazowo od 5 ml do 15 ml
  • 3 dzień po porodzie: powinnaś odciągnąć od 100 ml do 750 ml pokarmu. Dziecko wypije jednorazowo od 15 ml do 30 ml.

Ile mleka odciągać dla niemowlaka?

Jeżeli musisz odciągnąć pokarm jednorazowo, np. z powodu wyjścia z domu, pamiętaj, że ilość wypijanego przez dziecko mleka zależy od jego wieku i wagi.  

  • W pierwszym tygodniu większość niemowląt urodzonych o czasie wypija jednorazowo od 30 ml do 60 ml
  • W drugim tygodniu życia noworodek wypija podczas każdego karmienia od 60–80 ml 
  • Miesięczne niemowlę potrzebuje jednorazowo od 90 ml do 120 ml
  • 2–4 miesięczne dziecko wypija podczas każdego karmienia od 120 do 150 ml
  • 6-miesięczne dziecko wypija jednorazowo od 150-170 ml.

Jaki laktator wybrać?

Na szczęście, dziś laktatory i akcesoria do przechowywania pokarmu można kupić w każdym sklepie z artykułami dziecięcymi. Na półkach znajdziesz różne modele – ręczne i elektryczne. Oba rodzaje laktatorów działają na tej samej zasadzie: po przyłożeniu do piersi specjalnej plastikowej otoczki pokarm jest wysysany przez podciśnienie wytwarzane w laktatorze.

  • Laktatory ręczne są tańsze i łatwiejsze w obsłudze. Mają za to spory minus – odciąganie pokarmu jest męczące, bo trzeba rytmicznie, przez przynajmniej kilkanaście minut, naciskać ręką specjalną pompkę.
  • Laktatory elektryczne są dużo droższe, za to bardziej efektywne, bo pozwala odciągnąć szybciej większą ilość mleka. Spora siła ssąca laktatorów elektrycznych bywa też ich wadą – niewprawnym użytkowniczkom zdarzają się wypadki w postaci naderwanej brodawki.

Laktator można również wypożyczyć (o taką możliwość spytaj w poradni laktacyjnej), trzeba do niego tylko dokupić osłonkę na piersi. Jeśli zdecydujesz się na zakup, lepiej wybrać model, do którego pasuje jak najwięcej akcesoriów – butelki, torebeczki do przechowywania pokarmu itp. Potrzebne będą również smoczki (dopasowane do wieku dziecka), specjalna szczotka do mycia butelek i podgrzewacz.

Jak odciągać pokarm laktatorem?

Przygotuj się na to, że – zwłaszcza na początku – odciąganie pokarmu nie będzie proste i może trwać długo, nawet do 20 minut. Zanim nie nabierzesz wprawy, używaj laktatora wtedy, kiedy maluch śpi, byś mogła skoncentrować się tylko na tym, co robisz.

Zanim zaczniesz, przygotuj sobie wszystko, co będzie ci potrzebne – świeżo wysterylizowany laktator, butelkę albo torebkę do przechowywania mleka, wodę do picia. Potem umyj piersi i ręce. By pobudzić laktację, możesz wypić szklankę ciepłego napoju, położyć na piersiach ciepły kompres albo po prostu myśleć o dziecku. Pomaga też delikatny masaż obu piersi; ruchy powinny przypominać głaskanie.

Laktator przyłóż do piersi zgodnie z instrukcją na opakowaniu, tak by sutek znalazł się w specjalnym otworze. Zacznij odciągać pokarm z minimalną siłą ssania, stopniowo zwiększając moc laktatora. Odciąganie pokarmu na początku może trochę boleć, dlatego warto zaopatrzyć się w specjalną maść na popękane brodawki.

Jak przechowywać odciągnięte mleko?

Odciągnięte mleko możesz wlać do butelki, starannie wymytego szklanego naczynia z przykrywką albo plastikowego pojemnika do żywności. Najbardziej praktyczne są specjalne jednorazowe woreczki do pokarmu. Ich wadą jest to, że pasują tylko do laktatorów tej samej firmy.

Zaletą – wygoda, bo można w nich przechowywać odmierzone porcje mleka, w ilościach wystarczających na jedno karmienie. Przed użyciem upewnij się, czy są sterylne (taka informacja powinna być na opakowaniu). Na pojemniku albo torebce napisz datę i godzinę odciągnięcia pokarmu oraz jego objętość.

Nawet jeśli nie będzie cię tylko przez 2–3 godziny, w upalne dni nie zostawiaj mleka w butelce na stole. Teoretycznie może ono stać w temperaturze pokojowej 8–12 godzin, ale lepiej nie ryzykować. Kobiecy pokarm psuje się szybciej niż mleko krowie z kartonika, bo przecież nie jest pasteryzowany.

Gdy jest gorąco, proces ten zachodzi szybciej, bo bakterie szybciej się mnożą. Odciągniętą z piersi porcję mleka najlepiej wstawić do lodówki albo do torby chłodniczej z wymiennymi wkładami (tzw. lodówka turystyczna).

Jeśli robisz większe zapasy mleka, bo np. chcesz wrócić do pracy na pełen etat, najlepiej zamrozić je w zamrażalniku lodówki (gdzie może stać nawet 2 tygodnie) albo w zamrażarce (będzie dobre przez rok). 

Jak rozmrażać odciągnięte mleko?

Schłodzone lub zamrożone mleko można rozmrażać albo podgrzewać wyłącznie w kąpieli wodnej, w temperaturze do 50ºC. Nie wolno go gotować, podgrzewać w kuchence mikrofalowej ani bezpośrednio w garnuszku, bo można w ten sposób zniszczyć cenne witaminy i mikroelementy.

Po rozmrożeniu pokarm można przechowywać w lodówce przez 24 godziny, dla wcześniaków – maksymalnie 9 godzin. Rozmrożonego nie wolno ponownie zamrażać. Przed podaniem mleka dziecku trzeba sprawdzić jego temperaturę, wylewając kilka kropli na nadgarstek. Jeśli dziecko nie wypije całej porcji, resztę wylej. Lepiej też nie mieszać porcji mleka odciągniętych w różnym czasie.

Zobacz również:

Sprawdź, ile mleka dziennie potrzebuje Twoje dziecko

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza