Karmienie butelką: odpowiadamy na najczęstsze pytania

2010-01-25 14:38 opr. redakcja
nanu
Autor: materiały prasowe

Karmienie butelką budzi wśród rodziców wiele pytań i wątpliwości. Wyjaśnimy, jaką temperaturę powinno mieć mleko modyfikowane, jak często karmić niemowlę, jak ułożyć dziecko do karmienia, co zrobić, gdy mu się nie odbija. Na pytania, które padają najczęściej, odpowiada nasz ekspert, który udowodni, że karmienie butelką wcale nie jest takie trudne.

Karmienie butelką dla jednych wydaje się łatwiejsze, dla innych trudniejsze niż karmienie piersią. Najważniejsze jest, by odpowiednio przygotować mleko modyfikowane.

Sprawdź również kalendarz rozwoju dziecka >>

1. Jaką temperaturę powinna mieć woda, by mleko modyfikowane mogło się w niej rozpuścić?

Optymalna temperatura wody to ok. 50ºC. Taka woda jest na tyle ciepła, że proszek rozpuści się w niej bez problemu, a jednocześnie na tyle chłodna, że nie zniszczy znajdujących się w nim witamin czy innych składników, np. probiotyków. Przygotowując sztuczną mieszankę, można podgrzać przegotowaną wcześniej wodę albo szybko schłodzić tę, która dopiero co się zagotowała. W tym drugim przypadku wystarczy umieścić naczynie z wrzątkiem na 6–7 minut w garnku z zimną wodą.

Rozszerzanie diety niemowlaka: marchewka >>>

2. Jak często trzeba karmić butelką niemowlaka?

Schemat żywienia niemowlęcia mlekiem modyfikowanym zawsze znajduje się na opakowaniu mieszanki. Jednak to, jak szybko malec będzie głodny, zależy od jego wieku i potrzeb organizmu. Niektóre dzieci jedzą na raz mniejsze porcje, przez co szybciej robią się głodne. Innym wystarczy solidna porcja mleka raz na trzy, cztery godziny.

3. Dziecko często zasypia podczas karmienia. Czy pozwolić mu dokończyć ssanie przez sen?

Ssanie mleka przez sen może być przyczyną zakrztuszenia się. Dlatego jeśli niemowlę zaśnie podczas karmienia, powoli wyjmij mu z buzi smoczek (tak, by się nie obudził) i przez chwilę przytrzymaj, by mu się odbiło.

Jak przygotowywać jedzenie dla niemowląt? >>>

4. Jak prawidłowo ułożyć dziecko do karmienia?

Podczas karmienia trzeba trzymać malca w ramionach – tak, by główka była wyżej niż reszta ciała (leżący płasko maluch może się zakrztusić). Najlepiej oprzeć go tak, by jego główka i plecki opierały się na twoim przedramieniu. Co potem? Trzymaną w drugiej ręce butelkę ustaw prostopadle do buzi dziecka. Pamiętaj, by smoczek podczas karmienia był w całości wypełniony mlekiem. Bańki powietrza, które pojawiają się w butelce, świadczą o tym, że maluch dobrze ssie. Jeśli smoczek się zassał, lekko odkręć zakrętkę, by wpuścić do butelki odrobinę powietrza.

5. Dziecko je w nocy co trzy godziny. Czy mogę wieczorem przygotować kilka porcji mleka na zapas?

Niestety, mleko modyfikowane zawsze musi być przygotowane tuż przed podaniem go dziecku. W mieszance stojącej w lodówce mnożą się bakterie, które mogą zaszkodzić maluchowi. Można jednak skrócić czas poświęcony nocą na przygotowanie posiłku. Wystarczy wieczorem zagotować wodę, wlać ją do termosu i tuż przed karmieniem odmierzoną ilość zmieszać z porcją proszku.

ABC karmienia mieszanego >>>

6. Co zrobić, jeśli po karmieniu dziecku długo się nie odbija?

Odbijanie dziecka jest konieczne – połykane podczas karmienia pęcherzyki powietrza gromadzą się w żołądku i mogą powodować kolkę albo być przyczyną ulewania. Zanim niemowlaka się nie odbije, nie kładź go do snu, bo pokarm mógłby się wówczas cofnąć, powodując zachłyśnięcie. Jeśli od karmienia minęło już kilkanaście minut, a malcowi – mimo tego, że leży w pozycji do odbicia, czyli przytulony brzuszkiem do twojej klatki piersiowej i ramienia – nadal się nie odbiło, spróbuj kilkakrotnie zmienić mu pozycję (np. na chwilę położyć go na plecach i potem podnieść). Gdy i to nie przyniesie efektu, możesz malca położyć w łóżeczku tak, by jego główka była lekko uniesiona, np. na poduszce. Bardzo sennego malucha ułóż na boczku (odbicie powietrza w tej pozycji nie będzie dla niego groźne) i nie pozostawiaj w łóżeczku bez nadzoru.

Jak odciągać pokarm i go przechowywać? >>>

7. Czy zmuszać dziecko do jedzenia, jeśli nie chce ssać, choć w butelce jest jeszcze sporo mleka?

Każde dziecko ma inne potrzeby i inny apetyt. Niemowlęta same najlepiej wiedzą, ile mleka im potrzeba. Jeśli malec pije mniej mleka, ale prawidłowo przybiera na wadze, nie ma powodu do niepokoju. Jeśli jednak jest kapryśny i rozdrażniony bądź waży za mało, trzeba skontaktować się z pediatrą. Być może przyczyną niechęci do mleka modyfikowanego jest jego smak (każda mieszanka ma inny), ale przyczyna braku apetytu może być także związana z jakąś chorobą.

8. Ile mleka trzeba przygotować na jeden posiłek?

To zależy od wieku dziecka. Na opakowaniach mieszanek producenci podają orientacyjne wielkości każdej porcji mleka, jakie zazwyczaj piją dzieci w danym przedziale wiekowym. Zgodnie z nimi, porcja mleka modyfikowanego dla dziecka w wieku poniżej 2 tygodni powinna wynosić 60–80 ml, w wieku od 2 tygodni do 2 miesięcy: 80–150 ml. Malec między 2. a 4. miesiącem życia wypija na raz 150–180 ml, a niemowlę >w wieku od 4 do 6 miesięcy – od 180 do 210 ml. Te dane trzeba traktować jednak tylko jako wskazówkę – każde dziecko ma nieco inne potrzeby i, co za tym idzie, inny apetyt.

9. Jak dbać o butelki i smoczki?

Od razu po użyciu trzeba je umyć. Można to zrobić płynem do naczyń albo namoczyć przez kilka minut w trzyprocentowym roztworze sody i dokładnie opłukać, a potem postawić na suszarce do naczyń do góry dnem. Przez pierwsze pół roku życia dziecka trzeba je też sterylizować. Stan akcesoriów do karmienia trzeba często sprawdzać. Smoczki trzeba wyrzucić, gdy są rozgotowane albo nadgryzione. Smoczki silikonowe nie nadają się do użytku, gdy są zarysowane, zaś kauczukowe – kiedy zaczną się kleić. Butelki trzeba wymienić, gdy zrobią się matowe albo porysowane.

Polecamy wideo: Jak wybrać mleko modyfikowane?

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 2/2020 "Zdrowia": co pomoże na ból głowy, sztuczne hormony wokół nas, dźwięczny głos na lata, stopy bez odcisków, eko zwierzak w domu, chudnij z wyobraźnią, hity zdrowej kuchni. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych rad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 2/2020
KOMENTARZE