Mało pokarmu: co robić, gdy masz za mało mleka? Sposoby na problemy z laktacją

2015-09-28 13:36 Agnieszka Roszkowska
karmienie piersią
Autor: photos.com|_photos.com|thinkstockphotos.com Piersi mogą być miękkie i wydawać się puste, ale nie oznacza to, że pokarm zanika.

Problemy z karmieniem piersią? Co robić, gdy masz za mało mleka? Sytuacja, gdy dziecko jest głodne, bo w piersiach jest zbyt mało pokarmu, to jedno z najgorszych doświadczeń młodej mamy i przyczyna rezygnacji z karmienia. Poznaj sposoby na problemy z laktacją.

Dla każdej matki prawdziwym koszmarem jest świadomość, że nie może nakarmić swego dziecka, bo jej piersi nie wytwarzają dostatecznej ilości pokarmu. Wiele kobiet ma takie podejrzenia, gdy niemowlę dużo płacze, nie zasypia po karmieniach, często chce ssać lub odmawia ssania piersi. Co wtedy robić? Przede wszystkim nie podawać od razu mleka modyfikowanego, tylko ocenić, czy problem niedoboru pokarmu jest faktyczny, czy tylko pozorny. Najlepiej udać się w tym celu do poradni laktacyjnej, gdzie doradca laktacyjny przeprowadzi profesjonalną ocenę aktu karmienia.

Mało pokarmu: kryzys laktacyjny

Większość kobiet wytwarza pokarm w ilości odpowiadającej potrzebom dziecka. I nawet, gdy niemowlę czasem odmawia ssania i płacze albo twoje piersi wydają ci się puste – nie oznacza to jeszcze, że masz za mało pokarmu.

Dziecko otrzymuje odpowiednią ilość pokarmu, jeżeli: karmisz 8–12 razy w ciągu doby, z czego przynajmniej raz w nocy, a niemowlak naprawdę ssie pierś, a nie tylko trzyma ją w buzi – powinnaś słyszeć odgłos połykania przez minimum 10 minut (z każdej piersi). O tym, że odruch wypływu pokarmu działa prawidłowo, świadczy miarowy, regularny rytm ssania i rozluźnienie piersi po karmieniu (jest to wyraźnie odczuwalne tylko w pierwszych 4 tygodniach po porodzie, potem – mniej). Najedzone dziecko powinno być zadowolone po karmieniach: zasypia lub spokojnie czuwa, jest aktywne przez przynajmniej 4 godziny dziennie. W ciągu doby moczy przynajmniej 6 pieluch (od 3. doby życia), oddaje 3–4 stolce (od 6. tygodnia mogą pojawiać się raz na kilka dni) i prawidłowo przybiera na wadze. Jeśli te warunki są spełnione (zwłaszcza gdy niemowlę przybiera na wadze i robi siusiu tyle co trzeba), nie ma powodu do obaw.

>> Zobacz: Wygląd piersi po karmieniu: jak ujędrnić biust po ciąży? >>

Piersi mogą być miękkie i wydawać się puste, ale nie oznacza to, że pokarm zanika, bo kiedy laktacja jest ustabilizowana (po 4– 6 tygodniach od porodu) piersi nie wypełniają się pokarmem już tak intensywnie jak w pierwszych tygodniach po porodzie.

Istnieją tzw. skoki wzrostowe, gdy dziecko ma zwiększony apetyt i możesz mieć wrażenie, że się nie najada, bo laktacja nie nadąża za jego potrzebami. Ale w ciągu kilku dni wytwarzanie pokarmu dostosowuje się do potrzeb dziecka i wszystko jest w porządku. Skoki wzrostowe mają miejsce w 2.–3. oraz 6. tygodniu życia, a potem w 3., 6. i 9. miesiącu życia. Właśnie takie sytuacje nazywane są kryzysem laktacyjnym.

Co powinnaś robić? W zasadzie nie musisz robić niczego szczególnego, bo laktacja po kilku dniach wyrówna się sama. Możesz stosować preparat zawierający słód jęczmienny (do kupienia w aptece), który aktywnie pobudzi wytwarzanie mleka. Powinnaś się też dobrze odżywiać i pić dużo płynów (2–3 litry dziennie).

Jak przechowywać odciągnięte mleko? WIDEO

>> Wizyta w poradni laktacyjnej - jak wygląda spotkanie z doradcą laktacyjnym? >>

Mało pokarmu: faktyczny niedobór

To już jest poważna sprawa, bo gdy pokarmu jest naprawdę za mało – maluch może być niedożywiony.  Co powinnaś robić?

  • Karmić dziecko częściej – zarówno w dzień (co 1,5 godziny), jak i w nocy (co 3 godziny.)
  • Podawać obie piersi w czasie każdego karmienia.
  • Zrezygnować ze stosowania smoczków uspokajaczy, jeżeli były używane.
  • Odciągać pokarm laktatorem.
  • Zastosować środki mlekopędne – przede wszystkim specjalny preparat na bazie słodu jęczmiennego (ma udowodnione działanie zwiększające produkcję mleka).
  • Zadbać o siebie – twój dobrostan to bardzo ważny warunek udanej laktacji.

>> Dołącz do dykusji o nakładkach silikonowych na forum Mjakmama24.pl >>

Powinnaś jeść wartościowe i smaczne posiłki, pić dużo płynów, wypoczywać w każdej wolnej chwili, a także zatroszczyć się o swój stan psychiczny: potrzebujesz mieć wokół siebie ludzi, którzy dają ci dużo ciepła i wsparcia.

W przypadku, gdy podejrzewasz rzeczywisty brak pokarmu, powinnaś zgłosić się do wykwalifikowanej doradczyni laktacyjnej, ponieważ sama raczej nie poradzisz sobie z tym problemem. Specjalista zaproponuje schemat pobudzania laktacji oraz ewentalnie skoryguje technikę karmienia, jeśli jest nieprawidłowa. Oceni, czy konieczne jest podawanie dziecku odciągniętego pokarmu i w jaki sposób to robić, a także czy konieczne jest podawanie mleka modyfikowanego (jest to najczęściej traktowane jako ostateczność). W pewnych sytuacjach wskazane jest zastosowanie leków, które zwiększają laktację lub usprawniają wypływ mleka – o tym również decyduje specjalista. Listę poradni laktacyjnych i certyfikowanych doradców laktacyjnych znajdziesz na stronie Femaltiker.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE