5 rzeczy, które każda mama chłopca chciałaby wiedzieć jeszcze przed porodem

2022-11-17 13:34

Dla każdej świeżo upieczonej mamy chłopca opieka i pielęgnacja stanowi rodzaj zagadki. Na co uważać, czego się spodziewać i jak prawidłowo opiekować się małym chłopcem? Oto 5 rzeczy, które warto wiedzieć, będąc mamą synka.

Mama z synkiem niemowlakiem
Autor: Getty Images Oto 5 informacji, które mogą się bardzo przydać świeżo upieczonym mamom chłopców.

Męskie ciała są znacznie różne od kobiecych, więc nic dziwnego, że opieka nad małym kawalerem wzbudza w mamach sporo niepewności, co do prawidłowej pielęgnacji. W wielu kwestiach nie pomoże nawet tata chłopca, bo nie sięga pamięcią do tak wczesnego dzieciństwa. Nie mówiąc o tym, że w wielu aspektach opieka nad noworodkami została uaktualniona. Są też sprawy, o których wcale się kiedyś nie mówiło.

A więc, zaczynamy. Oto 5 rzeczy, które każdy rodzic nowo narodzonego chłopca powinien wiedzieć. 

Ile kupek dziennie powinien robić noworodek?

Sprawdź: Na początku wszyscy jesteśmy kobietami. Co więc decyduje o tym, że rodzi się chłopiec lub dziewczynka?

Temat kontrowersji wokół opieki nad nowo narodzonym chłopcem poruszyła na swoim profilu instagramowym ratowniczka medyczna, Nikki Jucutz. Postanowiłyśmy przyjrzeć się bliżej temu, co może trapić mamy synków. 

Zmieniając pieluchę kieruj penisa w dół

Kiedy zapinasz pieluszkę dziecka, niezależnie od jego wieku, zawsze upewnij się, że penis jest skierowany w dół, zanim zapniesz pieluchę. Czemu? Jeśli tego nie zrobisz, gdy twój synek zrobi siku, istnieje spore ryzyko, że wypłynie ono poza pieluchę, na jego brzuszek. Skierowanie penisa w dół powoduje, że siusiu trafia prosto do pieluchy i zostaje wchłonięte, minimalizując ryzyko wycieku.

Dowiedz się: Czym się różni zmiana pieluchy u chłopca i dziewczynki?

Erekcje niemowlęce

Chłopcy mogą mieć erekcję. Mogą być spowodowane wieloma czynnikami, takimi jak parcie na pęcherz, wiatr wiejący na penisa podczas zmiany pieluchy lub chwytanie przez malucha własnego penisa podczas kąpieli.

To całkowicie normalne i bardzo powszechne. W rzeczywistości zwykle uważa się to za dobry znak, że penis działa zgodnie z oczekiwaniami. Erekcja dziecka zwykle ustępuje samoistnie w ciągu godziny, nie jest bolesna i nie prowadzi do wytrysku aż do okresu dojrzewania.

Jeśli jednak maleństwo ma erekcję, która trwa ponad godzinę lub dłużej, miejsce jest zaczerwienione, występuje gorączka, a okolica wydaje się spuchnięta, lepiej zgłosić się z dzieckiem do lekarza.

Chłopcom może wyciekać mleko z sutków

Wyciek mleka z sutków może się zdarzyć i dziewczynkom i chłopcom. Powodem takiego stanu rzeczy jest to, że w organizmie dziecka znajdują się hormony matki z okresu ciąży i z laktacji. Właśnie dlatego, jest to znacznie bardziej powszechne u niemowląt karmionych piersią. Taka anomalia występuje u około 5% noworodków.

Objaw ten zwykle ustępuje samoistnie bez interwencji medycznej. Aby zniwelować ten problem, unikaj masowania okolicy klatki piersiowej dziecka.

Istotne jest by pamiętać, że w takim wypadku, może dojść u dziecka do zapalenie sutka. Jeśli obszar piersi niemowlęcia staje się czerwony, spuchnięty, ciepły w dotyku lub co gorsza, wycieka z niego ropa, a maluch ma gorączkę koniecznie skonsultuj się z lekarzem. 

Dowiedz się: Zapalenie jąder u dziecka. Zobacz, czy ta choroba jest groźna dla chłopca

Niezstąpione jądra

Jądra to gruczoły męskie, które znajdują się w mosznie i wytwarzają plemniki. Czasami jądra nie schodzą do moszny. Z takim problemem rodzi się około 5% chłopców. Zamiast tego, jądra mogą znajdować się w okolicy brzucha lub pachwiny. W niektórych przypadkach przyczyna jest nieznana, ale istnieją dwa rodzaje niezstąpionych jąder:

  • Wrodzone wnętrostwo. Najczęśniej zdarza się  u wcześniaków, które nie miały wystarczająco dużo czasu w życiu płodowym, aby jądra zstąpiły.
  • Nabyte wnętrostwo: spowodowane jest nieprawidłową budową jądrowodu. Chłopiec rodzi się wówczas z jądrami w mosznie, ale cofają się one do jamy brzusznej czy pachwin. 

Jeśli maluch urodzi się z niezstąpionymi jądrami i same zejdą do trzeciego miesiąca życia, leczenie nie jest wymagane. Jeśli nie zejdą same, w wieku około sześciu miesięcy, chłopiec może wymagać operacji. Nieleczone wnętrostwo może doprowadzić do bezpłodności, a w rzadkich przypadkach, bo u mniej niż 1%, także do raka jądra. 

Przeczytaj też: Obrzezanie chłopców: co warto wiedzieć o tym zabiegu?

Skręt jąder

To jeden z najczęstszych urazów u chłopców. Jądra "wiszą" na szypułach naczyniowych. Do ich skrętu może dojść w przypadku zmian hormonalnych, nadaktywności niektórych mięśni, ale też w przypadku zmian anatomicznych. To skręcenie odcina dopływ krwi i powoduje ból i obrzęk. Skręcenie jądra jest nagłym przypadkiem medycznym i wymaga pilnej operacji, aby zapobiec długotrwałym uszkodzeniom.

Skręt jąder często jest spowodowany genetyczną słabością tkanki łącznej. Warto wiedzieć, o takiej przypadłości, na przyszłość i okres dojrzewania u chłopca, chociaż przypadki skrętu jąder zdarzają się też u niemowląt.

Może się to zdarzyć w każdym wieku, a jako ratownik medyczny osobiście byłam u kilku maluchów z tym schorzeniem. Najczęściej jednak występuje ono u chłopców, którzy już osiągnęli dojrzałość płciową. - wyjaśnia Nikki Jurcutz z platformy edukacyjnej @tinyheartseducation. 

Ból skrętny jest zwykle nagły, silny i może promieniować do brzucha. Jądra prawdopodobnie zmienią kolor na ciemnoczerwony lub niebieski i staną się wyjątkowo delikatne w dotyku. W wyniku bólu, może dojść nawet do wymiotów. Podobne objawy zdarzają się przy infekcjach, ale jeśli okaże się, że to skręt jąder, operacja musi odbyć się w ciągu 4 do 8 godzin. Nieleczone jądro zostanie w takim stopniu uszkodzone, że jedyną opcją będzie jego usunięcie.

To ważne, aby nauczyć syna, by nigdy nie ignorował ostrego bólu.

Dowiedz się: Zadbaj o zdrowie intymne swojego synka - czym są wodniak jądra, wędrujące jądro i stulejka?

Inne sytuacje, o których należy pamiętać 

O innych problemach intymnych u chłopców mówi się znacznie częściej, ale także warto, by rodzice mieli je na uwadze. Chodzi o  problemy z za wąskim napletkiem - stulejkę i o wodniaka jądra

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza