Czyszczenie noska niemowlaka. Czym i jak czyścić nos niemowlaka?

2011-04-14 13:12 Materiał partnerski Katarzyna Hubicz
Katar u niemowlaka: czyszczenie noska niemowlaka
Autor: PHANIE/EAST NEWS Katar u niemowlaka: czyszczenie noska niemowlaka

Czyszczenie noska niemowlaka to czynność, o której nie powinnaś sobie przypominać tylko wtedy, gdy pojawi się katar u niemowlaka. Często rodzice mają obawy i wątpliwości, jak takie czyszczenie noska niemowlaka powinno wyglądać. Dlatego spróbujemy odpowiedzieć na dwa najważniejsze pytania: dlaczego czyszczenie noska niemowlaka jest takie ważne i w jaki sposób można zrobić to najlepiej?

Czyszczenie noska niemowlaka jest szczególnie ważne i to nie tylko wtedy, gdy pojawi się katar u niemowlaka, bo o ile dorosły ma do dyspozycji w pełni sprawne ręce uzbrojone w chusteczkę, o tyle niemowlę, w sytuacji awaryjnej, samo sobie nie poradzi. A przecież nos nie tylko pozwala oddychać i rozpoznawać zapachy, ale także, wraz z zatokami przynosowymi, wpływa na barwę głosu. Nawilża i podgrzewa wdychane powietrze do temperatury zbliżonej do tej, jaką ma ciało – po to, by chronić krtań przed zbytnim wysuszeniem. Ale jego najważniejsze zadanie to przefiltrowanie powietrza z zarazków, alergenów i cząstek kurzu.

Czyszczenie noska niemowlaka przebiega w sposób naturalny

To możliwe dzięki błonie śluzowej. Jej komórki wytwarzają śluz, który działa na zanieczyszczenia jak lep na muchy. Unieruchomione w śluzie zanieczyszczenia usuwane są za pomocą milionów rzęsek znajdujących się na powierzchni śluzówki. Poruszają się one z szybkością 250–1000 razy na minutę, przesuwając śluz na zewnątrz nosa – ten proces nazywany jest transportem śluzowo-rzęskowym.

Naturalne czyszczenie noska niemowlaka trzeba wspomagać

Są jednak sytuacje, kiedy to naturalne oczyszczanie nosa niemowlęcia zostaje zachwiane. Sprawne ruchy rzęsek zaburza m.in. dym z papierosów, a ustają one zupełnie, gdy wilgotność powietrza spada poniżej 40 proc. Wówczas zarazki mają otwarte pole do działania.

Białe ciałka krwi, nie dając sobie rady z ich zmasowanym atakiem, uwalniają substancje wywołujące stan zapalny błony śluzowej, czyli katar. Maluch ma niedrożny nos – nie może spać, a jedząc, robi częste przerwy, by zaczerpnąć powietrza ustami. Do płuc dociera wówczas zimne, nieoczyszczone z drobnoustrojów powietrze, które sprawia, że banalny katar u dziecka może przerodzić się w poważniejszą infekcję.

Warto mieć pod ręką
katarek

Autor: Duna

materiał partnera

Aspirator Katarek to najbezpieczniejszy i najskuteczniejszy produkt dla dzieci do odciągania kataru. Dzięki niemu możesz przywrócić spokojny oddech swojemu maluszkowi, ułatwić mu funkcjonowanie w ciągu dnia i zapewnić spokojny sen w nocy. Ale co najważniejsze, oczyszczając nos za pomocą Katarka, możesz zapobiec poważnym powikłaniom, mogącym być następstwem kataru, takim jak zapalenia uszu, oskrzeli czy płuc. Katarek jest absolutnie bezpieczny i zdobył uznanie wielu mam.

Przygotuj się na jesień i kup aspirator Katarek już teraz!

Czym i jak czyścić nos niemowlaka?

Choć brzmi to banalnie, czysty nos niemowlęcia to gwarancja dobrego zdrowia. Gdy dziecko oddycha nosem, powietrze jest odpowiednio nawilżone i ogrzane – do płuc, a za ich pośrednictwem również do krwi – dociera właściwa ilość tlenu. Dlatego zimą trzeba nawilżać powietrze w pokoju dziecka, by nie zaburzać pracy znajdujących się na błonie śluzowej rzęsek, i regularnie oczyszczać maluchowi nosek. Warto to robić nawet wtedy, gdy wydaje ci się, że nie ma takiej potrzeby, bo dziecko nie ma kataru. Śluz jest w nosku stale obecny, i jeśli nie jest z niego usuwany, zasycha, przez co maluchowi trudniej się oddycha. Pod żadnym pozorem nie wydłubuj wydzieliny palcem! W aptekach i sklepach z akcesoriami dla niemowląt, a także w internecie, można kupić służące do tego celu przyrządy i preparaty. Jak wyglądają, na jakiej działają zasadzie i jak się nimi posługiwać, a przede wszystkim – jakie są ich wady i zalety?

  • Gruszka kauczukowa

Do usuwania wydzieliny wykorzystuje podciśnienie. Najpierw trzeba ścisnąć grubszą, owalną część gruszki, potem włożyć dziecku do noska cienką końcówkę, a na koniec delikatnie zluzować ucisk. Rozprężająca się część zasysa powietrze, a wraz z nim zalegającą w nosku wydzielinę.
Zalety: skutecznie oczyszcza nosek.
Wady: siła ssania gruszki jest tak duża, że łatwo można uszkodzić błonę śluzową noska.

  • Gruszka-aspirator z wymiennymi końcówkami

Działa na podobnej zasadzie, co gruszka gumowa, jednak materiał, z którego jest wykonana – silikon albo miękki plastik – trudniej się odkształca pod wpływem ucisku, dlatego siła ssania jest mniejsza. Większość modeli ma wymienne końcówki. Zwykle jedna z końcówek w zestawie jest tak wyprofilowana, że nie można jej włożyć zbyt głęboko do noska (przeznaczona jest dla młodszych dzieci).
Zalety: jest bezpieczniejsza od tradycyjnej gruszki – używając jej, nie zrobisz maluchowi krzywdy.
Wady: mniejsza siła ssania powoduje, że trudniej jest takim przyrządem usunąć zaschniętą wydzielinę.

  • Gruszka elektroniczna

Aparat na baterie, który odsysa zalegającą wydzielinę, wykorzystując podciśnienie.
Zalety: można regulować siłę ssania, poza tym urządzenie ma wbudowane melodyjki, które odciągną uwagę malca od nieprzyjemnego zabiegu.
Wady: wysoka cena (od 130 zł).

  • Aspirator z filtrem

To plastikowy pojemniczek w kształcie tulejki. Jeden jego koniec jest węższy (i ten wkłada się do noska). Na drugi, szerszy, zakłada się specjalną rurkę, przez którą rodzic zasysa powietrze. Silny ciąg powietrza wysysa zalegającą w nosku wydzielinę. Do aspiratora zakłada się filtry z waty lub gąbki, które uniemożliwiają przedostanie się wydzieliny do rurki zasysającej powietrze.
Zalety: skutecznie i szybko usuwa wydzielinę.
Wady: odgłos, jaki powstaje podczas oczyszczania noska, może drażnić niektóre dzieci.

  • Elektryczny odciągacz wydzieliny

Działa podobnie jak aspirator, wysysając wydzielinę, tyle że rodzica zastępuje tu zasilany bateriami lub z sieci miniaturowy kompresor. Aparat ma dodatkowo funkcję nawilżania błon śluzowych nosa mgiełką wody lub soli fizjologicznej.
Zalety: skutecznie odciąga wydzielinę, nawilża śluzówkę.
Wady: wysoka cena (od 200 do 250 zł).

  • Sól fizjologiczna

Udrażnia nosek i ułatwia oddychanie, bo rozpuszcza zaschniętą wydzielinę. Najlepiej kupić małe jednorazowe pojemniczki z solą. Zanim zapuścisz ją dziecku, zrób z chusteczki higienicznej kilka malutkich ruloników. Potem do każdej dziurki wlej dwie krople soli. Chwilę odczekaj, a następnie wysusz ją przygotowanym uprzednio rulonikiem.
Zalety: skutecznie rozpuszcza zaschniętą wydzielinę.
Wady: w ten sposób nie usuniesz wydzieliny do końca, a jedynie ją rozpuścisz.

  • Morska woda w sprayu

Woda jest zamknięta w próżniowym pojemniczku z wąską końcówką.
Zalety: nawilża błony śluzowe, rozpuszcza wydzielinę i ułatwia jej usunięcie.
Wady: jest rozpylana z pojemniczka pod ciśnieniem – nie każde dziecko dobrze to znosi.

Polecamy wideo: Pielęgnacja nosa i gardła u dziecka

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, jaki wpływ na zdrowie mamy i dziecka ma cesarskie cięcie oraz jakie jest ryzyko ciąży po 40. roku życia. Przeczytaj również, jak wybrać najlepsze krzesełko do karmienia i jak skompletować eko-wyprawkę

Kup dostęp od 2,50 zł
okładka 10/19
KOMENTARZE
Chester
|

a podróżny polecam elektroniczny! ja mam aspirator NS1 i bardzo ratuje sytuacje w aucie gdy niewygodnie