Uwaga, odparzenia! Wybieramy najlepsze kremy na odparzenia pupy dla niemowląt

2021-02-12 15:45

Skóra niemowląt jest o wiele cieńsza i delikatniejsza od skóry starszych dzieci. Dlatego tak ważna jest jej pielęgnacja zwłaszcza w strefach narażonych na odparzenia, by nie dopuścić do powstania stanu zapalnego skóry. Co zrobić, gdy jednak dojdzie do odparzeń?

SOS dla skóry maluszka!
Autor: Getty images Wybieramy najlepsze kremy na odparzenia dla niemowląt

Kremy na odparzenia powinny znaleźć się w kosmetyczce każdego niemowlęcia na wszelki wypadek. Skóra małego dziecka jest na tyle wrażliwa, że nie stanowi odpowiedniej bariery dla czynników drażniących, jakimi są mocz i kał. Jest aż o 20-30% cieńsza od skóry dorosłego.

Do tego dochodzi kwestia pieluszek jednorazowych, które nawet mimo najlepszej jakości nie przepuszczają powietrza tak, jak bawełniane majteczki, które noszą większe dzieci. Dopiero około 3. roku życia skóra dzieci wzmacnia się na tyle, że staje się mniej „chłonna” i przy tym nie tak skłonna do dolegliwości skórnych.

To taki psikus od natury, bo właśnie w tamtym czasie, większość dzieci nie nosi już pieluch. Natury nie zmienimy, możemy jednak tak pielęgnować skórę niemowląt by chronić ją przed zapaleniami, a już powstałe odparzenia odpowiednio leczyć. Najlepiej kremami przeciw odparzeniom.

Spis treści

  1. Jak pielęgnować skórę, by unikać odparzeń?
  2. Kremy na odparzenia dla niemowląt i inne sposoby
  3. Kremy na odparzenia dla niemowląt – najskuteczniejsze składniki
  4. Wybór redakcji – top 5 kremów na odparzenia dla niemowląt

Jak pielęgnować skórę, by unikać odparzeń?

W pielęgnacji pupy niemowlęcia można popełnić dwa, zupełnie skrajne błędy, które prowadzą do podrażnień. Pierwszy to nie smarowanie skóry maluszka wcale. Jego skóra jest zbyt delikatna, by nie wzmacniać jej w ogóle, zwłaszcza jeśli korzystamy z pieluch jednorazowych.

Takie podejście, że skóra musi się hartować może sprawdzić się jedynie przy zyskujących popularność pieluchach wielorazowych, które są bardziej przewiewne.

Innym błędem jest używanie na co dzień zbyt silnych, gęstych, tłustych kremów, które w pewien sposób „kiszą” się w pieluszce, nie dając skórze oddechu. Takie specyfiki trzeba zarezerwować na moment, gdy odparzenie już powstanie. Jak więc zapobiegać pieluszkowemu zapaleniu skóry?

  • Przewijaj dziecko najrzadziej raz na 3 godziny.
  • Wietrz pupę malucha po każdym myciu. Nie zakładaj nowej pieluchy tuż po zdjęciu zużytej i umyciu pupy. Daj skórze pooddychać chociaż kilka minut.
  • Smaruj skórę niemowlaka za każdym razem bardzo cienką warstwą, delikatnego kremu do pielęgnacji okolic pieluszkowych. Ma być to krem pielęgnacyjny, o lekkiej konsystencji (bez pozostawiania białych plam). Stawiaj na kremy nawilżające (nie tłuste maści), wzbogacone o witaminy A+E i prowitaminę B5 (pantenol).

Kremy na odparzenia dla niemowląt i inne sposoby

Dopiero jeśli już powstało podrażnienie skóry, należy zacząć stosować silniejsze środki, traktując je, jak lekarstwo dla chorej skóry, bo w gruncie rzeczy kremy na odparzenia dla niemowląt tym właśnie są.

W takim wypadku, możemy nałożyć dość grubą warstwę maści lub gęstego kremu, i wietrzyć pupę, tak by część kosmetyku się wchłonęła. Przed założeniem pieluszki, część kremu można zdjąć wacikiem kosmetycznym, resztę wklepać.

Jeśli jednak podrażnienia nie znikają po 2-3 dniach, lepiej udać się do lekarza. Pediatra oceni, czy przepisać maść z kwasem bornym, który momentalnie koi większość podrażnień, czy być może zastosować maść z antybiotykiem lub sterydem.

Wielu lekarzy zaleca też stare, sprawdzone sposoby – kąpiel w krochmalu lub w nadmanganianie potasu czy też miejscowe nałożenie wodnego roztworu gencjany.

Czytaj również: ODPARZENIA u niemowląt - jak zapobiegać odparzeniom u niemowlaka?

Odparzenia pupy niemowlaka zimą: jak im zapobiegać?

Przewijanie chłopca a przewijanie dziewczynki. Czym się różni zmiana pieluchy u chłopca i dziewczynki?

Kremy na odparzenia dla niemowląt – najskuteczniejsze składniki

Wśród całej masy kremów na odparzenia dla dzieci, najlepiej wybierać te z jak najkrótszym składem, by nie obciążać skóry dziecka niepotrzebnymi substancjami zapachowymi, konserwantami, czy barwnikami. Są pewne substancje aktywne, wyjątkowo pomocne w zapaleniach skóry. Jakich szukać?

  • Cynk – w zwykłych kremach pielęgnacyjnych nie jest potrzebny, bo przy długotrwałym stosowaniu może wysuszać skórę. Na podrażnienia będzie zaś idealny. Cynk działa przeciwobrzękowo, przeciwwysiękowo i przeciwbakteryjnie.
  • D-panthenol – idealnie odbudowuje uszkodzoną strukturę skóry, działa kojąco, skóra maluszka przestanie piec, co ukoi ból i dyskomfort.
  • Lanolina – wykorzystuje się ją nawet do produkcji opatrunków na poważne rany. Złagodzi stan zapalny i przyspieszy gojenie.
  • Alantoina – idealnie nawilża, a przy tym zmniejsza zaczerwienienia i łagodzi pieczenie. Ma działanie regeneracyjne, przyspiesza odbudowę komórek skóry.
  • Gliceryna – wzmacnia elastyczność skóry, dzięki czemu zaogniona skóra nie będzie dawała takiego dyskomfortu, oprócz tego przyspiesza gojenie.

Czytaj również:  Przewijak. Wybrać przewijak na łóżeczko czy komodę z przewijakiem? Przegląd

Pieluszki wielorazowe. Modne, ale czy wygodne? Rodzaje i typy wielorazówek

Jak rozpoznać typ skóry niemowlaka?

Wybór redakcji – top 5 kremów na odparzenia dla niemowląt

Oto wybrane maści i kremy do leczenia już powstałych odparzeń skóry niemowląt.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza