Dlaczego niemowlę płacze przy przewijaniu? Oto odpowiedź, dzięki której życie stanie się prostsze

2022-06-02 10:43

Małe dzieci płaczą, to normalne. Ale dlaczego twoje dziecko jest pogodne, a płacze tylko w czasie przewijania? Spróbujemy podać ci ewentualne przyczyny łez maluszka. Jeśli je usuniesz, może problem płaczu w czasie przewijania zniknie?

Dlaczego niemowlę płacze przy przewijaniu?
Autor: Getty images Oto odpowiedź, dzięki której twoje życie będzie prostsze

Niemowlęta płaczą często - w ten sposób komunikują się ze światem. Nie znają jeszcze słów, którymi mogłyby przekazać rodzicom swoje uczucia czy potrzeby.

Ale wielu rodziców obserwuje, że ich maluszki płaczą szczególnie mocno i silnie w podczas zmiany pieluch. Dlaczego niemowlęta nienawidzą przewijania i co zrobić, żeby dziecko nie płakało przy tej czynności? Oto kilka powodów, dla których malec może płakać na przewijaku.

Spis treści

  1. Dziecko płacze przy przewijaniu, bo jest mu zimno
  2. Niemowlę płacze przy przewijaniu, bo jest głodne
  3. Noworodek płacze, bo jest zdezorientowany
  4. Niemowlę nie lubi przewijania, bo ma ciekawsze zajęcia
  5. Niemowlę płacze w czasie przewijania, bo traci kontrolę 
  6. Płaczą, bo je coś boli
Przewijanie chłopca

Dziecko płacze przy przewijaniu, bo jest mu zimno

Male dzieci, zwłaszcza noworodki są wrażliwe na zmiany temperatur, ponieważ ich układ termoregulacyjny nie jest jeszcze w pełni rozwinięty (dlatego mają zimne rączki i sine stópki). Poza tym niemowlęta nie znoszą zimna, którego nie zaznały przez 9 miesięcy życia płodowego, a właśnie robi się im zimno, gdy rodzice w czasie przewijania zdejmują im śpiochy i pieluchę.

Jeszcze gorszy jest dotyk zimnej, mokrej chusteczki do mycia pupy. Trudno się dziwić, że w takim przypadku przewijaniu zawsze towarzyszy krzyk maluszka. 

Co robić? Przewijaj dziecko w najcieplejszym pomieszczeniu w domu. Nie używaj mokrych chusteczek lub ogrzewaj je w dłoniach przed użyciem (są też specjalne urządzenia do ogrzewania chusteczek).

Nie kładź nigdy malca na gołym przewijaku - są zwykle wykonane z ceratki, która w dotyku jest zimna - połóż na nią flanelową pieluszkę lub ręcznik.

Czytaj również: Co robić, kiedy dziecko płacze w kąpieli? Jak zachęcić niemowlę do kąpieli?

Stany przejściowe noworodka: 10 rzeczy, którymi nie powinnaś się niepokoić

Niemowlę płacze przy przewijaniu, bo jest głodne

Wielu rodziców zmienia dziecku pieluchę, gdy ono się obudzi, czyli przed karmieniem. To często powoduje wściekłość malca, który obudził się przecież z głodu i liczył na jego szybkie zaspokojenie. Przewijanie to dodatkowy czas, kiedy malec walczy z głodem, dlatego płacze.

Co robić? Spróbuj zmienić pieluchy po karmieniu. Starszemu dziecku możesz podać chrupek do rączki, który zajmie go w czasie zmiany pieluchy. 

Noworodek płacze, bo jest zdezorientowany

Noworodki są zagubione w świecie, do którego trafiły. Jest tu zimno, jasno i głośno - w porównaniu do bezpiecznego brzucha mamy, w którym dotąd żyły. Gdy śpią w cieple, nakarmione, często przytulone do mamy, jest im dobrze. Ale gdy obudzą się, nagle ktoś unosi je, przekłada z miejsca na miejsce, rozbiera, śpiewa do ucha... To wszystko sprawia, że dziecko nie wie, co się dzieje i przestraszone zaczyna płakać. 

Z czasem, dziecko zrozumie, że to tylko przebieranie czy zmiana pieluszki, ale minie trochę czasu, zanim się do tego przyzwyczai.

Co robić? Staraj się jak najdelikatniej obchodzić się z dzieckiem, Gdy się obudzi, podnoś go delikatnie i od razu przytul, zamiast kłaść na przewijak. Staraj się, by malec zawsze czuł oparcie pod pleckami - może to być twoja dłoń - dziecko potrzebuje poczucia stabilności. Ogranicz liczbę bodźców - wyłącz karuzelkę, zgaś górne światło w pokoju, ścisz głos. 

Niemowlę nie lubi przewijania, bo ma ciekawsze zajęcia

Starsze niemowlęta płaca przy przewijaniu, bo to czynność, która ich nudzi lub przeszkadza w zabawie. Wyobraź sobie, że malec zajęty jest układaniem klocków na podłodze, nagle zabierasz go z dywanu, odbierasz zabawki i każesz leżeć nieruchomo, żeby zmienić mu mokrą pieluchę. Może też okazać się, że przewijanie najzwyczajniej w świecie nudzi dziecko. 

Co robić? Spróbuj odwrócić uwagę malca od samej czynności zabawką lub jakimś innym przedmiotem - mamy często dają dziecku do ręki zakręcony krem na odparzenia albo czystą pieluszkę, żeby się nimi pobawiło. Jeśli malec nabierze nawyku zajmowania się czymś w czasie przewijania, problem zniknie.

Niemowlę płacze w czasie przewijania, bo traci kontrolę 

Dzieci, które potrafią już raczkować, pełzać, a tym bardziej chodzić, denerwują się, gdy nagle rodzice każą im kłaść się na przewijak. Nie pozwalają im się ruszać, bo trzeba zmienić pieluchę, a one chcą właśnie zademonstrować swoje poczucie wolności i trenować nowo zdobytą umiejętność samodzielną przemieszczania się.    

Co robić? Tu też pomoże zabawa - spróbuj odwrócić uwagę dziecka czymś nowym, zajmującym. Może sprawdzi się śpiewanie, opowiadania wierszyka, przekupienie malca chrupkiem lub pilotem do TV?

Płaczą, bo je coś boli

Powody medyczne rzadko kiedy są przyczyną płaczu dziecka w czasie przewijania, ale może zdarzyć się , że dziecko odparzyło sobie pupę lub cierpi na ból brzuszka czy refluks i płacze w czasie przewijania. Może tak być, jeśli płacz przy zmianie pieluchy jest sporadyczny, zdarza się bardzo rzadko.

Co robić? Dokładnie obejrzyj pupę malca, pachwiny, fałdki na udach, bo nawet tam mogą ukryć się odparzenia. Wietrz pupę malca, posmaruj zaczerwienione miejsca specjalnym kremem i przede wszystkim - bądź delikatna w czasie oczyszczania skóry chusteczkami czy wacikiem. 

Czytaj równieżZmiana pieluchy w miejscu publicznym - jak to zrobić dyskretnie i sprawnie

Przewijanie niemowlaka a dysplazja stawów biodrowych [PORADNIK]

Rady dla mamy

Jak ułatwić sobie przewijanie noworodka?

  • Upewnij się, że w pomieszczeniu jest ciepło.
  • Mów cicho do dziecka. Twój głos sprawia, że ​​maluch czuje się bezpiecznie.
  • Nie rozbieraj noworodka całego do przewijania, aby nie marzł bez potrzeby.

Jak ułatwić sobie przewijanie kilkumiesięcznego niemowlęcia?

  • Nie kładź malucha bez ubranka na zimnym przewijaku
  • Upewnij się, że ubranka dziecka nie są zbyt ciasne- to może denerwować dziecko w czasie ich zdejmowania do przewijania
  • Postaw małe lusterko nad przewijakiem lub zawieś karuzelę. Odwróć uwagę malca zabawkami, jak gryzakiem.

Jak ułatwić sobie przewijanie starszego niemowlęcia?

  • Rób przerwy w czasie przewijania - najpierw zdejmij pieluszkę i pozwól malcowi pobiegać po pokoju, potem weź go na przewijak i załóż czystego pampersa. 
  • Skróć proces przewijania, np. stosując nie zwykłe pieluchy lecz pieluchomajtki. 
  • Pozwól dziecku sobie pomóc. Np. mów  - podnieś pupę do góry, potrzymaj czystą pieluchę - i zawsze chwal za pomoc. 
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza