Masz w domu hajnida? Sprawdź, co cię czeka

Masz w domu hajnida? Sprawdź, co cię czeka
Autor: Getty images

Dziecko określane mianem hajnida (High Need Baby) to wyjątkowo wymagający maluch. Rodzice mogą zauważyć, że ze względu na swoją wrażliwość bardzo często płacze i jest rozdrażniony, a ukojenie przynosi mu bycie w ramionach opiekuna. Sprawdź, co cię czeka, jeśli jesteś rodzicem hajnida.

Co to jest "hajnid"? Twórcami pojęcia high need baby są dr Wiliam Sears oraz jego żona Marta, którzy dzięki wieloletniej praktyce pediatrycznej potrafili szczegółowo poznać potrzeby wymagających maluchów, a także stworzyć porady przydatne dla zmęczonych rodziców. Dlatego, jeśli już wiesz, że także jesteś opiekunem hajnida, dowiedz się, co cię czeka i co jeszcze przed tobą.

Spis treści

  1. High need babies – co trzeba o nich wiedzieć?
  2. Trudne początki w domu z hajnidem
  3. Na co jeszcze powinien być przygotowany rodzic tzw. high need baby?
  4. Hajnid a relacja z opiekunem

High need babies – co trzeba o nich wiedzieć?

Jeśli jesteś rodzicem małego hajnida, musisz wiedzieć, że twoje dziecko jest m.in. wymagające, nadwrażliwe, nadaktywne, płaczliwe, domagające się, nieodkładalne i nieprzewidywalne. Jego zachowanie nie jest jednak wynikiem złośliwości czy braku twoich umiejętności rodzicielskich, ale tak skonstruowanego układu nerwowego, którego efektem funkcjonowania są wyjątkowe potrzeby.

I chociaż wychowywanie hajnida jest wyjątkowym zadaniem, to znając sposoby i taktyki, rodzicielstwo bliskości może okazać się satysfakcjonującą i piękną przygodą.

Trudne początki w domu z hajnidem

Chociaż pojawienie się noworodka w domu bardzo często wywraca życie do góry nogami, to warto pamiętać, że na początku wszystkie dzieci dają popalić. To, czy twoje dziecko jest hajnidem, zwykle możesz określić dopiero około 3 miesiąca życia.

Na tym etapie możesz zauważyć, że maluch jest wręcz nieodkładalny. Jego ulubiony sposób spędzania życia to bycie noszonym na rękach opiekuna. Tym samym rodzic musi przygotować się na to, że mały hajnidek często będzie przy piersi, a także, że będzie usypiał w objęciach. Nie ma mowy zatem o odłożeniu go do wózka, kołyski, bujaczka i innych przedmiotów, których oceniając reakcje, szczerze nienawidzi.

Jeśli jednak uda się odłożyć malucha i zaśnie, musisz wiedzieć, że jego sen jest płytki i obudzi się, gdy tylko do jego uszu dojdzie głośny szept lub promienie słońca padną, na jego buzię. Dzieci określane jako high need baby bardzo często budzą się w nocy, popłakując godzinami. Sen to bardzo trudna kwestia u hajnidów, dlatego jako rodzic koniecznie musisz poznać metody usypiania wymagających dzieci.

Na co jeszcze powinien być przygotowany rodzic tzw. high need baby?

Rodzic hajnida musi wiedzieć, że dzieci te bardzo często odczuwają dyskomfort, dlatego też często płaczą, przy czym warto wiedzieć, że zwykle nie jest to pojękiwanie, a najczęściej histeryczny wrzask. Jest to wynikiem m.in. tego, że bardzo intensywnie odczuwają zmiany otoczenia.

Mogą być przez to nieprzewidywalne, gdyż chociaż rodzice dokładają wszelkich starań, by uchylić im nieba, to mogą płakać np. przez drażniącą je metkę w ubranku.

Płacz może być też reakcją na coś, co je ogranicza. Rodzice muszą wiedzieć, że hajnid to dziecko nadaktywne, uwielbia być w ruchu, dlatego na każde ograniczenie reaguje trudnymi emocjami. I co warto podkreślić, będą intensywnie domagały się tego, czego właśnie potrzebują.

Nic nie będzie miało znaczenia, dlatego nie oczekuj, że z czegoś zrezygnuje lub się znudzi – będzie tak głośno wyrażał swoje zdanie, aż dostanie to, czego chce.

Hajnid a relacja z opiekunem

Mając high need baby należy także podkreślić, że jako rodzic musisz być z nim ciągle w kontakcie. Jako niemowlę uwielbia noszenie na rękach, w chuście lub nosidle, a gdy podrośnie, z pewnością nie zadowoli się nawet najlepszą zabawką. Te dzieci niewiele czasu mogą spędzać w samotności, raczej rzadko potrafią zająć się same sobą.

Hajnid wymaga stałej uwagi rodzica, dlatego zwykle będziecie robić wszystko wspólnie. I co najważniejsze, dotyczy to nie tylko pierwszych miesięcy życia, ale również kolejnych lat. Niestety zdarza się często tak, że high need babies nie tolerują innych opiekunów niż rodzice, dlatego rzadko w takich sytuacjach będzie można liczyć na pomoc niani…

Jako rodzice hajnida musicie jednak wiedzieć, że istnieje wiele skutecznych metod i technik, które ułatwią wychowanie malucha. Jeśli poznacie kreatywne sposoby uspokajania, metody karmienia, a także zdobędziecie szereg informacji o złożoności ich potrzeb, to z pewnością ułatwi wam to funkcjonowanie, a także pozwoli czerpać wiele satysfakcji z rodzicielstwa.

Czytaj: Jak uspokoić płaczące dziecko? 9 sposobów na płacz niemowlaka

Co robić, kiedy dziecko płacze w kąpieli? Jak zachęcić niemowlę do kąpieli?

Kanguromania. Noszenie dziecka w chuście

Zaburzenia snu u niemowląt. Przyczyny problemów ze spaniem u dzieci

Nerwowe niemowlę - jak postępować z nerwowym dzieckiem?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE