Masz w domu hajnida? Sprawdź, co cię czeka w najbliższych miesiącach

2022-01-28 14:16

Dziecko określane mianem hajnida (High Need Baby) to wyjątkowo wymagający maluch. Rodzice mogą zauważyć, że ze względu na swoją wrażliwość, bardzo często płacze i jest rozdrażniony, a ukojenie przynosi mu bycie w ramionach opiekuna. Sprawdź, co cię czeka, jeśli jesteś rodzicem hajnida.

Masz w domu hajnida? Sprawdź, co cię czeka
Autor: Getty images High Need Baby - hajnid w domu

Co to jest "hajnid"? Twórcami pojęcia high need baby są dr Wiliam Sears oraz jego żona Marta, którzy dzięki wieloletniej praktyce pediatrycznej potrafili szczegółowo poznać potrzeby wymagających niemowlaków, a także stworzyć porady przydatne dla zmęczonych rodziców.

Dlatego, jeśli już wiesz, że także jesteś opiekunem hajnida, dowiedz się, co cię czeka i co jeszcze przed tobą.

Spis treści

  1. High need babies – co trzeba o nich wiedzieć?
  2. Trudne początki w domu z hajnidem
  3. Na co powinien być przygotowany rodzic high need baby?
  4. Hajnid a relacja z opiekunem
Jak sobie radzić z High Need Baby?

High need babies – co trzeba o nich wiedzieć?

Jeśli jesteś rodzicem małego hajnida, musisz wiedzieć, że twoje dziecko jest m.in. wymagające, nadwrażliwe, nadaktywne, płaczliwe, domagające się, nieodkładalne i nieprzewidywalne. Jego zachowanie nie jest jednak wynikiem złośliwości czy braku twoich umiejętności rodzicielskich, ale tak skonstruowanego układu nerwowego, którego efektem funkcjonowania są wyjątkowe potrzeby.

I chociaż wychowywanie hajnida jest wyjątkowym zadaniem, to znając sposoby i taktyki, rodzicielstwo bliskości może okazać się satysfakcjonującą i piękną przygodą.

Trudne początki w domu z hajnidem

Chociaż pojawienie się noworodka w domu bardzo często wywraca życie do góry nogami, to warto pamiętać, że na początku wszystkie dzieci dają popalić. To, czy twoje dziecko jest hajnidem, zwykle możesz określić dopiero około 3 miesiąca życia.

Na tym etapie możesz zauważyć, że maluch jest wręcz nieodkładalny. Jego ulubiony sposób spędzania życia to bycie noszonym na rękach opiekuna. Tym samym rodzic musi przygotować się na to, że mały hajnidek często będzie przy piersi, a także, że będzie usypiał w objęciach. Nie ma mowy zatem o odłożeniu go do wózka, kołyski, bujaczka i innych przedmiotów, których oceniając reakcje, szczerze nienawidzi.

Jeśli jednak uda się odłożyć malucha i zaśnie, musisz wiedzieć, że jego sen jest płytki i obudzi się, gdy tylko do jego uszu dojdzie głośny szept lub promienie słońca padną, na jego buzię.

Dzieci określane jako high need baby bardzo często budzą się w nocy, popłakując godzinami. Sen to bardzo trudna kwestia u hajnidów, dlatego jako rodzic koniecznie musisz poznać metody usypiania wymagających dzieci.

Czytaj również: Jak nosić niemowlę? Podstawowe pozycje i zasady noszenia dziecka

Czy niemowlęta można kołysać? Prawdy i mity o noszeniu i bujaniu dzieci

Na co powinien być przygotowany rodzic high need baby?

Rodzic hajnida musi wiedzieć, że dzieci te bardzo często odczuwają dyskomfort, dlatego też często płaczą, przy czym warto wiedzieć, że zwykle nie jest to pojękiwanie, a najczęściej histeryczny wrzask. Jest to wynikiem m.in. tego, że bardzo intensywnie odczuwają zmiany otoczenia.

Mogą być przez to nieprzewidywalne, gdyż chociaż rodzice dokładają wszelkich starań, by uchylić im nieba, to mogą płakać np. przez drażniącą je metkę w ubranku.

Płacz może być też reakcją na coś, co je ogranicza. Rodzice muszą wiedzieć, że hajnid to dziecko nadaktywne, uwielbia być w ruchu, dlatego na każde ograniczenie reaguje trudnymi emocjami. I co warto podkreślić, będą intensywnie domagały się tego, czego właśnie potrzebują.

Nic nie będzie miało znaczenia, dlatego nie oczekuj, że z czegoś zrezygnuje lub się znudzi – będzie tak głośno wyrażał swoje zdanie, aż dostanie to, czego chce.

Hajnid a relacja z opiekunem

Mając high need baby należy także podkreślić, że jako rodzic musisz być z nim ciągle w kontakcie. Jako niemowlę uwielbia noszenie na rękach, w chuście lub nosidle, a gdy podrośnie, z pewnością nie zadowoli się nawet najlepszą zabawką. Te dzieci niewiele czasu mogą spędzać w samotności, raczej rzadko potrafią zająć się same sobą.

Hajnid wymaga stałej uwagi rodzica, dlatego zwykle będziecie robić wszystko wspólnie. I co najważniejsze, dotyczy to nie tylko pierwszych miesięcy życia, ale również kolejnych lat. Niestety zdarza się często tak, że high need babies nie tolerują innych opiekunów niż rodzice, dlatego rzadko w takich sytuacjach będzie można liczyć na pomoc niani…

Jako rodzice hajnida musicie jednak wiedzieć, że istnieje wiele skutecznych metod i technik, które ułatwią wychowanie malucha. Jeśli poznacie kreatywne sposoby uspokajania, metody karmienia, a także zdobędziecie szereg informacji o złożoności ich potrzeb, to z pewnością ułatwi wam to funkcjonowanie, a także pozwoli czerpać wiele satysfakcji z rodzicielstwa.

Czytaj: Jak uspokoić płaczące dziecko? 9 sposobów na płacz niemowlaka

Nerwowe niemowlę - jak postępować z nerwowym dzieckiem?

Czy twoje dziecko to High Need Baby?

Pytanie 1 z 8
Jak zasypia twoje dziecko:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza