Niemowlę kręci głową na boki - kolejny etap rozwoju czy problem zdrowotny?

2023-02-16 17:06

Zauważyłaś, że niemowlę kręci główką na boki?  To częsty sposób, w jaki maluszki komunikują się ze światem i sygnalizują swoje potrzeby. Chociaż kręcenie głową jest naturalne u małych dzieci, może również wskazywać na problemy neurologiczne lub rozwojowe.

Niemowlę bawiące się na ziemi z przekrzywioną główką
Autor: Getty images Niemowlę kręci głową na boki - kolejny etap rozwoju czy problem zdrowotny?

Niemowlęta w pierwszym roku życia przechodzą ogromną przemianę. Z noworodka, który nie potrafi nawet utrzymać samodzielnie główki w pionie, przemieniają się w malca, który stawia pierwsze kroki.

Kręcenie główką na boki to jeden z etapów rozwoju, który jest też sposobem komunikacji malca z otoczeniem. Ale to również sygnał, który niepokoi wielu rodziców, ponieważ jest objawem częstego w ostatnich latach zaburzenia, jakim jest autyzm. Wyjaśniamy, kiedy kręcenie główką na boki jest normalne, a kiedy powinno zaniepokoić.

Spis treści

  1. Kiedy niemowlę uczy się kręcić głową na boki?
  2. Kręcę główką, bo szukam piersi
  3. Kręcę głową, bo mogę
  4. Kręcę główką, bo to uspokaja
  5. Kręcę głową, bo cię naśladuję
  6. Kiedy się martwić, gdy niemowlę kreci głową na boki?
Rozwój dziecka w 1. roku życia

Kiedy niemowlę uczy się kręcić głową na boki?

Dynamiczny rozwój dziecka, który dokonuje się pierwszych latach życia dziecka dzieli się na poszczególne etapy: malec zdobywa poszczególne umiejętności, które umożliwiają mu zdobycie kolejnych itd.

Jednym z etapów rozwoju każdego dziecka jest zdobycie kontroli nad swoim ciałem. W wieku kilku miesięcy zaczyna świadomie ruszać kończynami, uczy się chwytać przedmioty, świadomie zmienia pozycje swojego ciała, np. przekręca się na bok. To samo dzieje się z jego główką, a raczej podtrzymującymi ją mięśniami szyi i karku, które początkowo są słabe, a z czasem wzmacniają się i zaczynają poruszać zgodnie z wolą ich posiadacza.  

Około 2. miesiąca życia, niemowlę uczy się utrzymywać główkę i kontrolować jej ruchy na tyle, by świadomie odwracać ja np. w kierunku mamy, gdy usłyszy jej głos. Pełną kontrolę nad głową uzyskuje około 4.-6. miesiąca życia.

Czytaj również: Boisz się, że to zachowanie malca to objaw autyzmu? Zobacz, kiedy możesz spać spokojnie

Kiedy dziecko się obraca? Kiedy się martwić, że malec nie obraca się na boki i brzuszek?

Kręcę główką, bo szukam piersi

Powodów, dla których niemowlę kręci głową na boki i które nie wskazują na żadne problemy, jest wiele. Noworodek i małe niemowlę może kręcić główką, gdy jest głodne i szuka piersi. Maluchy mają odruch szukania piersi: gdy pogłaszczesz noworodka po policzku, odwróci w tę stronę głowę, myśląc, że znajdzie tam pokarm. Kręcenie głową na boki może wskazywać, że dziecko domaga się jedzenia.  

Kręcę głową, bo mogę

Dlatego kręcenie głową na boki u kilkumiesięcznego jest normalną częścią jego rozwoju motorycznego. Dziecko, które dostrzeże, że potrafi kręcić głową na boki, po prostu zaczyna to robić, bo jest to dla niego coś nowego,  ekscytującego i oferuje mu nowe doznania sensoryczne.

Świadome wykonywanie pewnych ruchów czy gestów jest dla dziecka tak istotną umiejętnością, że potrafi zachwycać się nią, nieustanie ją trenując. Dzieci kręcą więc głowami na boki, ponieważ dobrze się przy tym bawią, a jeśli zauważą, że ich gest rozśmieszył mamę, szybko nie skończą tej zabawy.

Kręcę główką, bo to uspokaja

Niemowlęta potrzebują pewnych powtarzających się gestów lub czynności, aby się uspokoić, np. przed zaśnięciem. Dla wielu maluszków takim ruchem jest właśnie kręcenie główka na boki. Powtarzające się ruchy mogą być kojące w taki sam sposób, jak dla dorosłego stukanie długopisem w stół w czasie nerwowej rozmowy.

Dziecko kręci główka na boki poszukując wygodnej pozycji do snu, czując że ten nadchodzi i nie jest to nic niepokojącego. To ich sposób na relaks i uspokojenie. 

Kręcę głową, bo cię naśladuję

Możesz nie zdawać sobie z tego sprawy, ale dziecko mogło zauważyć kiedyś twój gest kręcenia głową, gdy z czymś się nie zgadzałaś i teraz go po tobie powtarza. Dzieci są mistrzami naśladowania, w ten sposób się uczą i zdobywają doświadczenie.

Jeśli malec kręci ciągle główka może być na etapie nauki zaprzeczania, który zaobserwował u rodziców. 

Kiedy się martwić, gdy niemowlę kreci głową na boki?

Dzieci w wieku poniżej 3 lat są najbardziej narażone na infekcje ucha, a kręcenie głową jest często objawem tej choroby. Malec nie umie jeszcze powiedzieć, co mu dokucza, ale sygnalizuje ruchem swój dyskomfort. Kręcenie główką na boki w sytuacji, gdy malec wyraźnie źle się czuje, jest marudny i ma gorączkę, może wskazywać na infekcje i powinno skłonić cię do wizyty u pediatry.

Kręcenie główka jest też sygnałem wspomnianego na początku autyzmu. To zaburzenie neurologiczne, którego objawem może być potrząsanie głową. Warto jednak wiedzieć, że nigdy nie jest to jedyny objaw.

Maluchy z zaburzeniami ze spektrum autyzmu sygnalizują też inne problemy: brak kontaktu wzrokowego z rodzicem, brak reakcji na imię, powtarzanie innych zachowań i gestów, jak machanie rękami czy kiwanie się, rytmiczne uderzanie głową w łóżeczko lub ścianę. Kilka tego rodzaju objawów powinno skłonić cię do wizyty u lekarza. 

Posłuchaj PODCASTU.

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza