Trzymiesięczne niemowlę: rozwój dziecka, które ma trzy miesiące

2012-06-04 16:02

Trzymiesięczne niemowlę ma na tyle mocne mięśnie tułowia, że duża i ciężka (w porównaniu z resztą ciała) głowa nie opada, więc nie wymaga stałego podtrzymywania. A to pozwala małemu obserwatorowi bardziej aktywnie uczestniczyć w życiu rodziny i sprawia że rozwój trzymiesięcznego niemowlaka nabiera tempa.

Trzymiesięczne niemowlę: rozwój dziecka, które ma trzy miesiące
Autor: _photos.com|Shutterstock Trzymiesięczne niemowlę: rozwój dziecka, które ma trzy miesiące

Spis treści

  1. Rozwój trzymiesięcznego niemowlaka: rozwój fizyczny
  2. Rozwój trzymiesięcznego niemowlaka: rozwój intelektualny
  3. Rozwój trzymiesięcznego niemowlaka: rozwój społeczny
  4. Jak wspierać rozwój trzymiesięcznego dziecka?
  5. Polecamy wideo: Jak masować niemowlaka?

Trzymiesięczne niemowlę nie przepada za leżeniem w łóżeczku - woli leżaczek, z którego obserwuje codzienne życie rodziny. Rozwój trzymiesięcznego dziecka jest bardzo dynamiczny.

Rozwój trzymiesięcznego niemowlaka: rozwój fizyczny

Mięśnie stały się silniejsze i dziecko chce to wykorzystywać. Coraz mniej chętnie leżyna plecach – mniej ciekawią je już rozmieszczone wokół łóżeczka przedmioty. Już nie tylko obraca główkę, obserwując dorosłych, ale też bardziej wytrwale próbuje przekręcać się na boki. I coraz częściej mu się to udaje. To dla ciebie powód do dumyz postępów dziecka, ale też sygnał, że nawet na moment nie wolno zostawiać go samego na kanapie czy przewijaku. Leżenie na brzuszku znosi już z większą cierpliwością niż jeszcze miesiąc temu. W tej pozycji potrafi podpierać się symetrycznie na przedramionach i podnosić główkę tak wysoko, że jest w stanie patrzeć przed siebie prawie na wprost. A jeżeli spróbujesz leżącego niemowlaka lekko podciągnąć do siedzenia (podając mu kciuki i jednocześnie przytrzymując za nadgarstki), będzie starał się dźwignąć głowę i ramiona. W 3 miesiącu życia niemowlę chętnie ćwiczy sięganie. Chwytanie przestaje być już tylko odruchem. Dziecko trzyma grzechotkę i potrząsa nią dość długo.

>> Jak kupować bezpieczne zabawki dla niemowląt?

Zaczyna dostrzegać przedmioty, których wcześniej nie zauważało, ponieważ jego wzrok się wyostrza. Widzi świat w trzech wymiarach – tak jak dorośli. Zaczyna wierzgać nogami, co nierzadko sprawia mu dużo radości. W tym okresie dziecko staje się bardzo „rozgadane” – częściej wydaje dźwięki (zwykle jest to gruchanie), ale również wzdycha i popiskuje z radości. Niektóre z tych dźwięków z czasem zmienią się w gaworzenie, a potem mowę. Stopniowo zanikają odruchy noworodkowe. Na główce powinno już zarosnąć tylne ciemiączko.

>> Jak wspierać rozwój mowy dziecka?

Rozwój trzymiesięcznego niemowlaka: rozwój intelektualny

Trzymiesięczny niemowlak zaczyna odróżniać najbliższych od obcych ludzi, a na mamie i tacie zatrzymuje wzrok na dłużej – rozpoznaje ich. Sprawniej korzysta ze swoich zmysłów i uczy się koordynować ich pracę – mając przed oczami kolorowe przedmioty, nie tylko przygląda im się z uwagą, ale również chętnie wyciąga ręce w ich kierunku. Niekiedy trąca przedmioty zawieszone nad łóżeczkiem – najpierw przypadkowo, potem coraz bardziej świadomie. Ogromnym odkryciem dla dziecka są… własne dłonie. Rzadziej są zaciśnięte i maluszek coraz częściej się nimi bawi. Czasem udaje mu się trafić rączkami do buzi albo po prostu z zaciekawieniem im się przygląda. Na jakiś czas staną się jego ulubionymi zabawkami.

>> Taniec dla niemowląt.

Lada dzień dziecko odkryje też, że może sięgnąć rączką po grzechotkę, a nawet nią pomachać. Ale interesuje się też tym, co jest nieco dalej. Wzrokiem śledzi oddalający się przedmiot oraz szuka wzrokiem źródła dźwięku. Dziecko nie chce już całymi dniami leżeć w łóżeczku. Zdecydowanie będzie bardziej zadowolone, jeśli posadzisz je w leżaczku. Pozwól mu popatrzyć, jak przygotowujesz obiad, rozwieszasz pranie. Pamiętaj tylko o zachowaniu bezpiecznej odległości (gorące naczynia, pryskający tłuszcz, gniazdka elektryczne i zwisające przewody są ogromnym zagrożeniem). Twój maluch teraz chętniej odpowiada uśmiechem na uśmiech, wydaje okrzyki zadowolenia, gdy coś mu się spodoba. Lubi także naśladować usłyszane odgłosy.

>> Kalendarz rozwoju dziecka - sprawdż pozostałe etapy rozwoju niemowlaka!

Rozwój trzymiesięcznego niemowlaka: rozwój społeczny

Twój smyk jest coraz bardziej towarzyski i pogodny. Rozbawiony, piszczy z uciechy i śmieje się w głos. A rozśmieszyć może go niemal wszystko: popisy rodzeństwa, czyjaś dziwna mina lub kichnięcie. Około 3 miesiąca życia może pojawić się nowa reakcja na strach – tzw. buzia w „podkówkę”. Gdy jednak coś go rozzłości, głośno krzyczy, a w oczach pojawiają się prawdziwe łzy.Dziecko nauczyło się już, że płaczem może dać do zrozumienia, że potrzebuje towarzystwa albo że jest mu źle, smutno, niewygodnie. Między rodzicami a nim pojawia się prawdziwa harmonia: wzajemnie potraficie odczytać mowę ciała, mimikę, nastroje i emocje. To solidny fundament pod głęboką więź, a wielu rodziców (zwłaszcza tatusiów) właśnie w tym okresie naprawdę zakochuje się w swoim dziecku.

>> Niedrożność dróg łzowych u niemowlaka.

Dobrze wiedzieć

Jak wspierać rozwój trzymiesięcznego dziecka?

Wydłużyły się okresy czuwania i staraj się wykorzystać ten czas na wspólną zabawę.

  • Kilka razy dziennie układaj malucha na brzuszku i umieszczaj przed nim zabawki. To wzmacnia mięśnie i stymuluje wzrok.
  • Mów do dziecka, czytaj mu książeczki, najlepiej takie, w których pojawia się dużosłów naśladujących dźwięk, np. stukanie, gwizdanie, szum, kapanie, odgłosy zwierząt.
  • Kup miniaturowe pacynki na palce i rób miniteatrzyk, poruszając dłońmi i użyczając głosu malutkim lalkom (zmieniaj ton i barwę, tekst nie ma znaczenia).
  • Przypomnij sobiezabawy paluszkowe z dzieciństwa, np. „Sroczka kaszkę warzyła”. Doskonale rozwijają sprawność dłoni maluszka oraz ich wrażliwość na bodźce.
  • Staraj się umożliwiać dziecku dotykanie rzeczy ciepłych, zimnych, twardych, miękkich,szorstkich i gładkich.
  • Pozwól pobawić się w wanience – niech się pochlapie, zanurza zabawki, wkłada dłonie pod strumień wody. Warto wybrać się z malcem na basen.
  • Taniec z dzieckiem na ręku, bujanie na nodze – to zabawa wspierająca rozwój mięśni,równowagi i zmysłów.
  • Wychodźcie razem do parku, lasu, czasem do kawiarni. Niech maluszek oswaja się z nowymi, nieznanymi sytuacjami.

Polecamy wideo: Jak masować niemowlaka?

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza