Sen dziecka

Dzieci koleżanek przesypiają noce, odkąd skończyły 3 miesiące, a twoje niemal roczne, budzi się nawet kilkanaście razy. Przełożenie malucha na łóżko to zadanie wymagające saperskich umiejętności? Certyfikowana konsultantka snu doskonale zna problemy rodziców. „Wszystko da się zmienić” – przekonuje Izabela Wysmyk, rodzicom znana jako „Pani.od.spania”.
Dużo niemowląt i starszych dzieci budzi się jeszcze przed świtem. Dlaczego tak się dzieje i czy da się sprawić, że maluch pośpi dłużej i da pospać rodzicom?
Nie raz już pisałyśmy o tym, że im mniej znajduje się w niemowlęcym łóżeczku tym dla maluszka lepiej, a przede wszystkim bezpieczniej. To, co dorosłym wydaje się przytulne, albo zwyczajnie niezbędne do wygodnego i komfortowego snu, maluchowi w ogóle nie jest potrzebne. Z tego gadżetu eksperci radzą rezygnować aż do ukończenia przez dziecko 2. roku życia.
Nieważne, jak ci minął dzień. Ważne jest, jak go zakończysz. Dzieci są szczególnie na to wrażliwe. Weź to pod uwagę i buduj z nim wieź każdego dnia, zanim twoja pociecha zaśnie.
Niespokojny sen podczas snu może występować zarówno u niemowląt, jak i starszych dzieci. Ma różne oblicza i może wynikać ze zbyt wielu wrażeń i bodźców, ze złego snu, albo być nawet pierwszym objawem zbliżającej się infekcji. Podpowiadamy, co robić, aby pomoc mu przespać całą noc?
Skulone, na brzuszku czy na klęczkach. Maluchy uwielbiają spać w dziwnych pozycjach. Zastanawiasz się czasem, jak można tak spać i dlaczego dzieci przyjmują takie dziwne pozycje do snu? A może jest powinnaś go przewrócić na plecy? Wyjaśniamy.
To nagranie z niani elektronicznej powinno dać do myślenia wielu rodzicom. Ratowniczka przekonuje, dlaczego łóżeczko niemowlęcia powinno być puste.
Nieprzyjemne słowa cisną się na usta, gdy po całym dniu rodzic jest po prostu zmęczony, a dziecko nie za bardzo ma ochotę zasnąć. Tych słów nigdy jednak nie powinniśmy wypowiadać. Terapeutka dziecięca podpowiada, jak możemy pomóc dziecku zasnąć.
Kontrolowane wypłakiwanie się to metoda kontrowersyjna, więc większość rodziców woli nie przyznawać się do jej stosowania, nawet po miesiącach nieprzespanych nocy. Najnowsze badania mogą odwrócić tę sytuację, bo przekonują, że wypłakiwanie się nie jest dla dziecka szkodliwe – oczywiście pod pewnymi warunkami, o których zaraz ci opowiemy.
Zmiana czasu jest odczuwalna dla dziecka i zwykle nie czuje się ono wtedy komfortowo. Jak przygotować niemowlaka do zmiany czasu, aby nie rozregulowało to jego naturalnego zegara biologicznego? Jak postępować z przedszkolakiem podczas przechodzenia na czas zimowy lub letni?
W internecie możemy znaleźć wiele sposobów na usypianie niemowląt. Niektóre, sprawdzone propozycje bardzo pomagają młodym rodzicom. Możemy jednak natrafić na pomysły, które z pozoru skuteczne, mogą być niezdrowe dla niemowląt. Ten przykład oburzył matki, które zwróciły uwagę na coś jeszcze.
Dźwięk suszarki to tzw. biały szum, skuteczny sposób na uspokojenie i uśpienie niemowlęcia. Dlaczego dźwięk suszarki tak oddziałuje na dzieci i jak często można sięgać po tego rodzaju metodę wyciszania malucha?

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza