Faza parcia czyli jak rodzi się dziecko podczas porodu naturalnego

2021-10-13 11:14

Faza parcia to końcowy, kulminacyjny moment porodu. Jak się rodzi dziecko? Jak wyglądają ostatnie minuty twojej ciąży, a zarazem pierwsze chwile życia twojego dziecka po wyjściu na świat? Dowiedz się wszystkiego o kulminacyjnej fazie porodu.

faza parcia

i

Autor: Getty images Podczas fazy parcia twoje dziecko sukcesywnie przesuwa się w kanale rodnym, by za chwilę przyjść na świat.

Faza parcia to końcowy etap porodu, w którym rodzi się dziecko. Przeczytaj, jak dokładnie przebiega i co go poprzedza.

Spis treści

  1. Pierwszy okres porodu: skurcze, odejście wód i rozwarcie
  2. Jak się rodzi dziecko: faza parcia
  3. Narodziny dziecka: skurcze parte, przesuwanie się dziecka
  4. Urodzenie dziecka: prawidłowe oddychanie
  5. Jak się rodzi dziecko: słuchaj położnej
  6. Jak się rodzi dziecko: pozycje porodowe
Jak przetrwać pierwszą fazę porodu?

Pierwszy okres porodu: skurcze, odejście wód i rozwarcie

Moment, jak się rodzi dziecko, zapamiętasz z pewnością na zawsze. Pierwszy okres porodu charakteryzuje się czynnością skurczową, która prowadzi do rozwierania się szyjki macicy oraz – zazwyczaj – odejściem wód płodowych. Skurcze stale przybierają na sile, a czas między nimi jest coraz krótszy. Gdy będą już regularne i mocne, jedź do szpitala – właśnie zaczynasz rodzić! Pierwszy okres porodu kończy się pełnym, czyli 10-centymetrowym rozwarciem.

Przeczytaj: Pierwsza faza porodu - na czym polega i jak sobie z nią radzić?

Jak się rodzi dziecko: faza parcia

Drugi okres porodu jest najtrudniejszym jego etapem, w którym musisz ciężko pracować. Do tej pory znosiłaś skurcze porodowe, na które nie miałaś żadnego wpływu. Mogłaś zmieniać pozycję, głęboko oddychać i chodzić, by pomóc dziecku zgodnie z siłą grawitacji przemieszczać się w dół kanału rodnego. Teraz jednak możesz wziąć sprawy w swoje ręce. Część kobiet sama bierze się aktywnie do dzieła, ponieważ czują, że teraz od nich wiele zależy, inne czekają na instruktaż położnej – zdaj się na nią, bo umiejętnie pomoże ci przejść przez ten etap. Długość okresu parcia zależy od wielu czynników: może to trwać dwie godziny, a może również zakończyć się już po 10 minutach (zwykle krócej rodzą kobiety, które już rodziły).

Przeczytaj: Parcie w czasie porodu - 10 rad jak przeć podczas porodu

Narodziny dziecka: skurcze parte, przesuwanie się dziecka

Drugi etap porodu naturalnego charakteryzuje się skurczami partymi (będziesz wtedy odczuwać silny ucisk na odbyt). To dzięki nim dziecko przesuwa się w kanale rodnym, jednak w przerwie między skurczami nieco się cofa. Kiedy zaczynasz przeć, główka dziecka obraca się a ono samo ustawia się potylicą pod twoje spojenie łonowe – ostatnie kilka centymetrów kanału ma kształt łuku, dlatego aby je pokonać, dziecko musi odgiąć główkę do tyłu i odwrócić się buzią do dołu. Ponieważ pod wpływem hormonów (zwłaszcza relaksyny) twoje stawy stają się bardziej elastyczne, a mięśnie krocza rozluźniają się, dziecko stopniowo je rozciąga do rozmiarów obwodu swojej główki. Najpierw pojawia się jej wierzchołek, potem czoło i twarzyczka. Gdy urodzi się główka, dziecko ostatni raz całym ciałem obraca się na bok, ustawiając barki pionowo, by łatwiej mu było przecisnąć się przez krocze. Podczas kolejnego skurczu rodzą się tułów oraz nóżki – i dziecko ląduje na brzuchu mamy.

Urodzenie dziecka: prawidłowe oddychanie

Skurcze macicy są samoistne i nie można ich powstrzymać lub przyspieszyć, ale w trakcie ich trwania można zwiększyć siłę parcia mięśniami brzucha oraz krocza. Aby to zrobić, oddychaj głęboko, wciągając powietrze na początku skurczu, a następnie – gdy osiągnie on swoje apogeum, czyli tzw. szczyt – przygnij głowę do klatki piersiowej, wstrzymaj oddech i zrób tak, jakbyś chciała się załatwić. To moment na uruchomienie swojej tłoczni brzusznej, czyli parcie. Powietrze kierowane w dół brzucha otworzy mięśnie krocza, pochwy, a także zwieracze odbytu. Stanie się tak nawet wtedy, gdy krzykniesz, jednak bardziej efektywne jest parcie z zamkniętymi ustami. Gdy zabraknie ci już powietrza, weź szybki, głęboki oddech i znów zatrzymaj go na kilka sekund, prąc. Podczas jednego skurczu powinnaś w ten sposób wykonać 2–3 parcia. Gdy skurcz minie, odetchnij przeponą głęboko kilka razy, by dostarczyć dziecku tlenu, którego w momencie wypychania miało przez chwilę niedostatek. Kiedy położna zauważy główkę wychodzącą z kanału rodnego, poprosi cię, byś przestała przeć. Zacznij wtedy dyszeć, czyli szybko oddychać przez usta i wypuszczać nimi powietrze. Gdy urodzi się główka, musisz wykonać jeszcze jedno, dwa parcia, aby pojawiło się całe ciałko dziecka.

Przeczytaj: Skala Apgar: ile punktów i za co dostaje noworodek po narodzinach?

Jak się rodzi dziecko: słuchaj położnej

Położna wie, jak się rodzi dziecko, zna doskonale przebieg porodu, wie, kiedy powinnaś wziąć prysznic, by się rozluźnić, a kiedy poskakać na piłce, by przyspieszyć rozwieranie się szyjki. To do niej również należy decyzja, kiedy powinnaś zacząć przeć i kiedy przestać. Zbyt wczesne parcie może niepotrzebnie wydłużyć poród i osłabić rodzącą, dlatego nie zaczynaj, zanim położna ci nie pozwoli. Z kolei parcie w nieodpowiednim momencie może zakończyć się uszkodzeniem szyjki macicy i niekontrolowanym pęknięciem krocza. Dlatego zdaj się na nią, a wszystko dobrze się skończy.

Przeczytaj: Nacięcie krocza w czasie porodu: czy ten zabieg boli?

Jak się rodzi dziecko: pozycje porodowe

W większości polskich szpitali kobieta rodzi w pozycji leżącej. Nowoczesne łóżka porodowe mają możliwość podnoszenia oparcia do pozycji półsiedzącej, umożliwiają też chwycenie się poręczy, co pomaga zwiększyć siłę parcia. Zdarza się jednak, że kobieta woli klęczeć lub kucać. Rodzenie w pionie przyspiesza poród dzięki sile grawitacji, jest jednak mniej wygodne dla położnej, która nie może kontrolować stanu rozwarcia szyjki i postępów porodu. Taką możliwość przy jednoczesnym zachowaniu pozycji pionowej dają specjalne koła porodowe, czyli „fotele” zawieszone na specjalnym stelażu, dostępne w niektórych tylko placówkach. Nie wszędzie można również skorzystać z basenów do porodu.

Polecamy: Sprzęty, które pomogą ci urodzić - zobacz, z czego skorzystasz na sali porodowej

Sprawdź swoją wiedzę o opiece okołoporodowej i pielęgnacji niemowlęcia
Pytanie 1 z 7
Jakie akcesoria pomagają karmiącym mamom?
Zdjęcie