Jak dbać o higienę w połogu? Nie tylko długa kąpiel w wannie jest niewskazana

2022-02-09 11:40

Pierwsze tygodnie po porodzie zwykle są trudne dla mamy. Zaabsorbowana opieką nad noworodkiem nie zapominaj o sobie. W połogu powinnaś też dbać o siebie: odpowiednio pielęgnować krocze, bliznę po cesarce. Jak sprawić, by brzuch po ciąży wrócił do dawnego kształtu? Jakie zabiegi są zalecane dla kobiet w połogu?

Higiena w czasie połogu
Autor: Getty images Higiena w czasie połogu

Połóg to okres, kiedy organizm wraca do stanu sprzed poczęcia a ty starasz się jak najszybciej wrócić do formy po porodzie. Połóg trwa 6 tygodni, a zaczyna się z chwilą urodzenia łożyska. To czas, kiedy w organizmie zachodzą ważne zmiany. Rozpoczyna się laktacja, goją się rany poporodowe macicy, powstałe po odklejeniu się łożyska, a macica stopniowo się kurczy.

Tym zmianom towarzyszy również zmiana trybu życia. Noworodka trzeba karmić średnio co trzy godziny, również w nocy. Z tego powodu młode mamy przez kilka pierwszych tygodni są zwykle bardzo niewyspane. Jednak połóg ma swoje wymagania higieniczne, niezależnie więc od tego, ile razy wstawałaś w nocy i jak bardzo czujesz się zmęczona, postaraj się znaleźć choć 20 minut w ciągu dnia na pielęgnację. Oto najważniejsze sprawy, o których powinnaś pamiętać.

Polecamy: Te dolegliwości po porodzie to norma. Sprawdź, co cię czeka

Spis treści

  1. Jak prawidłowo myć i pielęgnować bliznę po cesarce?
  2. Właściwa pielęgnacja krocza po porodzie
  3. Pielęgnacja piersi w połogu
  4. Higiena w połogu: brzuch po ciąży
  5. Jak wygląda brzuch po porodzie?
  6. Higiena w połogu: cera po porodzie
5 rzeczy, których nie wiesz o połogu

Jak prawidłowo myć i pielęgnować bliznę po cesarce?

Przez sześć tygodni połogu zrezygnuj z długich, ciepłych kąpieli. Choć w wannie pełnej pachnącej piany łatwo jest się zrelaksować, kąpiel mogłaby być przyczyną nadmiernego krwawienia, bo ciepła woda rozszerza naczynia krwionośne. Lepszy będzie krótki prysznic, podczas którego umyj nie tylko ciało, ale i włosy.

Jeśli karmisz dziecko piersią, staraj się używać do mycia płynu o neutralnym zapachu. Gdy miałaś cesarskie cięcie, pamiętaj, by odpowiednio pielęgnować bliznę po cesarce. Trzeba o nią dbać jeszcze w szpitalu. Przez pierwszą dobę miejsce cięcia osłania opatrunek, który pomaga zasklepić się ranie. Nie wolno go moczyć, dlatego gdy po kilku godzinach od zabiegu wstaniesz z łóżka i będziesz chciała wziąć prysznic, osłoń go ręcznikiem.

Po zdjęciu opatrunku musisz dbać o to, by rana i jej okolice były idealnie czyste, inaczej łatwo doprowadzić do zakażenia. Miejsce cięcia powinnaś myć wodą przynajmniej trzy razy dziennie. Możesz używać szarego mydła albo bezzapachowej, hipoalergicznej kostki myjącej dla niemowląt. Po umyciu ranę osuszaj delikatnie jednorazowym ręcznikiem (w bawełnianych jest za dużo drobnoustrojów, nawet jeśli są świeżo wyprane). Potem możesz przetrzeć ją spirytusem salicylowym albo gotowymi wacikami nasączonymi spirytusem. Dopóki rana całkowicie się nie zagoi, noś lekką, przewiewną bieliznę. Majtki nie mogą uciskać rany. Najlepsze są te z bawełny, na tyle wysokie, aby gumka przebiegała na wysokości talii.

Zobacz też: Jak wygląda blizna po cesarce? Zdjęcia

Właściwa pielęgnacja krocza po porodzie

Prysznic powinnaś brać dwa razy dziennie, kilka razy częściej obmywać okolice intymne. Gdy macica zaczyna się kurczyć, pojawiają się tzw. odchody połogowe. Przez pierwsze dwa tygodnie przypominają obfitą miesiączkę. Krwawienie stopniowo zanika: pod koniec drugiego tygodnia od porodu odchody są brudnożółte, zaś tydzień później – szarawe. Zawierają nie tylko krew i fragmenty tkanek, także dużo groźnych drobnoustrojów (na przykład gronkowiec, paciorkowce, pałeczki okrężnicy).

Macica w tym okresie przypomina dużą, gojącą się ranę, zaniedbania higieny mogą więc prowadzić do powikłań. Dlatego krocze po porodzie trzeba myć jak najczęściej, zawsze po każdej zmianie wkładki i po wizycie w toalecie. Dozwolone są żele i płyny do higieny intymnej, szare mydło, a także przegotowana woda z rozpuszczonym w niej środkiem antyseptycznym. Takie preparaty są dostępne w aptekach bez recepty. Niektóre z nich zmniejszają dodatkowo ból krocza, jaki pojawia się po porodzie siłami natury, gdyż zawierają miejscowo działające środki przeciwbólowe (uwaga: można je stosować najwyżej raz, dwa razy na dobę).

Ważne jest nie tylko to, czym się podmywasz, ale również – jak to robisz. Podmywaj się pod prysznicem albo w bidecie, w ostateczności w misce z ciepłą, przegotowaną wodą (ale wtedy zawczasu przygotuj sobie dzbanek z czystą wodą do spłukania krocza). Mycie zaczynaj od wzgórka łonowego w kierunku odbytu, nigdy odwrotnie. Krocze osuszaj jednorazowym ręcznikiem. Nie trzyj skóry ręcznikiem, tylko delikatnie go przykładaj. W pierwszych dniach po porodzie, gdy jesteś bardzo obolała, możesz wykorzystać suszarkę do włosów, nastawioną na najmniejsze obroty.

Czytaj też: Połóg patologiczny - te dolegliwości powinnaś skonsultować z lekarzem

Pielęgnacja piersi w połogu

Jeśli karmisz piersią, zapewne zastanawiasz się, czy możesz teraz w jakiś sposób dbać o biust. Dobra wiadomość jest taka, że w aptekach i drogeriach są już kosmetyki do biustu, które można stosować nawet w tym okresie. Jedne z nich tylko zmniejszają rozstępy, które pojawiły się podczas ciąży, inne dodatkowo łagodzą ból i obrzęk piersi spowodowany ich adaptacją do nowej funkcji, czyli karmienia maleństwa.

Ważne, byś wybierając krem, upewniła się, że na pewno można go stosować w okresie karmienia. A jak go nakładać? Jeśli producent kosmetyku nie zaleca inaczej, najlepiej wmasowywać go dwa razy dziennie delikatnie, okrężnymi ruchami, omijając brodawki, przynajmniej na godzinę przed planowaną porą karmienia.

Czytaj też: Zastój pokarmu w piersiach - co robić, gdy do niego dojdzie?

Higiena w połogu: brzuch po ciąży

Nie ma co się oszukiwać – nie od razu po porodzie zmieścisz się w spodnie, jakie nosiłaś wcześniej. Jeszcze przez kilka tygodni twój brzuch będzie spory, choć jego obwód z dnia na dzień będzie się zmniejszał. Nie próbuj jednak zmniejszać go, nakładając pasy poporodowe czy ćwicząc – pasy mogą zaszkodzić, zaś gimnastykę możesz zacząć najwcześniej 6–8 tygodni po porodzie siłami natury i 12 tygodni po cesarskim cięciu (wcześniej warto spytać lekarza, czy już wolno ci wykonywać ćwiczenia fizyczne).

Jeśli rodziłaś naturalnie, możesz pomóc sobie kosmetykami, wmasowując w skórę na brzuchu krem ujędrniający. Dzięki niemu skóra będzie bardziej elastyczna, a więc brzuch szybciej wróci do dawnego kształtu. Nie obawiaj się, że składniki kremu przenikną do pokarmu (jest to niemożliwe, wbrew temu, co można przeczytać w internecie).

Krem trzeba nakładać delikatnie, ruchami okrężnymi zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. Jeśli na brzuchu masz rozstępy, możesz wmasowywać w niego krem zmniejszający je – na zabiegi kosmetyczne przyjdzie czas po połogu.

Jak wygląda brzuch po porodzie?

Higiena w połogu: cera po porodzie

Być może również na twarzy masz ślady po ciąży – przebarwienia, rozszerzone naczynka. Być może też twoja skóra stała się w ciąży wrażliwa. Wrażliwość powinna wkrótce zacząć się zmniejszać (od kiedy, to już kwestia indywidualna), z pozostałymi przypadłościami będziesz mogła zacząć walczyć u kosmetyczki bądź dermatologa po zakończeniu połogu.

Co możesz robić teraz oprócz codziennego mycia twarzy i wklepania kremu? Nie rezygnuj z delikatnego makijażu, nawet jeśli nigdzie nie wychodzisz. Podkład, puder czy umiejętnie nałożony korektor zatuszują ślady po ciąży, zamaskują podkrążone oczy – taki prosty zabieg wielu młodym mamom poprawia nastrój, co w pierwszych dniach po porodzie ma często niebagatelne znaczenie.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza