Poród w wodzie w szpitalu. Jak powinna wyglądać wanna do porodu i jak z niej korzystać?

2023-05-30 16:53

Porody w wodzie są coraz popularniejsze - kolejne szpitale dołączają do listy placówek, dysponujących specjalnymi wannami do porodów. Taki sposób narodzin jest mniej bolesny i korzystniejszy zarówno dla matki, jak i i dziecka. Ale porody w wodzie nie są dostępne dla każdej rodzącej.

Wanna do porodu
Autor: Getty images Poród w wodzie - jak powinna wyglądać szpitalna wanna do porodu i jak z niej korzystać?

Poród w wodzie to doskonały sposób na złagodzenie bólu porodowego. Woda rozluźnia mięśnie i zmniejsza bolesne skurcze. To również korzystny sposób narodzin, także dla dziecka. Malec przebywający w macicy w środowisku wodnym przechodzi do podobnych warunków - ciepłej wody, z której wyjmowany jest powoli i w delikatny sposób. Takie narodziny są dla niego mniej stresujące.

Spis treści

  1. Jak wyglądają wanny porodowe?
  2. Dlaczego warto rodzić w wodzie?
  3. Co robić, gdy chcesz rodzić w wodzie?
Poród w wodzie

Jak wyglądają wanny porodowe?

Porody w wodzie są dostepne również z Polsce. Coraz więcej szpitali oferuje taką możliwość, bo warto wiedzieć, że poród w wodzie musi odbywać się w specjalnej wannie porodowej. To, że na sali znajduje się prysznic, pod którym kobieta może chwilę postać poddając się kojącemu działaniu wody, nie oznacza, że "rodzisz w wodzie". Do tego służą specjalne wanny, o dużej objętości i wymiarach, które pozwalają położnej na swobodny dostęp do rodzącej i na bezpieczne odebranie porodu, a kobiecie - na swobodne poruszanie się.

Wanna musi być na tyle głęboka, aby dziecko rodziło się całkowicie zanurzone. Większość z nich przypomina domowe jacuzzi, ale są też wanny nadmuchiwane, wyglądające jak basen dla dzieci. Ich boki są miękkie, dzięki czemu umożliwiają przyjmowanie rodzącej różnych pozycji.

Z tego też względu nie możliwe jest poród w zwykłej domowej wannie, która jest wąska, mała i nie zapewnia wygody ani mamie, ani położnej. Porody domowe odbywają się zwykle w basenikach dziecięcych lub specjalnych wannach przenośnych - szerszych i większych.

Ale rozmiar wanny do porodu to nie jedyny warunek, który musi spełniać szpitalne urządzenie. Wanna powinna mieć możliwość szybkiej wymiany wody, którą trzeba zmieniać kilka razy w czasie porodu, aby uniknąć ryzyka zakażenia, oraz możliwość kontrolowania jej temperatury. Wiele wanien porodowych posiada funkcje hydromasażu, który sprawdza się jako sposób na złagodzenie skurczów.

Czytaj również: Poród w wodzie jednak najlepszy? Eksperci sprawdzili jego zalety, wśród nich - mniej nacięć krocza

Rodzisz po raz pierwszy? Zobacz, jak wygląda poród naturalny

Dlaczego warto rodzić w wodzie?

Poród do wody, bo tak fachowo określa się ten sposób narodzin, jest korzystny zarówno dla mamy, jak i dziecka. Ciepła woda działa kojąco i odprężająco,łagodząc bolesne skurcze i zwiększając komfort rodzącej. Balansowanie w wodzie ułatwia przyjęcie najwygodniejszej pozycji, a jej zmiany nie wiążą się z wysiłkiem czy bólem - w wodzie ciało jest lżejsze. Masaż wodny poprawia krążenie, co skutkuje lepszym dotlenieniem macicy i dziecka.

Obserwacje pokazują również, że porody w wannie są obarczone mniejszym ryzykiem pęknięcia krocza oraz są mniej stresujące dla kobiety.

Korzyści dla dziecka są również nie bez znaczenia: pozostanie w środowisko wodnym w czasie pierwszych minut życia zmniejsza szok wywołany narodzinami, zwiększając w ten sposób pewność i poczucie bezpieczeństwa.

Co robić, gdy chcesz rodzić w wodzie?

Przede wszystkim upewnij się, czy stan zdrowia ci na to pozwala. Poród w wodzie może kończyć ciążę niepowikłaną. Infekcje, takie jak opryszczka czy inne zakażenia wykluczają taki sposób porodu, ponieważ woda jest doskonałym środowiskiem do rozprzestrzeniania się patogenów.

W wodzie nie może rodzić kobieta cierpiąca na stan przedrzucawkowy, oczekująca bliźniąt lub pacjentka, u której zdiagnozowano nieprawidłowe ułożenie płodu, np. miednicowe.

Jeśli lekarz zezwoli na poród w wodzie, zadzwoń do szpitali w okolicy i spytaj, który z nich dysponuje wannami. Nie każda placówka ma taką możliwość, ale ich lista jest coraz większa. Może okazać się, że porodówka posiada wanna od niedawna i nie zdążyła pochwalić się nią na swojej stronie internetowej.

Jeśli nie masz możliwość rodzenia w wodzie w żadnym szpitalu w okolicy, rozważ poród domowy w basenie. W tym, celu skontaktuj się z położną, która prowadzi domowe porody i umów z nią na spotkanie. Rozmowa pomoże ci podjąć decyzje o sposobie porodu, który będzie dla ciebie najlepszy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza