Decyzje, które musisz podjąć przed porodem

Decyzje przed porodem
Autor: thinkstockphotos.com Przed porodem powinnaś zdecydować nie tylko gdzie robisz, ale również w jaki sposób.

Decyzje, które musisz podjąć przed porodem. Narodziny dziecka to bardzo ważne wydarzenie, dlatego kwestii porodu nie można pozostawiać przypadkowi. Musisz sobie pewne rzeczy przemyśleć. Pomożemy ci w tym!

Ciąża wcale nie trwa tak długo, jak może ci się wydawać na jej początku. Czas płynie i nawet się nie obejrzysz, kiedy minie kilka pierwszych miesięcy. A wtedy pora zacząć myśleć o porodzie, bo pewne związane z nim kwestie wymagają głębokiego zastanowienia. Oto nasze podpowiedzi odnośnie 10 decyzji, które musisz podjąć przed porodem.

Przeczytaj również: Najpopularniejsze mity o PORODZIE. NIE WIERZ W TO!

Decyzje, które musisz podjąć przed porodem. Rodzić w domu, szpitalu czy w domu narodzin?

Ta decyzja nie zależy tylko od ciebie. Przede wszystkim ważny jest twój stan zdrowia oraz stan ciąży. Porody we własnym domu lub w tzw. domu narodzin odbywają się w sposób całkowicie naturalny, fizjologiczny (bez oksytocyny, znieczulenia, zapisu KTG), dlatego ciąża musi rozwijać się prawidłowo, bez żadnych powikłań – wszystkie parametry muszą być w normie. Poza tym poród w domu przyjmują nieliczne położne (nie wszędzie są więc dostępne) i trzeba za niego zapłacić, a domów narodzin jest zaledwie kilka – zwykle funkcjonują na terenie szpitala, ale porody nie są tam zmedykalizowane. Jeśli więc bardzo zależy ci na pozaszpitalnym porodzie, to takie możliwości są. Ale także w szpitalu można urodzić dobrze i pięknie, tylko nie można zdać się na przypadek. 

Przeczytaj również: Plan porodu: czy warto go mieć?

Zobacz, jakich 6 spraw powinnaś załatwić przed porodem - FILM

Decyzje, które musisz podjąć przed porodem. Czy chodzić do szkoły rodzenia?

Zajęcia takie nie są obowiązkowe, a często są odpłatne, więc musisz przemyśleć, czy chcesz z nich korzystać. Zwłaszcza że wiedzę na temat porodu można dziś zdobyć też w inny sposób (książki, czasopisma, internet). Jednak szkoła rodzenia oprócz wiedzy o porodzie daje coś więcej: bezpośredni kontakt ze specjalistami (położna, psycholog, doradca laktacyjny), którym można zadawać pytania. A jeśli jest to szkoła przy szpitalu położniczym – poznasz tam zapewne osoby pracujące w tym szpitalu, co ma swoje zalety. Podejmując decyzję o szkole rodzenia, warto więc najpierw wybrać szpital do porodu i zapisać się do szkoły, która działa właśnie przy tym szpitalu. Trzeba więc o tym pomyśleć już dość wcześnie, aby zajęcia rozpocząć około 25.– 27. tygodnia ciąży. Warto też zasięgnąć opinii o samej szkole, bo czasami niestety prawdziwej wiedzy zyskuje się tam mało, a zamiast tego słuchacze są obiektem działań marketingowych (prowadzący zajęcia zachwalają i rozdają różne artykuły dla dzieci, które dostają od sponsorów).

Przeczytaj również: PORÓD: powikłania po znieczuleniu

Decyzje, które musisz podjąć przed porodem. Czy chcesz skorzystać ze znieczulenia zewnątrzoponowego?

Jeśli od razu z góry zakładasz, że nie będzie ono potrzebne, to oczywiście możesz ten punkt przygotowań pominąć. Ale jeśli zależy ci na dostępie do znieczulenia – które jest najskuteczniejszą formą łagodzenia bólu porodowego – zorientuj się, gdzie będzie o nie najłatwiej. Weź pod uwagę, w którym z pobliskich szpitali wykonuje się najwięcej znieczuleń, od jak dawna są one tam wykonywane (ważne jest doświadczenie lekarzy) oraz czy szpital zachęca do wizyty konsultacyjnej u lekarza anestezjologa przed porodem. Na tej podstawie – oraz opinii rodzących w danej placówce kobiet – wybierz szpital, w którym znieczulenie jest dostępne naprawdę, a nie tylko na papierze czy na stronie internetowej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE