To trzeba przemyśleć w czasie ciąży. 3 decyzje do podjęcia przed porodem

2022-04-28 9:21

Decyzje, które musisz podjąć przed porodem. Narodziny dziecka to bardzo ważne wydarzenie, dlatego kwestii porodu nie można pozostawiać przypadkowi. Musisz sobie pewne rzeczy przemyśleć. Pomożemy ci w tym!

ciężarna czyta
Autor: Getty Images Tych kilka spraw trzeba przemyśleć będąc w ciąży.

Ciąża wcale nie trwa tak długo, jak może ci się wydawać na jej początku. Czas płynie i nawet się nie obejrzysz, kiedy minie kilka pierwszych miesięcy. A wtedy pora zacząć myśleć o porodzie, bo pewne związane z nim kwestie wymagają głębokiego zastanowienia. Oto nasze podpowiedzi odnośnie decyzji, które musisz podjąć przed porodem.

Przeczytaj również: Badania prenatalne z krwi mogą dawać błędne wyniki - ostrzegają lekarze

Spis treści

  1. Rodzić w domu, szpitalu czy w domu narodzin?
  2. Czy chodzić do szkoły rodzenia?
  3. Czy skorzystać ze znieczulenia zewnątrzoponowego?
Najważniejsze rzeczy do zrobienia przed porodem

Rodzić w domu, szpitalu czy w domu narodzin?

Ta decyzja nie zależy tylko od ciebie. Przede wszystkim ważny jest twój stan zdrowia oraz stan ciąży. Porody we własnym domu lub w tzw. domu narodzin odbywają się w sposób całkowicie naturalny, fizjologiczny (bez oksytocyny, znieczulenia, zapisu KTG), dlatego ciąża musi rozwijać się prawidłowo, bez żadnych powikłań – wszystkie parametry muszą być w normie.

Poza tym poród w domu przyjmują nieliczne położne (nie wszędzie są więc dostępne) i trzeba za niego zapłacić, a domów narodzin jest zaledwie kilka – zwykle funkcjonują na terenie szpitala, ale porody nie są tam zmedykalizowane. Jeśli więc bardzo zależy ci na pozaszpitalnym porodzie, to takie możliwości są. Ale także w szpitalu można urodzić dobrze i pięknie, tylko nie można zdać się na przypadek. 

Przeczytaj również: Plan porodu: czy warto go mieć?

Czy chodzić do szkoły rodzenia?

Zajęcia takie nie są obowiązkowe, a często są odpłatne, więc musisz przemyśleć, czy chcesz z nich korzystać. Zwłaszcza że wiedzę na temat porodu można dziś zdobyć też w inny sposób (książki, czasopisma, internet). Jednak szkoła rodzenia oprócz wiedzy o porodzie daje coś więcej: bezpośredni kontakt ze specjalistami (położna, psycholog, doradca laktacyjny), którym można zadawać pytania.

A jeśli jest to szkoła przy szpitalu położniczym – poznasz tam zapewne osoby pracujące w tym szpitalu, co ma swoje zalety. Podejmując decyzję o szkole rodzenia, warto więc najpierw wybrać szpital do porodu i zapisać się do szkoły, która działa właśnie przy tym szpitalu. Trzeba więc o tym pomyśleć już dość wcześnie, aby zajęcia rozpocząć około 25.– 27. tygodnia ciąży.

Warto też zasięgnąć opinii o samej szkole, bo czasami niestety prawdziwej wiedzy zyskuje się tam mało, a zamiast tego słuchacze są obiektem działań marketingowych (prowadzący zajęcia zachwalają i rozdają różne artykuły dla dzieci, które dostają od sponsorów).

Przeczytaj również: Obalamy mity dotyczące znieczulenia zewnątrzoponowego podczas porodu

Czy skorzystać ze znieczulenia zewnątrzoponowego?

Jeśli od razu z góry zakładasz, że nie będzie ono potrzebne, to oczywiście możesz ten punkt przygotowań pominąć. Ale jeśli zależy ci na dostępie do znieczulenia – które jest najskuteczniejszą formą łagodzenia bólu porodowego – zorientuj się, gdzie będzie o nie najłatwiej.

Weź pod uwagę, w którym z pobliskich szpitali wykonuje się najwięcej znieczuleń, od jak dawna są one tam wykonywane (ważne jest doświadczenie lekarzy) oraz czy szpital zachęca do wizyty konsultacyjnej u lekarza anestezjologa przed porodem.

Na tej podstawie – oraz opinii rodzących w danej placówce kobiet – wybierz szpital, w którym znieczulenie jest dostępne naprawdę, a nie tylko na papierze czy na stronie internetowej.