Decyzje, które musisz podjąć przed porodem

2016-02-25 20:05 Agnieszka Roszkowska
Decyzje przed porodem
Autor: thinkstockphotos.com Przed porodem powinnaś zdecydować nie tylko gdzie robisz, ale również w jaki sposób.

Decyzje, które musisz podjąć przed porodem. Narodziny dziecka to bardzo ważne wydarzenie, dlatego kwestii porodu nie można pozostawiać przypadkowi. Musisz sobie pewne rzeczy przemyśleć. Pomożemy ci w tym!

Ciąża wcale nie trwa tak długo, jak może ci się wydawać na jej początku. Czas płynie i nawet się nie obejrzysz, kiedy minie kilka pierwszych miesięcy. A wtedy pora zacząć myśleć o porodzie, bo pewne związane z nim kwestie wymagają głębokiego zastanowienia. Oto nasze podpowiedzi odnośnie 10 decyzji, które musisz podjąć przed porodem.

Przeczytaj również: Najpopularniejsze mity o PORODZIE. NIE WIERZ W TO!

Decyzje, które musisz podjąć przed porodem. Rodzić w domu, szpitalu czy w domu narodzin?

Ta decyzja nie zależy tylko od ciebie. Przede wszystkim ważny jest twój stan zdrowia oraz stan ciąży. Porody we własnym domu lub w tzw. domu narodzin odbywają się w sposób całkowicie naturalny, fizjologiczny (bez oksytocyny, znieczulenia, zapisu KTG), dlatego ciąża musi rozwijać się prawidłowo, bez żadnych powikłań – wszystkie parametry muszą być w normie. Poza tym poród w domu przyjmują nieliczne położne (nie wszędzie są więc dostępne) i trzeba za niego zapłacić, a domów narodzin jest zaledwie kilka – zwykle funkcjonują na terenie szpitala, ale porody nie są tam zmedykalizowane. Jeśli więc bardzo zależy ci na pozaszpitalnym porodzie, to takie możliwości są. Ale także w szpitalu można urodzić dobrze i pięknie, tylko nie można zdać się na przypadek. 

Przeczytaj również: Plan porodu: czy warto go mieć?

Zobacz, jakich 6 spraw powinnaś załatwić przed porodem - FILM

Decyzje, które musisz podjąć przed porodem. Czy chodzić do szkoły rodzenia?

Zajęcia takie nie są obowiązkowe, a często są odpłatne, więc musisz przemyśleć, czy chcesz z nich korzystać. Zwłaszcza że wiedzę na temat porodu można dziś zdobyć też w inny sposób (książki, czasopisma, internet). Jednak szkoła rodzenia oprócz wiedzy o porodzie daje coś więcej: bezpośredni kontakt ze specjalistami (położna, psycholog, doradca laktacyjny), którym można zadawać pytania. A jeśli jest to szkoła przy szpitalu położniczym – poznasz tam zapewne osoby pracujące w tym szpitalu, co ma swoje zalety. Podejmując decyzję o szkole rodzenia, warto więc najpierw wybrać szpital do porodu i zapisać się do szkoły, która działa właśnie przy tym szpitalu. Trzeba więc o tym pomyśleć już dość wcześnie, aby zajęcia rozpocząć około 25.– 27. tygodnia ciąży. Warto też zasięgnąć opinii o samej szkole, bo czasami niestety prawdziwej wiedzy zyskuje się tam mało, a zamiast tego słuchacze są obiektem działań marketingowych (prowadzący zajęcia zachwalają i rozdają różne artykuły dla dzieci, które dostają od sponsorów).

Przeczytaj również: PORÓD: powikłania po znieczuleniu

Decyzje, które musisz podjąć przed porodem. Czy chcesz skorzystać ze znieczulenia zewnątrzoponowego?

Jeśli od razu z góry zakładasz, że nie będzie ono potrzebne, to oczywiście możesz ten punkt przygotowań pominąć. Ale jeśli zależy ci na dostępie do znieczulenia – które jest najskuteczniejszą formą łagodzenia bólu porodowego – zorientuj się, gdzie będzie o nie najłatwiej. Weź pod uwagę, w którym z pobliskich szpitali wykonuje się najwięcej znieczuleń, od jak dawna są one tam wykonywane (ważne jest doświadczenie lekarzy) oraz czy szpital zachęca do wizyty konsultacyjnej u lekarza anestezjologa przed porodem. Na tej podstawie – oraz opinii rodzących w danej placówce kobiet – wybierz szpital, w którym znieczulenie jest dostępne naprawdę, a nie tylko na papierze czy na stronie internetowej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE