Gdy dziecko urodzi się w sierpniu - o czym warto pamiętać?

2021-07-23 15:04

Twoje dziecko ma urodzić się w sierpniu? Sprawdź, o czym pamiętać i co załatwić w związku z sierpniowym terminem porodu, który przypada w samym środku sezonu urlopowego!

Gdy dziecko urodzi się w sierpniu - o czym warto pamiętać?
Autor: Getty images

Wakacje w pełni, a ty z ogromnym już brzuszkiem czekasz niecierpliwie na narodziny swojego maleństwa... Jak spędzić ten czas? Korzystając z ładnej pogody, wypoczywaj w chłodnych, zacienionych miejscach, przygotowując się psychicznie do porodu w sierpniu. A jeśli już urodziłaś – odczekaj trochę i wyjdź z maluszkiem na pierwszy letni spacer! Zobacz, o czym pamiętać, gdy dziecko urodzi się w sierpniu.

Spis treści

  1. Pamiętaj, że sierpień to sezon urlopowy
  2. Latem walcz z obrzękami
  3. W sierpniowej ciąży pamiętaj o wodzie
  4. Gdy dziecko urodzi się w sierpniu, nie przegrzewaj go

Pamiętaj, że sierpień to sezon urlopowy

Sierpień to sam środek okresu wakacyjnego: wiele sklepów i instytucji jest zamkniętych lub pracuje z ograniczoną liczbą personelu. Dodatkowym wolnym dniem jest 15 sierpnia. Musisz się liczyć z tym, że tego dnia wszystkie duże sklepy i urzędy będą nieczynne. Jeśli będziesz wychodzić ze szpitala akurat 15 sierpnia, poleć mężowi zrobienie wcześniejszych zakupów.

Może się okazać, że po powrocie do domu będziesz mieć problemy z laktacją lub zaniepokoi cię coś w zachowaniu malucha – pamiętaj wtedy, że w święta dyżurują tylko niektóre przychodnie.

M jak mama - Formalności po porodzie, które trzeba załatwić

Latem walcz z obrzękami

Lato i koniec ciąży to dwa czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia obrzęków nóg. Aby ich uniknąć, w ostatnich dniach przed porodem często układaj się z nogami do góry (wypoczywaj w pozycji półsiedzącej lub leżącej – ze stopami uniesionymi powyżej poziomu serca) i stosuj preparaty zapobiegające opuchliźnie.

Nie zapominaj o piciu wody (jej niedobór sprzyja powstawaniu obrzęków) i o spożywaniu odpowiedniej ilości białka, czyli chudego mięsa, nabiału i roślin strączkowych oraz potasu (pomidory, zielone warzywa). Brak tych składników w diecie sprzyja obrzękom.

Czytaj: CIĄŻA LATEM: jak przetrwać upały w ciąży?

Dieta w ciąży: jak powinno wyglądać zdrowe odżywianie w ciąży?

W sierpniowej ciąży pamiętaj o wodzie

Odwodnienie w ostatnich dniach ciąży mogłoby być niebezpieczne, ponieważ płyny potrzebne są kobiecie w czasie porodu. Dlatego w upalne dni staraj się chronić przed gorącem i słońcem, spędzaj dużo czasu w chłodnych, zacienionych miejscach i pij dużo wody.

Nie zapomnij też zabrać wody mineralnej do szpitala – obecnie większość szpitali pozwala na przyjmowanie płynów w czasie porodu. Badania pokazują, że nie niesie to negatywnych skutków ubocznych, a nawet przyspiesza poród.

Gdy dziecko urodzi się w sierpniu, nie przegrzewaj go

Potówki to drobne czerwone kropeczki, które powstają pod wpływem potu i gorąca pod pieluszką, w fałdkach na szyi, na klatce piersiowej czy buzi. Aby ich uniknąć, nie wolno przegrzewać dziecka. Warto też wietrzyć jego skórę, zdejmując na chwilę pieluszkę. Na potówki pomaga kąpiel w roztworze nadmanganianu potasu oraz w krochmalu. Zapobiega im również stosowanie zasypek lub pudrów na fałdki i pośladki.

Czytaj: Sen niemowlaka a upał. Gdzie kłaść spać dziecko latem? [PORADY]

Maluszek jest już na świecie? Wykorzystaj szablony do zdjęć z okazji narodzin i kolejnych miesięcy życia dziecka:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza