Gdy dziecko urodzi się w sierpniu - o czym warto pamiętać?

2021-07-23 15:04

Twoje dziecko ma urodzić się w sierpniu? Sprawdź, o czym pamiętać i co załatwić w związku z sierpniowym terminem porodu, który przypada w samym środku sezonu urlopowego!

Gdy dziecko urodzi się w sierpniu - o czym warto pamiętać?
Autor: Getty images

Wakacje w pełni, a ty z ogromnym już brzuszkiem czekasz niecierpliwie na narodziny swojego maleństwa... Jak spędzić ten czas? Korzystając z ładnej pogody, wypoczywaj w chłodnych, zacienionych miejscach, przygotowując się psychicznie do porodu w sierpniu. A jeśli już urodziłaś – odczekaj trochę i wyjdź z maluszkiem na pierwszy letni spacer! Zobacz, o czym pamiętać, gdy dziecko urodzi się w sierpniu.

Spis treści

  1. Pamiętaj, że sierpień to sezon urlopowy
  2. Latem walcz z obrzękami
  3. W sierpniowej ciąży pamiętaj o wodzie
  4. Gdy dziecko urodzi się w sierpniu, nie przegrzewaj go

Pamiętaj, że sierpień to sezon urlopowy

Sierpień to sam środek okresu wakacyjnego: wiele sklepów i instytucji jest zamkniętych lub pracuje z ograniczoną liczbą personelu. Dodatkowym wolnym dniem jest 15 sierpnia. Musisz się liczyć z tym, że tego dnia wszystkie duże sklepy i urzędy będą nieczynne. Jeśli będziesz wychodzić ze szpitala akurat 15 sierpnia, poleć mężowi zrobienie wcześniejszych zakupów.

Może się okazać, że po powrocie do domu będziesz mieć problemy z laktacją lub zaniepokoi cię coś w zachowaniu malucha – pamiętaj wtedy, że w święta dyżurują tylko niektóre przychodnie.

M jak mama - Formalności po porodzie, które trzeba załatwić

Latem walcz z obrzękami

Lato i koniec ciąży to dwa czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia obrzęków nóg. Aby ich uniknąć, w ostatnich dniach przed porodem często układaj się z nogami do góry (wypoczywaj w pozycji półsiedzącej lub leżącej – ze stopami uniesionymi powyżej poziomu serca) i stosuj preparaty zapobiegające opuchliźnie.

Nie zapominaj o piciu wody (jej niedobór sprzyja powstawaniu obrzęków) i o spożywaniu odpowiedniej ilości białka, czyli chudego mięsa, nabiału i roślin strączkowych oraz potasu (pomidory, zielone warzywa). Brak tych składników w diecie sprzyja obrzękom.

Czytaj: CIĄŻA LATEM: jak przetrwać upały w ciąży?

Dieta w ciąży: jak powinno wyglądać zdrowe odżywianie w ciąży?

W sierpniowej ciąży pamiętaj o wodzie

Odwodnienie w ostatnich dniach ciąży mogłoby być niebezpieczne, ponieważ płyny potrzebne są kobiecie w czasie porodu. Dlatego w upalne dni staraj się chronić przed gorącem i słońcem, spędzaj dużo czasu w chłodnych, zacienionych miejscach i pij dużo wody.

Nie zapomnij też zabrać wody mineralnej do szpitala – obecnie większość szpitali pozwala na przyjmowanie płynów w czasie porodu. Badania pokazują, że nie niesie to negatywnych skutków ubocznych, a nawet przyspiesza poród.

Gdy dziecko urodzi się w sierpniu, nie przegrzewaj go

Potówki to drobne czerwone kropeczki, które powstają pod wpływem potu i gorąca pod pieluszką, w fałdkach na szyi, na klatce piersiowej czy buzi. Aby ich uniknąć, nie wolno przegrzewać dziecka. Warto też wietrzyć jego skórę, zdejmując na chwilę pieluszkę. Na potówki pomaga kąpiel w roztworze nadmanganianu potasu oraz w krochmalu. Zapobiega im również stosowanie zasypek lub pudrów na fałdki i pośladki.

Czytaj: Sen niemowlaka a upał. Gdzie kłaść spać dziecko latem? [PORADY]

Maluszek jest już na świecie? Wykorzystaj szablony do zdjęć z okazji narodzin i kolejnych miesięcy życia dziecka: