Pełnia księżyca a porody - czy rzeczywiście są wtedy częstsze?

2021-12-17 15:40

Od lat, nawet podczas zajęć w szkole rodzenia, położne informują, że w pełnię księżyca porodówki przeżywają zatrzęsienie. Ile w tym rzeczywistego wpływu fazy księżyca, a ile przypadku? Sprawdzamy!

Porody a pełnia księżyca
Autor: Getty Images Pełnia księżyca a ilość porodów - czy to rzeczywiście ma związek?

Już w latach 50-tych ubiegłego wieku przeprowadzono pierwsze badania nad zależnością między fazami księżyca, a ilością porodów. Wykazały one, że w dniu pełni księzyca, a także dzień przed nią i dzień po niej, ilość porodów jest największa w miesiącu. Od tamtego czasu metodologia badań bardzo się zmieniła. Co na ten temat mówią współcześni badacze i same położne?

Spis treści

  1. Jak księżyc wpływa na przyrodę?
  2. Czy inne badania potwierdzają wpływ księżyca na liczbę urodzeń?
  3. Położne wciąż twierdzą, że w pełnię mają pełne ręce roboty...
Torba do porodu. Co spakować?

Jak księżyc wpływa na przyrodę?

Przypuszczenia, jakoby pełnia księżyca mogła mieć wpływ na porody, są zaczerpnięte z przyrody. Ludzki organizm, składa się głównie z wody, a księżyc bardzo wpływa na wodę w przyrodzie:

  • wpływa na przypływy i odpływy mórz i oceanów,
  • ma związek ze wzrostem roślin oraz przepływem soków w roślinach. 

Dowiedz się: Obniżenie brzucha w ciąży - ile dni przed porodem obniża się brzuch?

Czy inne badania potwierdzają wpływ księżyca na liczbę urodzeń?

Ilość porodów w odniesieniu do faz księżyca, badano ponownie w latach 70-tych we Francji. Zbadano wówczas niespełna 6 mln narodzin. Wyniki nie potwierdziły zależności między pełnią, a liczbą urodzeń. Z wyników wyszło jedynie, że najwięcej dzieci rodzi się we wtorki i w miesiącu maju.

Takiej zależności niestety nie wykryło też solidne australijskie badanie z 2006 roku, które porównywało dane z 30 lat obejmując 10 tys. narodzin. 

Położne wciąż twierdzą, że w pełnię mają pełne ręce roboty...

Najbardziej znana Polska położna, autorka książki "3550 cudów narodzin", Jeanette Kalyta napisała w niej:

Księżyc w pełni często oznacza dla położnych pracowitą noc (...) To on (księżyc) kieruje ruchem płynów w organizmie człowieka, to jego potężna siła jest w stanie poruszyć oceany w czasie przypływu i odpływu.

Wiele innych położnych wypowiadających się na ten temat w internecie, twierdzi, że tak jak księżyc wpływa na wody w przyrodzie, tak też wpływa na wody płodowe. Stąd na porodówkach, w pełnię księżyca ilość porodów jest niekiedy dwukrotnie większa

Zobacz: Czy urodzę o czasie? Od czego zależy termin porodu?

W końcu to położne są na miejscu i znają temat z własnego doświadczenia. Być może na wszelki wypadek lepiej mieć spakowaną torbę do szpitala i kierowcę w pogotowiu, jeśli zbliża się pełnia, a ty jesteś w końcowym etapie ciąży

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza