Poczuła się dotknięta, bo nie dostała prezentu za urodzenie dziecka. Czy słusznie?

2022-05-30 13:38

Narodziny dziecka to dla każdej kobiety ważne wydarzenie - zwieńczenie niełatwych 9 miesięcy i początek nowego rozdziału w życiu jej i jej partnera. Czy z tej okazji powinien on dać jej jakiś prezent? Na forach dla młodych mam co i rusz kobiety żalą się, że liczyły na prezent za dziecko i... się przeliczyły.

Poczuła się dotknięta, bo nie dostała prezentu za urodzenie dziecka. Czy słusznie?
Autor: Getty Images Poczuła się dotknięta, bo nie dostała prezentu za urodzenie dziecka. Czy słusznie?

Spis treści

 1. Czy każda mama oczekuje prezentu?
 2. Co kupić żonie z okazji urodzenia dziecka?
 3. Prezent dla dziecka to nie prezent dla mamy

"Moje koleżanki dostały od mężów pierścionki, złote wisiorki, a przynajmniej kwiaty z okazji urodzenia dziecka. Mój mąż jeszcze przed porodem mówił, że coś mi da, ale szuka pomysłu na prezent, a gdy urodziłam - okazało się, że w ogóle o tym zapomniał. Jest mi po prostu przykro" - skarży się na grupie dla mam jedna z forumowiczek.  

O ile dość oczywiste jest, że wypada podarować prezent na urodziny, imieniny, rocznicę ślubu, walentynki czy Dzień Kobiet, wielu przyszłych ojców zastanawia się: czy powinienem dać swojej partnerce prezent z okazji urodzenia dziecka?

Czy każda mama oczekuje prezentu?

To kobieta ponosi fizyczny wysiłek wydania na świat ich wspólnego potomstwa, dlatego nie ulega wątpliwości, że "zasłużyła" na prezent - wykonała kawał dobrej roboty! Czy jednak każda świeżo upieczona mama oczekuje prezentu? Oto co odpowiedziały mamy z naszej grupy na Facebooku:

 • Nic nie dostałam, mąż mi po prostu podziękował i wystarczy. To nie jest tylko jego dziecko, że się dla niego poświęcam. To tak samo moje dziecko i nie wyobrażam sobie oczekiwać za to jakichś prezentów.
 • Nawet nie wiedziałam, że coś się z tej okazji kupuje i podejrzewam, że mąż również tego nie wie...
 • Niektóre kobiety muszą same sobie robić prezenty, jak mają takich „domyślnych” mężów :( Jestem ciekawa czy mój stanie na wysokości zadania, zobaczymy za 4 miesiące... Ale znam dziewczyny z pracy, gdzie mężowie głównie pamiętali o tym, żeby dziecko opić z kolegami. Żenada...
 • Ja niczego nie oczekuję. Uważam, że bezcennymi prezentami są pomoc, szacunek, miłość i zrozumienie. I żadne świecidełka tego nie zmienią!
 • Ja się sama upomnę o prezent przed porodem, żeby mąż pamiętał. Bo większość mężczyzn nie myśli o tym nawet.
 • Dużo zależy od faceta. U mnie tata podarował mamie za urodzenie każdej córki po pierścionku i wielokrotnie powtarzał, że to w podziękowaniu za najlepsze córki, jakie mógłby sobie wymarzyć. Córki dorosły, założyły swoje rodziny, a on nadal wspomina, jak widzi pierścionki na dłoniach u mamy. I teraz nasi mężowie przejęli pałeczkę i też tak uhonorowali swoje żoneczki. To bardzo miłe!
Baby blues - Smutek poporodowy

Polecamy: Tata przy porodzie - zadania taty na sali porodowej

Co kupić żonie z okazji urodzenia dziecka?

Jeśli świeżo upieczony tata chce zrobić prezent swojej ukochanej, nie musi to być droga biżuteria czy inne kosztowności. Chyba każdej kobiecie byłoby miło, gdyby otrzymała choćby symboliczny podarunek, liczy się bowiem gest i docenienie.

Wśród prezentów, jakie najczęściej dostają świeżo upieczone mamy, pojawiają się: perfumy, biżuteria, bon do spa albo kosmetyczki lub choćby symboliczne kwiaty.

 • Dostałam od męża bransoletkę z zawieszką w kształcie serduszka z jego imieniem i drugą zawieszką w kształcie stópek z imieniem synka.
 • A mój dał mi w prezencie pierścionek z grawerem daty urodzenia i imieniem synka. Jest przepiękny!
 • Mąż kupił mi moje ulubione czekoladki i posprzątał całe mieszkanie. To mi wystarczy.
 • Mój jak już nas przywiózł do domu, posadził mnie na kanapie i poszedł gdzieś. Wrócił za kilkanaście sekund z wielkim bukietem róż i wręczając mi go powiedział jedno tylko słowo: "dziękuję". To mi wystarczyło za wszystkie prezenty świata.

Prezent dla dziecka to nie prezent dla mamy

Co warto zauważyć, z okazji baby shower czy po porodzie wiele kobiet dostaje najczęściej prezenty dla swojego dziecka, a rzadko coś tylko dla siebie samej - nie jako mamy, ale jako kobiety. A to przecież mama jest bohaterką tej sytuacji, to ona stanęła na wysokości zadania i poniosła ogromny wysiłek porodu.

"Zupełnie nie wiem, dlaczego niektórzy do świeżo upieczonej mamy przychodzą z pieluchami, ciuszkami, grzechotkami czy czym tam jeszcze, zupełnie zapominając o tym, że bohaterką tego cudownego dnia nie jest dziecko, choć niewątpliwie jest ono tą wisienką na torcie!" - pisze jedna z mam.

Warto więc pomyśleć o tym, aby prezent sprawił przyjemność przede wszystkim kobiecie. Na noworodku prezenty i tak jeszcze nie zrobią żadnego wrażenia.

Czytaj także: Jaki prezent dla żony wybrać? [10 pomysłów]

 Jakie problemy w związku pojawiają się po narodzinach dziecka? Psycholog wyjaśnia

Jak wygląda poród? Zobacz niesamowite zdjęcia z sali porodowej:

Chustowanie