Na zgłoszenie dziecka masz tylko 21 dni! Spóźnisz się, zdecyduje urzędnik

2024-04-24 14:17

Narodziny dziecka to wyjątkowy moment. Zanim na dobre zaczniemy się sobą cieszyć, warto dopełnić wszystkich niezbędnych formalności. Jedną z nich jest zgłoszenie urodzenia dziecka. Warto pamiętać, że trzeba to zrobić w określonym terminie.

Na zgłoszenie dziecka masz tylko 21 dni! Spóźnisz się, zdecyduje urzędnik
Autor: Getty Images Na zgłoszenie dziecka masz tylko 21 dni! Spóźnisz się, zdecyduje urzędnik

Zgłoszenie urodzenia dziecka w urzędzie stanu cywilnego jest jedną z formalności, o których trzeba pamiętać po porodzie. Od 2018 roku rodzice mają wybór - nie muszą rejestrować malucha w urzędzie, mogą to zrobić również online. Jednak ta opcja nie jest dla wszystkich, bywa skomplikowanym przedsięwzięciem np. gdy rodzice pozostają w związku nieformalnym.

Niezależnie od tego, gdzie chcesz zarejestrować dziecko, musisz pilnować wyznaczonego terminu.

Spis treści

  1. Zarejestruj dziecko w ciągu 21 dni
  2. Jak zgłosić urodzenie dziecka?
  3. Jakie imię możemy nadać?
  4. Zgłoszenie urodzenia martwego dziecka
M jak mama - Formalności po porodzie, które trzeba załatwić

Zarejestruj dziecko w ciągu 21 dni

Karta urodzenia dziecka to dokument, który w ciągu najpóźniej trzech dni od wystawienia zostaje przekazany do urzędu stanu cywilnego. To właśnie na podstawie karty urodzenia sporządza się akt urodzenia.

21 dni od wystawienia karty urodzenia - to czas, jaki mają rodzice na zgłoszenie urodzenia dziecka. Co jeśli - z różnych przyczyn - tego nie zrobią?

Wtedy akt urodzenia zostanie sporządzony z urzędu, kierownik USC wybierze również imię dla dziecka. W akcie pojawia się adnotacja o sporządzeniu (i wyborze imienia) z urzędu, a rodzice zostają o tym fakcie poinformowani.

Przeczytaj także: Lista zadań dla taty po narodzinach dziecka - formalności, które musi załatwić

Jak zgłosić urodzenie dziecka?

Dziecko możemy zgłosić w urzędzie lub online (potrzebny jest aktualny Profil Zaufany). Może to zrobić matka lub ojciec dziecka, posiadający pełną zdolność do czynności prawnych. Uwaga: jeśli rodzice nie są małżeństwem, ojciec musi złożyć wcześniej oświadczenie o uznaniu ojcostwa (a matka powinna je potwierdzić w ciągu trzech miesięcy od daty złożenia oświadczenia). W innym przypadku nie będzie mógł zarejestrować dziecka samodzielnie - rodzice będą musieli wspólnie wybrać się do USC.

Co ważne, jeśli chcemy zarejestrować dziecko w urzędzie, musimy wybrać się do placówki właściwej dla miejsca urodzenia dziecka. Warto sprawdzić, któremu USC podlega "nasza" porodówka. Pamiętajmy również, że możemy zgłosić tylko dziecko urodzone w Polsce.

Maluch dostanie numer PESEL, zgłaszając urodzenie dziecka zameldujemy je i nadamy mu imię (lub imiona). Warto to wcześniej ustalić, aby nie decydować "na żywo", przed urzędnikiem.

Przeczytaj także: Jak zgłosić dziecko do ZUS? Prosta instrukcja, jak zrobić to krok po kroku

Jakie imię możemy nadać?

Rodzice mają dowolność w nadaniu imienia, mogą zdecydować się np. na imiona obce, również takie, które nie wskazują jednoznacznie na płeć (jednak są powszechnie do danej płci przypisane). Należy pamiętać o ograniczeniach:

  • nie możemy nadać dziecku więcej niż dwóch imion,
  • imię nie może być ośmieszające ani nieprzyzwoite,
  • imię nie może być zgłoszone w formie zdrobniałej.

Kierownik USC może odmówić przyjęcia wybranych przez rodziców imion. Aby dziecko zostało od razu zarejestrowane, nadaje mu wtedy imię z urzędu. W ciągu 14 dni możemy odwołać się od tej decyzji do wojewody.

Przeczytaj także: Czym się kierować przy wyborze imienia dla dziecka?

Zgłoszenie urodzenia martwego dziecka

Czy o narodzinach martwego dziecka również musimy informować urząd? Jeśli znana jest płeć, zostaje sporządzona karta martwego urodzenia dziecka, która zostaje przekazana do USC w ciągu jednego dnia od wystawienia. Rodzice mają trzy dni od wystawienia dokumentu na zgłoszenie w urzędzie. Kierownik USC sporządza akt urodzenia z adnotacją, że dziecko urodziło się martwe (nie jest sporządzany akt zgonu).

Gdy płeć nie jest ustalona, na wniosek osoby uprawnionej do pochówku, lekarz wystawia kartę zgonu (karta martwego urodzenia nie jest przekazywana do USC). Wtedy możemy pochować dziecko bez rejestracji zgonu w USC.

Nadopiekuńcza czy wyluzowana? Jakim rodzicem będziesz?

Pytanie 1 z 10
Musisz przygotować plan porodu. Co jest dla ciebie najważniejsze?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza