Szefie, jestem w ciąży... Jak i kiedy poinformować pracodawcę o ciąży?

2022-02-14 14:06

Cieszysz się, że jesteś w ciąży, kodeks pracy ci sprzyja, a mimo to boisz się powiedzieć pracodawcy, że spodziewasz się dziecka? Przygotuj się odpowiednio do tej rozmowy, wybierz odpowiedni moment i bądź świadoma swoich praw. Podpowiadamy, jak przygotować się do rozmowy z szefem.

Szefie, jestem w ciąży...
Autor: Getty images Jak i kiedy poinformować pracodawcę o ciąży?

Nie wiesz w jaki sposób poinformować szefa o ciąży? Niby kodeks pracy sprzyja pracującym kobietom w ciąży, ale nie jedna z nas boi się tego, co się stanie, gdy pracodawca dowie się o tym, że oczekujemy dziecka. Jak powiedzieć szefowi: "Jestem w ciąży"?

Spis treści

  1. Wybierz dobry moment na rozmowę z szefem o ciąży
  2. Szef musi wiedzieć pierwszy
  3. Gdzie i kiedy rozmowa z pracodawcą o ciąży
  4. Bądź profesjonalna i przedstaw gotowe rozwiązania
  5. Przedstaw swoje plany po porodzie
  6. Nie bój się powiedzieć w pracy o ciąży!
Urlop macierzyński. Komu przysługuje?

Wybierz dobry moment na rozmowę z szefem o ciąży

Rozmowa z pracodawcą o ciąży powinna być dobrze przemyślana. Nie rób tego spontanicznie, zaplanuj, kiedy chcesz o tym powiedzieć. Jeśli wykonujesz pracę niezagrażającą zdrowiu twojego dziecka, możesz odłożyć to na drugi trymestr ciąży, w którym ciąża zaczyna być już widoczna.

Warto poczekać z powiedzeniem o ciąży do miesiąca, w którym zarodek będzie już bezpieczniejszy (minie okres największego ryzyka poronienia). Jeśli jednak pracujesz w szkodliwych warunkach, nie zwlekaj. Im szybciej, tym lepiej.

Czytaj również: Dowiedz się jak powinna zadbać o siebie kobieta w ciąży pracująca w pozycji stojącej

Praca aż do porodu - historie mam, które pracowały przez całą ciążę

Szef musi wiedzieć pierwszy

Nie wpadaj w pułapkę informowania o swojej ciąży innym osobom w biurze jako pierwszym. To bardzo nieprofesjonalne, jeśli pracodawca dowie się o tym pocztą pantoflową. Twój szef powinien wiedzieć o ciąży jako pierwszy.

Gdzie i kiedy rozmowa z pracodawcą o ciąży

Rozmowę z pracodawcą o twojej ciąży warto zainicjować w cichym miejscu, gdzie nikt nie będzie przeszkadzał. Optymalnie – w gabinecie szefa. Mówienie o swoim odmiennym stanie na korytarzu firmy z udziałem przypadkowych świadków to niezręczna sytuacja i dla ciebie, i dla niego.

Istotne dla takiej rozmowy jest wyczucie odpowiedniego momentu, gdy twój pracodawca nie jest zabiegany lub zdenerwowany. Warto wcześniej się umówić.

Bądź profesjonalna i przedstaw gotowe rozwiązania

Zanim porozmawiasz z szefem o ciąży, zastanów się, czy twój stan nie koliduje z zadaniami, które masz w pracy. Powiadamiając szefa o swojej ciąży, zrobisz dobre wrażenie, jeśli od razu zaproponujesz rozwiązanie problemów, które mogą się pojawić.

Może termin porodu zbiega się z terminem oddania jakiegoś projektu? Przemyśl w takim razie, czy nie dałoby się zorganizować pracy w ten sposób, by jedno nie wykluczało drugiego. Możesz poprosić szefa o modyfikację harmonogramu prac albo zaproponować, że wdrożysz w temat kogoś innego, by mógł cię zastąpić, kiedy będziesz nieobecna.

Podczas rozmowy zapewnij szefa, że nie zmienisz swojego podejścia do wykonywanych obowiązków i jeśli tylko będziesz dobrze się czuła, nadal będziesz sumiennie wykonywać swoją pracę. Jeśli jednak wchodzi w grę dłuższe zwolnienie lekarskie w ciąży, powinnaś uprzedzić szefa. Dzięki temu będzie miał czas znaleźć kogoś na zastępstwo albo rozłożyć pracę tak, by poczekała na ciebie.

Przedstaw swoje plany po porodzie

Decydując się na rozmowę o ciąży, powinnaś mieć plan na czas po porodzie. Wracasz do pracy od razu po urlopie macierzyńskim czy może będziesz chciała wykorzystać urlop wychowawczy? Jeśli będziesz szczera ze swoim pracodawcą i wyrazisz chęć współpracy w trakcie nieobecności w firmie (np. poprzez pracę zdalną), możesz na tym zyskać.

Czytaj również: Koniec umowy o pracę a ciąża i urlop macierzyński

Pieniądze na dzieci. Na jakie wsparcie finansowe mogą liczyć rodzice w 2022 roku?

Nie bój się powiedzieć w pracy o ciąży!

Obawiasz się, że powiadomienie o ciąży może oznaczać utratę pracy? Pamiętaj, że wypowiedzenie z powodu ciąży jest niezgodne z Kodeksem pracy. Nie możesz stracić pracy tylko dlatego, że jesteś w ciąży.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza