Co zabrać do bagażu podręcznego dla dziecka do samolotu?

2022-06-06 15:23

Bagaż podręczny dla dziecka nie zawsze musi być ograniczony do jednej małej torebki. W końcu małe dziecko w samolocie trzeba nakarmić, przewinąć, a także zająć zabawą na czas lotu. Dowiedz się, co można zabrać do samolotu, by dobrze zaplanować podróż z dzieckiem. 

Co zabrać do bagażu podręcznego dla dziecka do samolotu?

i

Autor: Getty images Co zabrać do bagażu podręcznego dla dziecka do samolotu?

Podróż z dzieckiem wymaga dokładnego rozplanowania. Zwłaszcza, jeśli będziemy podróżować samolotem z niemowlakiem lub małym dzieckiem. To dla najmłodszych dużo emocji, rodzic musi więc zapewnić i sobie i maluchowi maksimum komfortu. Co zapakować do bagażu podręcznego dla dziecka? Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy!

Spis treści

  1. Podróż z dzieckiem - co możesz zabrać do samolotu, lecąc z dzieckiem?
  2. Podróż z dzieckiem - bezpłatny bagaż podręczny dla dziecka 
  3. Podróż z dzieckiem - bagaż podręczny dla niemowlaka
  4. Jak powinien wyglądać bagaż podręczny dla starszaka?

Podróż z dzieckiem - co możesz zabrać do samolotu, lecąc z dzieckiem?

Tanie bilety lotnicze sprawiają, że świat stoi przed nami otworem. Najłatwiej go zwiedzać, kiedy pociecha jest jeszcze mała, i nie trzeba się przejmować szkołą. Dysponując odpowiednimi, niekoniecznie jednak dużymi, finansami, wystarczy kupić bilety, zarezerwować noclegi, spakować bagaże – i ruszyć w drogę.

Co można zabrać do samolotu, lecąc z dzieckiem? Podstawą udanego, komfortowego lotu jest rzecz jasna dobrze zapakowany bagaż podręczny, czyli bagaż kabinowy. Musisz mieć przecież pod ręką wszystko, co będzie niezbędne (i co może umilić czas dziecku) zarówno jeszcze na lotnisku, już po odprawie bagażowej, jak i w trakcie lotu.

Zgodnie jednak z obowiązującymi przepisami nie wszystko można wnieść na pokład samolotu. To, co można zabrać do samolotu dla dziecka, i jakie wymiary może mieć bagaż podręczny dla dziecka, ściśle regulują bowiem nie tylko ogólne przepisy bezpieczeństwa, ale też regulaminy poszczególnych linii lotniczych.

Warto więc jeszcze przed kupnem biletu sprawdzić, jak jest w przypadku linii, którą zamierzacie lecieć, bo być może koszty przewozu niezbędnych dziecięcych akcesoriów są wyższe, niż oszczędności, jakie zyskacie dzięki tańszym biletom. Jak to wygląda w praktyce i na czym polegają te różnice? 

Zobacz także:

Podróż z niemowlakiem: porady pediatry

Wesołe zabawy na podróż z dzieckiem - propozycje 

Pierwsze wakacje z niemowlakiem - praktyczne porady

Dobrze wiedzieć

Zanim zaczniesz pakowanie, upewnij się, jakie rozmiary może mieć bagaż podręczny, akceptowany przez linię lotniczą, którą będziecie lecieć. Ograniczenia dotyczące wymiarów i wagi bagażu są szczególnie ważne w przypadku tanich linii lotniczych. 

Podróż z dzieckiem - bezpłatny bagaż podręczny dla dziecka 

Kwestia bagażu podręcznego dla niemowlęcia i małego dziecka jest dość skomplikowana. W większości linii lotniczych niemowlęciu, które korzysta ze zniżki (sięgającej nieraz 90 proc.) i podróżuje na kolanach rodzica, nie przysługuje ani bagaż rejestrowany, ani tym bardziej podręczny. Ale uwaga – tu sporo zależy od regulaminu danej linii lotniczej.

W przypadku niektórych linii rzeczy niezbędne w trakcie lotu trzeba spakować do bagażu podręcznego opiekuna, w przypadku innych zaś opiekun może dodatkowo wnieść na pokład torbę z rzeczami dla maluszka, której waga nie może jednak przekraczać 5 kg.

W niektórych liniach sporo też zależy od wieku. Przykładowo, w jednej z popularnych tanich linii lotniczych maluszkom poniżej roku nie przysługuje bagaż podręczny, ale już dzieci, które skończyły 12. miesięcy mogą zajmować osobne miejsce na pokładzie (pod warunkiem, że podróżują w specjalnej uprzęży i ważą więcej, niż 10 kg), i wtedy nieodpłatnie można wnieść dla nich torbę podręczną o wadze do 10 kg.

W większości linii lotniczych bezpłatnie można wnieść natomiast na pokład samolotu w pełni składany wózek spacerowy dla niemowlęcia, a w niektórych – już za dopłatą - również fotelik samochodowy lub specjalne łóżeczko podróżne.

A co spakować dla dziecka do samolotu? Tu również sporo zależy od wieku malca, z jakim podróżujemy. Najbardziej „uprzywilejowane” pod tym względem są niemowlęta, bo dla tak małych dzieci możemy spakować zarówno żywność, jak i napoje. W przypadku dzieci powyżej 2. roku życia jest już trudniej, gdyż większość linii lotniczych zastrzega, by napoje dla nich kupować już w hali odlotów po przejściu odprawy bagażowej.

Zrób to koniecznie

Jeśli twoje dziecko przyjmuje na stałe leki, i będziesz je przewozić w bagażu podręcznym, należy to zgłosić pracownikowi kontroli bezpieczeństwa, pokazując jednocześnie zaświadczenie od lekarza o trwającej kuracji. W takim przypadku nie podlegają one ograniczeniom dotyczącym objętości płynów. 

Podróż z dzieckiem - bagaż podręczny dla niemowlaka

Podróżując z niemowlęciem, trzeba mieć pod ręką sporo rzeczy, w dodatku ze sporym zapasem (bo przecież mogą zdarzyć się opóźnienia lub nawet niespodziewane przerwy w locie, a na większości lotnisk trudno kupić akcesoria dla niemowląt).

Do bagażu podręcznego spakuj więc:

  • Żywność dla niemowlaka

Pokarm dla niemowląt zwolniony jest z ograniczeń dotyczących limitu przewozu płynów. Do samolotu możesz spakować słoiczki z gotowymi daniami dla niemowląt, soczki dla niemowlaka, a jeśli karmisz mlekiem modyfikowanym, również jego zapas, zarówno w formie proszku, jak i w formie gotowych butelek z mlekiem o pojemności przekraczającej 100 ml i w ilości większej, niż mieści się w jednej litrowej torebeczce.

Przewożenie proszku do sporządzenia mieszanki jest dozwolone, jednak warto wcześniej sprawdzić w regulaminie linii lotniczej, w jakiej formie: czy musicie przewozić mleko w fabrycznym opakowanie, czy też zawczasu możesz przygotować określone porcje w specjalnych pojemniczkach (odmierzony proszek łatwiej wsypać do butelki, niż w trakcie lotu precyzyjnie go odmierzać). Bądź jednak przygotowana na to, że w trakcie kontroli zostaniesz poproszona, by spróbować proszku lub napojów dla dziecka.

  • Butelki ze smoczkiem, kubek niekapek, sztućce dla niemowlaka
  • Artykuły higieniczne dla niemowlaka: zapas pieluszek, chusteczki wilgotne, krem przeciw odparzeniom

Tu również warto upewnić się, jakie są ograniczenia – w przypadku niektórych linii nie ma ich wcale, w innych natomiast przysługuje jedna pieluszka na godzinę lotu. Obliczając ich ilość, koniecznie uwzględnij też czas, jaki spędzicie na lotnisku. Co zabrać do bagażu podręcznego dla niemowlaka?

  • Kocyk, otulacz.
  • Kilka smoczków (jeśli używacie)
  • Kilka kompletów ubranek na zmianę
  • Czapeczkę, niezależnie od pogody – w samolocie przy włączonej klimatyzacji w sąsiednich rzędach może być zimno 
  • Termos (pusty) – wrzątek, którym można napełnić termos już po przejściu odprawy, przyda się do przygotowania mleka na lotnisku, czy przepłukania smoczka. Warto też zawczasu upewnić się, czy w samolocie bez problemu dostaniecie gorącą wodę, bo jeśli nie, zapas wrzątku warto uzupełnić przed wejściem na pokład
  • Śliniaczki
  • Zabawki, które umilą dziecku czas na pokładzie
  • Miękki, składany przewijak – większości samolotów w toaletach, które znajdują się z tyłu, są przewijaki. Są one również w toaletach na lotniskach. Może się jednak zdarzyć, że toalety takie będą zajęte, a malec będzie wymagał szybkiej zmiany pieluszki. 

Jak powinien wyglądać bagaż podręczny dla starszaka?

Dzieci, które ukończyły dwa lata, są przez większość linii lotniczych i obsługę portów lotniczych traktowane niemalże tak samo, jak dorośli. Przepisy wielu przewoźników, zwłaszcza tanich linii, mówią, że wózka dla dziecka powyżej 2 lat nie można wnieść na pokład, bo może on lecieć tylko w bagażu rejestrowanym

Warto się jednak wcześniej upewnić, jak to wygląda w praktyce, zwłaszcza w przypadku lekkich spacerówek – często bowiem jest tak, że pracownicy obsługi przymykają oko na przepisy i pozwalają wnieść wózek na pokład samolotu.

Niestety, pracownicy kontrolujący bagaż w trakcie odprawy nie są już tak pomocni i dużo bardziej restrykcyjnie podchodzą choćby do tego, co można spakować do bagażu kabinowego dla starszaka. Widać to zwłaszcza w przypadku płynów: w bagażu podręcznym dziecka powyżej 2 lat nie może być płynów, których jednorazowa objętość przekracza 100 ml.

Oznacza to, że nie ma sensu pakować mu w domu np. soczków, gdyż butelki mają zwykle pojemność około 200-250 ml, a więc nie zostaną przepuszczone przez odprawę. Możesz je jednak kupić już po przejściu odprawy, w hali odlotów, i zabrać na pokład.

Do bagażu podręcznego dla starszaka spakuj:

  • Żywność dla dziecka: kanapki, deserki w formie musów, obiadki w słoiczkach. Upewnij się jednak wcześniej, w jakiej formie linia, którą zamierzasz lecieć, dopuszcza do przewozu w bagażu kabinowym żywność dla dzieci starszych niż dwa lata (czy muszą to być np. fabrycznie zapakowane słoiczki z daniami gotowymi, czy mogą być to słoiczki własnej roboty). Dobrze, jeśli są one w takiej formie, że łatwo je zjeść bez brudzenia się. Unikaj dżemów, czekolady. Spakuj cukierki do ssania lub lizaki – pomogą w trakcie startu i lądowania, gdy zmiana ciśnienia zatyka uszy. 
  • Akcesoria do przewijania, zapas pieluszek, podróżną matę do przewijania – jeśli dziecko korzysta jeszcze z pieluszek. 
  • Żel do mycia rąk bez wody – przyda się przed posiłkami. Musi mieć pojemność mniejszą, niż 100 ml. 
  • Ubranka na zmianę – kilka kompletów.
  • Kocyk, mała poduszeczka. 
  • Zabawki – warto wiedzieć, że w bagażu podręcznym nie można przewozić niektórych zabawek: należą do nich wszystkie, które imitują broń. W długi lot najlepiej zabrać takie, których maluch jeszcze nie zna, albo o których zdążył już zapomnieć.
Czy twoje dziecko jest gotowe na nocowanie u dziadków?
Pytanie 1 z 9
Pakujecie się na wakacje lub weekend poza domem. Jak reaguje twoje dziecko?