Pierwsze produkty zbożowe w diecie niemowlęcia. Na co zwracać uwagę przy ich wyborze?

2021-05-25 9:44

Produkty zbożowe pełnią ważną rolę na etapie rozszerzanie diety. Wielu rodziców boi się ich podania, bo zawierają gluten, który może powodować problemy zdrowotne. To błąd, bo produkty zbożowe są cennym elementem diety każdego dziecka i muszą znaleźć się w jego jadłospisie. Jak je wybierać, aby były odpowiednie do potrzeb malucha?

Pierwsze produkty zbożowe w diecie niemowlęcia.
Autor: Getty images Na co zwracać uwagę przy ich wyborze?

Podawanie produktów zbożowych niemowlęciu to ważny element żywienia w okresie wczesnego dzieciństwa, która ma duży wpływ na prawidłowy rozwój dziecka. W pierwszych miesiącach życia to mleko mamy lub mleko modyfikowane dostarcza młodemu organizmowi wszystko to, czego potrzebuje.

Z czasem przychodzi czas na rozszerzanie diety, która pomoże uzupełnić coraz większe zapotrzebowanie niemowlęcia na składniki odżywcze. Ważną rolę na tym etapie pełnią produkty zbożowe. Jakie produkty zbożowe podawać dziecku jako pierwsze i na co zwracać uwagę przy ich wyborze?

Spis treści

  1. Produkty zbożowe dopasuj do wieku malucha
  2. Postaw na jakość produktów zbożowych
  3. Sięgaj po bezpieczne źródło zbóż

Produkty zbożowe dopasuj do wieku malucha

Przede wszystkim należy pamiętać, że nowe pokarmy mogą pojawić się w diecie dziecka nie wcześniej niż w 17. tygodniu życia (początek 5. miesiąca) i nie później niż w 26. tygodniu (początek 7. miesiąca). Pierwsze doświadczenia z produktami zbożowymi niemowlę powinno zdobywać powoli, kiedy zaakceptuje już smak pierwszych warzyw i owoców.

Nie bez znaczenia jest także rodzaj zbóż podawanych niemowlęciu. Na początku dobrze sprawdzą się delikatne kleiki, np. ryżowy czy kukurydziany, i kaszki przeznaczone dla najmłodszych. Należy pamiętać, aby podawać je w niewielkiej ilości – na pierwsze próby wystarczy kilka łyżeczek. Taka metoda pozwoli przyzwyczaić się dziecku do ich smaku i konsystencji – z czasem maluch będzie gotowy na całą porcję.

Postaw na jakość produktów zbożowych

Młody organizm w okresie 1000 pierwszych dni swojego życia intensywnie się rozwija i jest wrażliwy na wpływ spożywanej żywności. Właśnie dlatego niemowlę czy małe dziecko wymaga odpowiednio skomponowanej diety, opartej o produkty sprawdzone, wysokiej jakości i bezpieczne – dotyczy to również zbóż.

Komponując jadłospis malucha, warto w tej kwestii zaufać producentom żywności przeznaczonej specjalnie dla niemowląt i małych dzieci. Receptury takich produktów zostały stworzone przez specjalistów w zakresie żywienia najmłodszych – ich skład oraz konsystencja odpowiadają na potrzeby młodego organizmu na różnych etapach rozwoju.

Kleiki i kaszki – należące do tej kategorii żywności – zawierają zboża, które przechodzą nawet kilkaset testów jakości i bezpieczeństwa. Sięgając po taki posiłek, z widocznym na opakowaniu wskazaniem wieku (np. po 6., 8. czy 10. miesiącu życia), rodzic może być pewny, że wybiera produkt odpowiedni dla niemowlęcia.

Czytaj również: Dlaczego warto podawać niemowlakowi kaszki dla dzieci?

Co i ile powinien jeść niemowlak, żeby przespał całą noc? Czym karmić dziecko przed snem?

6 najczęstszych błędów popełnianych przy rozszerzaniu diety niemowlaka

Warto wiedzieć

Nie obawiaj się zbóż zawierających gluten

Zgodnie ze stanowiskiem Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) gluten można wprowadzać do diety dziecka w tym samym czasie, co inne pokarmy uzupełniające – od ukończenia 4. miesiąca do ukończenia 12. miesiąca życia. Dobrym pomysłem na włączanie do jadłospisu niemowlęcia glutenu jest delikatna kaszka manna.

Sięgaj po bezpieczne źródło zbóż

Kaszki przeznaczone dla najmłodszych to zbożowe posiłki, które świetnie sprawdzą się podczas rozszerzania jadłospisu dziecka. Dzielą się na mleczne (z dodatkiem mleka modyfikowanego) i bezmleczne, które należy przygotować na bazie odpowiednio dopasowanego do potrzeb dziecka mleka modyfikowanego lub na mleku kobiecym.

To łagodne zbożowe posiłki o odpowiedniej konsystencji, dostępne w wielu uwielbianych przez dzieci smakach. Przy wyborze takich kaszek warto sięgać po te, które zawierają cenne witaminy i ważne składniki mineralne, a na ich etykiecie jest umieszczona informacja, że są bez dodatku cukru (zawierają tylko naturalnie występujące cukry, pochodzące ze zbóż, owoców i mleka), bez konserwantów, bez barwników (zgodnie z przepisami prawa kaszki dla niemowląt i małych dzieci nie mogą zawierać konserwantów i barwników.) i bez oleju palmowego.

Porcja takiej kaszki, przygotowana zgodnie z opisem na opakowaniu, stanowi pełnowartościowy posiłek dla dziecka, który wspiera jego prawidłowy rozwój i układ odpornościowy.

Czytaj również: O czym pamiętać przy rozszerzaniu diety miesiąc po miesiącu?

Rozszerzanie diety niemowlaka a nietolerancja glutenu: jak wprowadzać gluten do diety dziecka?

Jak komponować dietę dziecka z alergią na mleko, jajka lub gluten?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza