15 minut może uratować dziecku życie. Ratowniczka radzi, co robić, gdy jedzie karetka

2023-07-31 15:12

Czekanie na karetkę wydaje się wiecznością, choć jej przyjazd trwa średnio 15 minut. Czekając na ratowników medycznych możesz czuć się bezradny, ale to nieprawda. Zanim przyjadą, masz do zrobienia parę rzeczy, które mogą uratować życie twojego dziecka - twierdzi ratowniczka medyczna.

kobieta ratująca krztuszącą się dziewczynkę przy stole

i

Autor: Getty images 15 minut może uratować dziecku życie. Ratowniczka radzi, co robić, gdy jedzie karetka

Każdy nagły wypadek paraliżuje osobę, które jest jego świadkiem. Zwłaszcza, gdy jest rodzicem dziecka, które straciło przytomność, dusi się lub doznało innego poważnego urazu. Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, gdy widzisz, że sytuacja jest poważna, jest wezwanie pomocy, czyli zadzwonienie pod numer 112 i czekanie na ratowników.

Czas oczekiwania na pomoc będzie ci się dłużyć, ale pamiętaj, że to cenne minuty, które mogą uratować życie twojego dziecka. Co robić, w czasie oczekiwania na ratowników?

Spis treści

  1. Kluczowe minuty, które mogą uratować życie dziecka
  2. Co robić, czekając na przyjazd ratowników?
  3. Co robić, gdy jesteś sama z dzieckiem?
  4. Czego nie robić czekając na karetkę?
Pierwsza pomoc u niemowlaka – zachłyśnięcie lub zakrztu

Kluczowe minuty, które mogą uratować życie dziecka

Jeśli zawołałeś już karetkę, a dyspozytor prosi cię o pozostanie na linii, zrób to i wykonuj jego polecenia - może okazać się, że będziesz musiała rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową zgodnie z zaleceniami dyspozytora lub wykonać zastrzyk z adrenaliny, jeśli twoje dziecko jest alergikiem i macie w domu zestaw na wypadek wstrząsu anafilaktycznego.

Ale może zdarzyć się też tak, że nie będziesz mogła nic zrobić tylko czekać na karetkę - to pozorne "nic". 15 minut dzielące cię od przyjazdu ratowników to czas, w którym powinnaś przygotować siebie, dziecko i otoczenie na działania medyków. Pisze o tym na instagramie ratowniczka medyczna Nikki Jurcutz, która prowadzi profil Tiny Hearts Education, edukujący rodziców w zakresie udzielania pierwszej pomocy.

"Te 15 minut, w których jesteś tylko Ty i Twoje dziecko, to kluczowe momenty. Wiedza, co robić i zachowanie spokoju zrobi różnicę. Udostępnij te informacje ratujące życie innym rodzicem" - podpowiada Nikki.

Czytaj również: Nie pomoże, a nawet zaszkodzi. Oto 10 błędów popełnianych w trakcie udzielania pierwszej pomocy

6-letni Rafałek uratował mamie życie. Do sieci trafiło nagranie jego rozmowy ze 112

Co robić, czekając na przyjazd ratowników?

Była ratowniczka wymienia 15 rzeczy, które - w miarę możliwości - należy zrobić w czasie oczekiwania na karetkę. To proste zadania, które ułatwią medykom dotarcie do dziecka i jak najszybsze udzielenie mu pierwszej pomocy.

1. Zrób przejście do swojego dziecka (usuń krzesło stojące na drodze, pojazd, który spowodował wypadek itd) 

2. Znajdź kogoś, kto zostanie przy dziecku

3. Włącz światła na zewnątrz domu, aby wskazać ratownikom drogę

4. Otwórz bramy i drzwi

5. Przygotuj informacje medyczne dotyczące dziecka (przyjmowane leki, alergie itd)

6. Przygotuj torbę z lekami, jeśli dziecko przyjmuje jakieś

7. Schowaj psa i inne zwierzęta, aby nie zaatakowały ratowników

8. Ustal, kto pojedzie z dzieckiem do szpitala

9. Przygotuj dokumenty swoje i dziecka

10. Zadbaj o bezpieczeństwo innych dzieci i znajdź im opiekę na czas twojej nieobecności

11. Stale obserwuj dziecko, zapamiętuj objawy i zmiany

12. Dzwoń do dyspozytora i informuj o zmianach, które cię zaniepokoją

13. Jeśli dziecko straci przytomność, nie oddycha, rozpocznij resuscytację

14. Jeśli dziecko oddycha, ułóż je w pozycji bezpiecznej (na boku)

15. Uspokój dziecko.

Co robić, gdy jesteś sama z dzieckiem?

Ratowniczka podkreśla jednak, że te 15 punktów, to zadania, które można wykonać w sytuacji, gdy nie jesteś sama z dzieckiem, ale obok znajduje się inny dorosły. Gdy jednak nie ma komu cię zastąpić, najważniejsze jest przebywanie przy małym poszkodowanym. 

"Jeśli jesteś sam ze swoim dzieckiem w nagłym wypadku, pozostań z nim, aby móc obserwować zmiany i w razie potrzeby rozpocząć udzielanie pierwszej pomocy” - tłumaczy Nikki. Oznacza to, że wykonanie resuscytacji zawsze będzie miało pierwszeństwo przed otwarciem drzwi dla ratowników czy znalezieniem dokumentów. "Najważniejszą rzeczą jest utrzymanie dopływu krwi do ich najważniejszych narządów. Inne sprawy mogą poczekać” - dodaje ratowniczka.

Czego nie robić czekając na karetkę?

Ratownicy przypominają również o tym, czego unikać w czasie oczekiwania na pomoc. Na przykład o ruszaniu poszkodowanego czy przenoszeniu go w inne miejsce. Jeśli dziecko doznało urazu, ale nie znajduje się w miejscu zagrażającym życiu, nie przenoś go, bo możesz wyrządzić mu nieumyślnie dodatkowe szkody.

Nie rezygnuj z czekania na karetkę i nie wkładaj dziecka do samochodu, aby jechać na SOR. Zdaniem Nikki, w karetce znajduje się potrzebny sprzęt, którego można użyć w czasie drogi do szpitala, w samochodzie możesz nie mieć możliwości udzielenia pomocy dziecku. Złym pomysłem jest też podwożenie chorego bliżej szpitala, aby karetka miała krótszą drogę do przebycia. Może się okazać, że miniecie się z karetką, co opóźni ratunek, zamiast go przyspieszyć.