Nieprzytomna trzylatka w rozgrzanym samochodzie. Matka poszła "na chwilę do znajomych"

2023-05-23 9:24

W Płońsku niemal doszło do tragedii po tym, jak matka zostawiła trzyletnią dziewczynkę w rozgrzanym samochodzie. Kobieta wyszła "na chwilę do znajomych", a dziecko w tym czasie straciło przytomność.

Dziecko w rozgrzanym aucie
Autor: Getty Images Już 15 minut w rozgrzanym samochodzie może doprowadzić do hipertermii u dziecka.

W miniony weekend policjanci z Płońska otrzymali zgłoszenie, w którym przechodnie alarmowali, że na jednym z osiedli w aucie zamknięte jest dziecko. Trzyletnia dziewczynka nie dawała oznak życia, miała spoconą twarz, a jej ubranie nosiło ślady wymiocin.

Policjanci natychmiast przybyli na miejsce zdarzenia, wybili szybę i wyjęli dziewczynkę z samochodu. Dziecko było nieprzytomne, miało hipertermię, dlatego na miejsce wezwano karetkę pogotowia.

20 minut w rozgrzanym samochodzie

Jak ustalili policjanci, dziewczynka przebywała w aucie przez około 15-20 minut. Jej matka w tym czasie była u znajomych, gdzie (jak się tłumaczyła), poszła "tylko na chwilę". Nie wzięła ze sobą córki, ponieważ ta spała. 

Te 20 minut wystarczyło, by temperatura w aucie znacznie wzrosła, a jego wnętrze zaczęło przypominać rozgrzany piekarnik. Za brak rozsądku i narażenie dziecka na utratę zdrowia lub życia, kobiecie grozi nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

Dziewczynkę na szczęście udało się uratować. Po przyjeździe karetki pogotowia szybko odzyskała przytomność, nie trzeba było nawet przewozić jej do szpitala. Gdyby nie rozsądek przechodniów, ta historia mogłaby jednak skończyć się tragicznie.

Widzisz dziecko w rozgrzanym aucie? Dzwoń po pomoc

Po zdarzeniu w Płońsku policjanci apelują, by przechodnie zawsze dzwonili po pomoc, gdy tylko zobaczą dziecko zamknięte w rozgrzanym samochodzie. W upalne dni pojazd może stać się śmiertelną pułapką i bardzo szybko przyczynić się do przegrzania organizmu i spowodowania śmierci dziecka.

Już kilkanaście minut w takim wnętrzu wystarczy, by doszło do udaru cieplnego. Jego początkowe objawy to zmęczenie, senność, zawroty głowy, płytki oddech. Temperatura ciała szybko rośnie, dlatego dziecko dostaje gorączki. Po godzinie w takim wnętrzu może mieć nawet 40 stopni i objawy ciężkiego udaru cieplnego: wysokie tętno, utratę przytomności, by ostatecznie zapaść w śpiączkę.

Czytaj: Jak udzielić pomocy dziecku w przypadku hipertermii?

Pierwsza pomoc nie może czekać. O czym trzeba pamiętać
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza