Burza może nasilać objawy astmy. To nie wymysł chorych, ale potwierdzony fakt

2025-07-22 12:56

Duszności podczas burzy? Tak, to zjawisko meteorologiczne może nasilać objawy astmy. Chorzy nie przesadzają, mogą czuć się gorzej. „Wielu przez lata nie było rozumianych, traktowanych jak hipochondrycy, a to realna reakcja organizmu na warunki atmosferyczne” - podkreśla dr hab. n. med. Wojciech Feleszko.

Burza może nasilać objawy astmy

i

Autor: Getty Images Burza może nasilać objawy astmy

Astma jest przewlekłą chorobą dróg oddechowych, wywoływaną przez różne czynniki, m.in. alergeny czy zanieczyszczenie powietrza. Objawy nie zawsze są charakterystyczne, mogą kojarzyć się z innymi chorobami - to np. kaszel czy świszczący oddech.

Nasilenie objawów astmy może być wywoływane m.in. przez zwiększoną ekspozycję na alergeny. Ataki astmy towarzyszące burzy? To nie wymysł chorych, ale opisane naukowo zjawisko.

Pierwsza pomoc dziecku. Plac zabaw odc. 24

Burza może wywołać atak astmy - to fakt

Dr hab. n. med. Wojciech Feleszko to pediatra i immunolog, który na swoim instagramowym profilu @dr_feleszko dzieli się poradami (nie tylko) dla rodziców. W jednej z ostatnich rolek opowiedział o zjawisku, o którym mówi się dość mało, a o którym powinny wiedzieć nie tylko osoby ze zdiagnozowaną astmą.

Alergicy często słyszą, że deszcz sprawia, że powinni czuć się lepiej, że powietrze jest wtedy „lepsze”. A oni mają przeciwne odczucia - w czasie burzy objawy choroby się nasilają. Są niezrozumiani, wmawia im się, że wymyślają. Nasilone ataki nie są wymysłem astmatyków, burza naprawdę może je wywoływać.

To zjawisko ma nawet swoją nazwę. To thunderstorm asthma, czyli astma związana z burzami.

Dlaczego burza nasila objawy astmy?

Dr Feleszko w prosty i obrazowy sposób wytłumaczył, dlaczego niektóre osoby - na ogół te uczulone na pyłki drzew lub traw - mogą podczas burzy doświadczać silnych duszności.

Lekarz wyjaśnił, że podczas burzy pyłki unoszą się do góry i przez wilgotne powietrze są rozszczepiane na mniejsze fragmenty. A woda, która uderza o podłoże powoduje ich uwolnienie.

Wilgotne powietrze rozbija pyłki na drobniejsze cząsteczki, które łatwiej przenikają do dróg oddechowych

- czytamy na profilu @dr_feleszko.

Możemy sobie wyobrazić, jak cząsteczki „wystrzeliwują” razem z intensywnym deszczem, otaczają nas, zagrażając alergikom.

Jeżeli ktoś z Waszych znajomych cierpi na takie dolegliwości, to potraktujcie to Państwo poważnie

- wskazuje dr Feleszko.

Objawy astmy wywołanej burzą

Symptomy „astmy burzowej” nie różnią się od tych „standardowych”, mogą obejmować:

  • trudności w oddychaniu,
  • ucisk w klatce piersiowej,
  • kaszel,
  • świszczący oddech,
  • trudności w mówieniu.

Pamiętaj, aby nie bagatelizować dolegliwości, burza naprawdę może wywołać atak astmy.

M jak Mama Google News

Co teraz pyli?

Alergicy (i ich bliscy) doskonale znają kalendarz pylenia. Wakacje to czas, gdy wiele roślin daje się we znaki. Pylą trawy, ale i np. babka czy szczaw. W powietrzu nie brakuje też zarodników grzybów Cladosporium i Alternaria.

Są pyłki, latem nie brakuje też burz, przed nami znów upał i ulewy. Dobrze mieć świadomość, że astma i burza są ze sobą połączone. Będziemy uważniejsi na objawy – nasze i naszych bliskich.

Quiz wiedzy o objawach chorób
Pytanie 1 z 11
Na początek pytanie o wysoką gorączkę. Temperatura od 39,5 do nawet 40,5 stopni może być pierwszym objawem: